Junioři: Budějovická odplata!

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Junioři Energie si na své konto připisují první letošní extraligovou porážku. Přestože svého českobudějovického soupeře dokázali v loňském play-off překvapivě vyřadit, letos se jim tolik nedaří. V přípravném utkání mu nevstřelili ani branku a i dnes odešli poraženi, tentokráte výsledkem 1:3. Jedinou branku Karlovarských zaznamenal Vít Budínský.
Extraliga juniorů, 4. kolo, čt 15.9.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
3:1
2:0, 0:1, 1:0
Branky: 13. Muršák, 17. Muršák (Matušík), 47. Rod (Parýzek) - 27. Budínský. Rozhodčí: Ondřej - Vavruška, Šperl. Vyloučení: 5:6, navíc Štourač (KVA) 10 min. + do konce utkání, Kloz (KVA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 88. střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
České Budějovice: Kovář - Mrázek, Hlavatý, Předota, Baran, Parýzek, Klíma, Zíb - Ficek, Černý. Ježek - Muršák, Matušík, Rod - Slavík, Roháč, Hájek - Navrátil, Gulaš, Vach - Burian
Karlovy Vary: Jakubal - Brňák, Schmidt, Štourač, Boguský, Kloz, Karpíšek, Satora, Mašek- Sláma, Kuběna, Bauer - Bušta, Hamerle, Budínský - Bauer, Gasparik, Sedláček - Kalousek, Zucker, Šnajdr

Ve čtvrtek v podvečerních hodinách se v Budvar aréně představil starý známý z loňské sezóny. Tým Karlových Varů vyřadil domácí celek již v předkole play-off extraligy juniorů a tudíž mu měl domácí tým co oplácet. Začátek zápasu tomu příliš nenasvědčoval. Oba týmy začaly opatrně, a proto se první vážnější šance urodila až v 5. minutě, kdy nebezpečně střílel hostující Kloz a Kovář musel rychle na led, aby střelu vyrazil. V této fázi utkání byli karlovarští mladíci aktivnější a domácí brankář se musel ohánět při střele Budínského z bezprostřední blízkosti nebo po ráně Bauera v přesilové hře ve 12. minutě utkání. Teprve v této době se junioři HC České Budějovice začali prosazovat a hned z první vážné situace udeřilo. Na kostce svítil čas 12:36, domácí využili přesilovou hru, když Muršak pohotově zasunul brankářem vyražený puk do jeho sítě. -1:0 Po vstřeleném gólu Jihočeši ožili a dominovali na svém ledě. Podařenou druhou polovinu úvodního dějství zakončila spolupráce dvojice Matušík – Muršak, kdy se první jmenovaný, po vybojovaném puku ve středním pásmu, vřítil do třetiny hostí, předložil nahrávku svému kolegovi z útoku a ten se z nájezdu od mantinelu nemýlil. -2:0 Do konce první třetiny se už žádný z hráčů nedokázal prosadit, a proto byl rozdíl skóre dvougólový ve prospěch domácích.

Začátek druhé části utkání trochu připomínal úvodní minuty celého zápasu. Západočeši byli znovu aktivnější a již na začátku třetiny pálil agilní Budínský. Ve 24. minutě nabídl Slavík hostům početní výhodu, když putoval na trestnou lavici za hákování. V následujících dvou minutách si Karlovarští nepočínali vůbec špatně a jen díky výbornému Kovářovi bylo skóre stále o dvě branky. Čisté konto nakonec neudržel, protože jen co se jeho mužstvo dostalo z oslabení, prostřelil ho hostující Budínský, který využil závaru po vhazování a uklidil puk za záda domácího brankáře. Následovaly dlouhé minuty bez vážnějších šancí na obou stranách. Hrálo se sice v tempu, ale ani jeden z týmů se nedokázal prosadit do koncovky. Čekání ukončili hráči z pod Černé věže, ovšm jak střelu Slavíka tak dorážku Hájka brankář Jakubal zneškodnil. Českobudějovičtí měli i další šance, hosty však držel ve hře strážce jejich klece. Třetinu zakončoval hostující Bušta, který ve vlastním oslabení ujel obraně a vynikající Kovář měl plné ruce práce, aby za něj střela neprošla. Stav utkání tak byl po druhé siréně 2:1.

Úvod závěrečného dějství se opět nesl v duchu opatrné hry obou týmů, a tak první vzrušení přinesla až tvrdá rána Roda, které stála v cestě maska hostujícího brankáře. Domácí se nadechli k tlaku, který proměnili ve třetí uklidňující gól. Nahození Parýzka od modré, tečoval k tyčce branky Rod a gólman se marně natahoval. Od této doby byly Západočeši horším týmem, a když Kovář chytil nájezd Bauera a střelu Karpíška, sebral hostům naději na srovnání stavu. Ty pak definitivně srazil na kolena Kloz, který zbytečně putoval na trestnou lavici před koncem utkání a zhatil svému týmu možnost nadechnout se k závěrečnému tlaku. Domácím vyšla pomyslná odveta za loňské vyřazení a svého soupeře celkem s přehledem přehráli, když je podpořil dobrým výkonem brankář Kovář, který stál v letošní sezóně poprvé v brance při mistrovském utkání.

Milan Černý (trenér Českých Budějovic): „Jsme spokojeni s výsledkem i s předvedenou hrou. Soupeř byl těžký a jsme rádi, že jsme to zvládli. Můžeme hráčům bezezbytku poděkovat. Naše mužstvo svou tvář teprve hledá, protože je hodně omlazené, ale dnešní výkon pro nás představuje příslib do budoucna.“

Mikuláš Antoník (trenér Karlových Varů): “Domácí nás dnes přehráli, protože byli lepší ve všech činnostech. Více k utkání není co dodat.“