HC Energie Karlovy Vary

Jiří Ryžuk: Sestup A-mužstva je pro mládež velkou výzvou

Mládežnický úsek HC Energie má za sebou průměrnou sezonu. Na jedné straně potěšila řada nenahraditelných mezinárodních zkušeností napříč všemi kategoriemi a také týmové výkony kategorie staršího dorostu, na straně druhé další dva týmy akademie nepostoupily do play-off a klub se potýkal s problémy při doplňování mužstev o talentované hráče. Uplynulou sezonu hodnotí hlavní trenér karlovarské mládeže Jiří Ryžuk.

Jaká podle vás byla sezona 2016/17 pro karlovarskou hokejovou mládež?
Podíváme-li se na výsledky našich tří extraligových mládežnických týmů, tak spokojeni být nemůžeme. Prvotním výsledkovým cílem je u těchto kategorií vždy udržení soutěže. Ten se netýkal juniorů, neboť jejich nejvyšší soutěž je v současné době nesestupová. Starší i mladší dorostenci svoje soutěže udrželi bez problémů. Dalším výsledkovým cílem je postup do play-off a v něm co nejvyšší počet odehraných utkání. To se letos podařilo pouze staršímu dorostu, který se po úspěšném osmifinále (vítězství v sérii se Zlínem 3:0) probojoval do čtvrtfinále, kde byl těsně vyřazen (celkově v sérii prohra s Jihlavou 1:2, v rozhodujícím utkání 0:1). K medailovému úspěchu chybělo starším dorostencům málo. Junioři a mladší dorostenci do play-off nepostoupili. Vypjaté vyřazovací zápasy jsou mimořádně náročné, mají výjimečnou atmosféru a hráči i trenéři v nich mohou získat mnoho cenných zkušeností. Proto nás vždy mrzí, když se družstvo do play-off neprobojuje.

U mladších kategorií jsou výsledky méně důležité. Soutěže nejsou sestupové a play-off se nehraje. Dostatek náročných utkání zažívají hráči těchto kategorií nejen ve svých soutěžích, ale především na mnoha turnajových akcích. Za zmínku jistě stojí úspěšná účast družstva U14 na turnaji v kanadském Windsoru na konci kalendářního roku 2016. Z této akce si tým přivezl nejen zlaté medaile za celkové prvenství, ale i mnoho zcela výjimečných hokejových zkušeností a dalších zážitků.

Juniorům a mladším dorostencům skončila sezóna už po základní části. Kde hledat příčiny neúspěchu?
Především v nedostatečné konkurenci uvnitř týmů. V „akademických“ kategoriích (U20-junioři, U18-starší dorost a U16-mladší dorost) je pro republikovou i mezinárodní konkurenceschopnost nutné naše týmy doplnit v každém ročníku o několik talentovaných hráčů z jiných klubů. A to se u těchto dvou družstev nepovedlo. Z mladšího dorostu nám před sezonou navíc odešli tři velmi talentovaní hráči s potenciálem na zařazení do mládežnických reprezentací. Dva odešli do zahraničí (útočníci Teodor Pištěk do Švédska a Dominik Binias do Švýcarska) a jeden do soukromé akademie v Telči (obránce Dan Poizl). V extraligové juniorce některým hráčům navíc chyběla i touha prosadit se ve špičkovém dospělém hokeji, což zdravé konkurenci uvnitř týmu také neprospívalo.

Úspěšnější byl tým staršího dorostu, který opticky působil kompaktněji, zdálo se, že funguje týmová chemie. Cítil jste to stejně?
Tým staršího dorostu působil kompaktně již od začátku sezóny. Kvalitní přípravu, která vyvrcholila účastí na skvěle obsazeném mezinárodním turnaji v německém Mannheimu, se podařilo přetransformovat do velmi dobrých týmových výkonů v soutěži. I zde hrála hlavní roli konkurence uvnitř družstva. Oba ročníky tohoto družstva (1999 a 2000) se podařilo doplnit o několik talentovaných hráčů.

Jaká kategorie si podle vás za letošní sezonu zaslouží pochvalu a proč?
V každé kategorii naší mládeže jsou hráči, kteří si zaslouží pochvalu. Jde o hráče, kteří trénují s velkým zápalem a hrají s obrovskou vášní. S radostí zkouší a učí se nové věci. Zarputile a s precizností, dlouhodobě, znovu a znovu, opakují a zdokonalují to, co již mají naučené. Nenechají se odradit dílčími neúspěchy. Jsou schopni se do tréninku a do hry doslova ponořit. Mají silnou touhu se svým týmem vyhrávat. Chtějí být nejlepší. Komu se toto v hokeji daří, kdo tyto schopnosti, vlastnosti a návyky má, ten bývá dříve či později odměněn. Dříve znamená např. za 10 let, později může znamenat i za 20 let. To je doba, za kterou se z malého začínajícího hokejisty může vyklubat špičkový hráč.

HC Energie se letos zapojila do nového projektu ČSLH Pojď hrát hokej. Jak tuto akci hodnotíte, projevila se na počtu přihlášených hokejistů?
Projekt „Pojď hrát hokej“ hodnotím velmi pozitivně. Má potenciál výrazně pomoci celému českému hokeji. Cílem je především rozšíření hráčské základny. Ale například i vyvrácení některých mýtů, které jsou o hokeji mezi veřejností rozšířeny. Například to, že hokej je sport, pro většinu rodičů finančně nedostupný či pro děti mimořádně nebezpečný.

Pro mnoho klubů jde o nastartování procesu kvalitního náboru. Náš klub má v této oblasti velké zkušenosti a úspěchy. Systematický nábor do přípravky praktikujeme již mnoho let. I proto nás ČSLH požádal o pomoc při přípravě tohoto projektu.

Energie neměla zastoupení na elitních turnajích MS U20 a U18. Co udělat pro to, aby se zástupci našeho klubu do reprezentace vrátili?
I s touto skutečností jsme samozřejmě nespokojeni. Z MHLky bylo na MS U20 a U18 samozřejmě blíže než z extraligy juniorů. Věřím, že se stav z posledních dvou let v této oblasti změní již v nadcházející sezoně. Šanci k účasti na dvacítkách má jistě Milan Davídek, bude záležet na jeho výkonech v A-týmu. A v ročníku 2000 je hned několik hráčů, kteří se mohou poprat o účast na osmnáctkách.

Dočkali se mladí energetici mezinárodní konfrontace alespoň na klubové úrovni? Jaké akce v tomto směru mají za sebou a jaké je čekají?
Ano, mezinárodní program našich družstev mládeže byl opět velice pestrý. Kromě již zmíněných zájezdů SD a U14 na zahraniční turnaje, měla v uplynulé sezoně i další mládežnická družstva možnost mezinárodní konfrontace. Junioři se v srpnu 2016 zúčastnili kvalitního turnaje v Salzburgu. Starší dorostenci absolvovali v rámci dlouhodobého turnaje U18 Red Bull Rookie Cup vícezápasovou sérii proti zahraničním týmům (Lillehammer IK - NOR, Eisbären Berlín - GER, RB Salzburg - AUT a Jungadler Mannheim - GER), během které si vybojovali účast na únorovém finálovém turnaji v Salzburgu. Mladší dorostenci absolvovali v srpnu 2016 vysoce kvalitní mezinárodní turnaj v Třinci (mimo jiné se zápasy proti CSKA Moskva - RUS, Espoo Blues - FIN a Dinamo Riga - LAT). Navíc jsme pro tyto tři „akademické“ týmy opět organizovali i mezinárodní turnaje u nás v KV Areně. V srpnu turnaj U20 Karel Holoubek Cup (mimo jiné HC Lugano - SUI) a turnaj U18 O pohár hejtmana (mimo jiné Düsseldorfer EG - GER), v prosinci pak turnaj U16 Memoriál Václava Šinágla (mimo jiné RB Salzburg - AUT a Jungadler Mannheim - GER).

Možnosti pro střetnutí s kvalitními zahraničními soupeři měly i mladší kategorie. Pravidlem jsou například utkání žákovských týmů proti družstvům nejlepší německé mládežnické organizace Jungadler Mannheim.

Velmi podobný mezinárodní program čeká naši mládež i v sezoně 2017/18. Kvalita mezinárodního programu se samozřejmě vždy odvíjí především od finančních možností. Bez podpory klubového vedení, rodičů hráčů a dalších sponzorů, by takový program možný nebyl. Proto patří všem, kteří se na jeho přípravě a zabezpečení podílejí, velký dík. Jde o mimořádně smysluplnou investici do mládeže.

Jaké dopady bude mít na mládežnický úsek sestup A-mužstva z nejvyšší soutěže? Představuje sestup z hlediska výchovy talentů nějaké riziko?
Extraligový klub je pro ambiciózní mladé hokejisty samozřejmě atraktivnější než prvoligový. Proto, jak už jsem zmínil, je pro nás v současné době největším problémem doplňování akademických družstev o talentované hráče z jiných klubů. Toto doplňování je pro každou hokejovou organizaci na světě, která chce působit ve špičkovém hokeji, nutností. Trend sníženého zájmu mladých talentů o přechod do našeho klubu jsme ale zaznamenali už v posledních třech letech. Juniorka musela v sezoně 2014/15 z finančních důvodů odstoupit z MHL a A-tým v nejvyšší soutěži dlouhodobě bojoval pouze o udržení. To k přitažlivosti našeho klubu pro mladé talenty samozřejmě nepomohlo.

Pro celý mládežnický úsek je současná situace klubu velkou výzvou. Od nové sezony u mládeže zmodernizujeme dlouhodobou koncepci přípravy a výrazně posílíme scouting. Má-li být náš klub schopen hrát dlouhodobě nejvyšší soutěž, musí v něm vyrůstat dostatek hráčů, kteří budou tvořit jádro A-týmu. To je, podle mého názoru, pro klub z menšího města, dlouhodobě jediná možná cesta. V kádru A-týmu dostane v nové sezoně příležitost výjimečně vysoký počet mladých hráčů, kteří prošli našimi mládežnickými družstvy. Někteří z nich své možnosti již ukázali v extralize, jiní zatím sbírali zkušenosti na v prvoligových týmech jiných klubů. I proto jsem optimista a pevně věřím, že sestup A-týmu z extraligy je pro celou naší organizaci především velikou příležitostí a začátkem nové úspěšné klubové etapy.

Situace v kraji (sestup Energie, sestup a návrat Sokolova, ostatní kluby ještě níže) není pro hokej růžová. Jaký impuls by náš sport potřeboval?
Impulsem, který by hokeji v našem kraji nyní pomohl nejvíce, je rychlý návrat A-týmu HC Energie do extraligy! Spolupráce se všemi kluby Karlovarského kraje, které pracují s mládeží, je již mnoho let jednou z priorit mládežnického úseku HC Energie. Tuto spolupráci chceme v budoucnosti dále rozvíjet. Věřím, že ostatním klubům výrazně pomohou také nové projekty ČSLH, kterými jsou Trenér do malých klubů, Výchova talentované mládeže a již zmíněný Pojď hrát hokej.