Karel Mlejnek: Můžeme se měřit s každým

Druhá letošní reprezentační přestávka začala a energetici už za sebou mají více než polovinu základní části. Ve druhé čtvrtině získali celkem 15 bodů a drží se v zástupu aspirantů na předkolo play-off. V našem hodnocení našel hlavní trenér Karel Mlejnek nepovedené zápasy, ale celkově byla z jeho slov cítit spokojenost s prací jeho svěřenců.

Pane trenére, při hodnocení druhé čtvrtiny asi nebudete tak optimistický jako po čtvrtině první?
Po pravdě jsme byli horší jen o bod. V první čtvrtině jsme získali 16 bodů, ve druhé 15. Samozřejmě víme, že je potřeba dělat bodů 18, abychom se dostali do play-off. Také ale víme, že tato čtvrtina byla specifická. Uhráli jsme jen 3 vítězství za 3 body, ale hodně zápasů jsme dotáhli do prodloužení nebo do samostatných nájezdů. Bohužel v nich jsme body už nesbírali. Přesto musím říct, že mužstvo makalo.

Při takové bilanci prodloužení a nájezdů se nabízí otázka, zda na vině není fyzička…
Myslím, že ne. Kdybychom nestíhali fyzicky, prohrávali bychom zápasy o tři góly. V žádném případě nemůžu říct, že by mužstvo body ztrácelo kvůli kondici. Co je příčinou těch porážek, je na hlubší analýzu.

Mužstvo často chválíte. Vybavíte si utkání, kdy jste naopak spokojen nebyl?
Bylo to především utkání v Pardubicích po vyhraném derby. Do zápasu jsme špatně vstoupili, po první třetině to bylo 2:1 ale druhou třetinu jsme prohráli 3:0. Velmi nespokojení jsme byli v Hradci Králové, především s naším nástupem do zápasu. O osudu zápasu bylo rozhodnuto po první třetině, kterou jsme prohráli 4:0. Tyto dva zápasy na východě Čech se nám opravdu nepovedly. Jinak jsme hráli vyrovnaná utkání.

Říkává se, že pro psychiku je někdy lepší prohrát o pět branek než smolně o jednu. Jak jsou na tom hráči po psychické stránce po těch mnoha těsných porážkách?
Možná, že to takto někdo říká, ale já si myslím, že je pořád lepší hrát tyto vyrovnané zápasy, brát si z nich třeba jen bod a po mentální stránce si v hlavě pořád připomínat: „Já na to mám, nikdy nás nikdo nesestřelil, dokážeme se měřit s každým.“ Je to lepší než prohrávat zápasy vysokým rozdílem.

Po prohře s Olomoucí vedení klubu oznámilo opatření ke zvýšení konkurence v týmu. Jak podle vás zafungovala?
Jsem přesvědčený, že zafungovala. Hráči zbystřili. Samozřejmě někteří hráči mužstvo táhnou a jejich pozice je velmi pevná. Pak jsou ale hráči, kterým takový impuls prospěl. Ve středu budeme mít sezení na vedení klubu a budeme se zabývat i tím, kteří hráči mužstvo opustí.

O Tomáše Micku jste stál na základě jeho loňských výkonů, že?
Z mnoha příčin bylo velmi malé množství možností někoho do kádru přivést. Když se objevila tato možnost, souhlasili jsme. Vedení klubu pak Tomáše dovedlo zpátky k nám. Je to kluk, který asi nikdy nebude vyčnívat v produktivitě. Ale svou výškou, hmotností a černou prací je pro tým přínosem.

Do sestavy se dostal i útočník Jakub Flek. V Sokolově se mu dařilo dlouhodobě, proč nedostal šanci dříve?
O Jakubově formě jsme věděli a začali o jeho zařazení uvažovat po určitém přeskupení v sestavě týmu. Limit ve výšce a hmotnosti nahrazuje svým bruslením, dravostí a obětavostí. V posledních zápasech předvedl solidní výkony a věřím, že v tom bude pokračovat, že to nebyl jen takový záblesk.

A co hráči z čela bodování MHL? Skok do extraligy je i pro ně asi stále poměrně velký, že?
V úterý po utkání s Olomoucí jsme na tréninku měli Matěje Zadražila, Tomáše Harkabuse a Ondru Šafáře. Jejich nasazení v Litvínově jsme hodně promýšleli, ale od začátku jsem byl přesvědčený, že pojede maximálně jeden z nich. Měl jsem možnost trénovat v MHL i v extralize a je to opravdu velký rozdíl. Hlavně v intenzitě osobních soubojů a silové vybavenosti hráčů, ta je v extralize úplně jinde.

V rozhovoru po první čtvrtině jste prohlásil, že Davidu Hruškovi stále věříte. A zdá se, že vám konečně začíná důvěru splácet…
Je pravda, že to trvalo trochu déle. Nyní se opravdu zdá, že nabírá dech, a možná je pro Davida škoda, že začala přestávka. Myslím si, že v dalších kolech se postupně víc a víc budou projevovat zkušenosti jednotlivých hráčů a že tedy ještě jeho doba přijde.

Pojďme k Radku Dudovi, o jeho přínosu asi nemá smysl spekulovat.
O něm mohu říct jen klady. Radek je vůdce kabiny, nesnáší prohry, na ledě si odpracuje obrovskou porci minut ve všech situacích a dokáže se pro mužstvo rozdat. Samozřejmě se to projevuje ve statistikách.

Pohodu a sebevědomí nyní dokazuje i Standa Balán…
Pokud se nemýlím, i loni se mu začalo více dařit někdy na přelomu listopadu a prosince. Také u něj věříme, že se mu bude v dalším období dále dařit a že jsme našli fungující formaci.

Chtěl byste pochválit ještě někoho?
Pořád hrajeme na rozmezí desítky a play-out, liga je hodně vyrovnaná. Stále platí, co jsme deklarovali před sezonou, tedy že chceme hrát play-off. Na druhou stranu je nutné uvědomit si, na jaké pozice nás pasovali ostatní. Snažíme se na to nedívat a pracovat tak, abychom z každého utkání získali maximum bodů. Těší mě, že všechny zápasy jsou vyrovnané a že se naše mužstvo může opravdu měřit s každým. Musím kluky pochválit jako celek. Samozřejmě je potřeba pracovat dál. Nyní je důležité, abychom se během pauzy dali dohromady. Dobře víme, jací nás v nejbližší době čekají soupeři.

Jaký čeká hráče během přestávky program?
V pondělí a úterý mají kluci volno, pak ještě v sobotu. Jinak máme na programu jednofázové i dvoufázové tréninky. 24. prosince bude dobrovolný trénink, protože někteří hráči ho vyžadují a o den později už nás čeká klasická předzápasový trénink.

Hráči opravdu vyžadují trénink i na Štědrý den?
Nevím, zda vyžadují je to správné slovo. Z loňské sezony ale především u starších hráčů máme tu zkušenost, že kluci se chtěli aspoň sklouznout a zpotit. Není pro ně příjemné se po dni volna opět rozhýbávat. Mají rádi svůj rytmus.

Jak strávíte svátky vy osobně?
Všechno s manželkou směřujeme k dětem, kterým je 5 a 9 let. Snažíme se držet tradiční české zvyky, těším se už na kapra a salát (smích).