HC Energie Karlovy Vary

Karlovarský hokej 2003 - 2008: Pomalu ale směrem vzhůru

V dalším putování historií ledního hokeje v Karlových Varech probádáme pět nejmladších sezon Energie v nejvyšší soutěži včetně podrobného popisu té poslední nejúspěšnější. Začínáme ročníkem, kdy se na ledě v Dolní Kamenné poprvé bok po boku prohánějí dlouhání Kumstát a Skuhravý, končíme jejich bujarými oslavami stříbrných medailí před Thermalem. Tak tedy vzůru na cestu historií.

Extraligová sezona 2003/2004

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Miloslav Hořava (od 27. kola Richard Farda) a Radim Rulík
Nejproduktivnější hráč: Václav Skuhravý - 25 bodů (12+13)
Příchody před sezonou: Michal Tvrdík, Lukáš Galvas, David Hájek, Petr Kumstát, Miroslav Vantroba, Rudolf Pejchar, Radim Rulík, Miloslav Hořava, František Ptáček, Tomáš Netík, Ján Lipianský, Jan Alinč.
Odchody před sezonou: Marek Sýkora, David Balázs, Martin Hlavačka, Jaromír Kverka, Martin Opatovský, Marek Topoli, Marcel Kučera, Petr Vala, Milan Navrátil, Michal Mádl, Jan Němeček, Roman Prošek, Jakub Grof, Petr Šinágl, Petr Domin, Jan Soukup.
Příchody během sezony: Kamil Jarina, Lukáš Sáblík, Libor Barta, Richard Farda.
Odchody během sezony: Petr Franěk, Ladislav Svoboda, Miloslav Hořava.

Budování nového kádru

Přestože uplynulá sezona byla všeobecně považována jako úspěšná, došlo v karlovarském týmu průběhu letní přestávky k výměně trenérů. Oblíbený kouč Marek Sýkora neodolal výhodné nabídce z Metallurgu Magnitogorsk, z Ruska se naopak vrátil jeho dlouholetý kolega Radim Rulík. Ten se nakonec stal asistentem hlavního kouče Miloslava Hořavy, který v západočeských lázních dříve působil i jako hráč. Z množství hráčů, kteří tým opustili, jmenujme alespoň Jaromíra Kverku, Martina Hlavačku, Davida Balázse a Marcela Kučeru. Nahradit je měli například Petr Kumstát, František Ptáček či Rudolf Pejchar. Z mladých nadějí se do hry zapojili Vojtěch Polák, Kamil Tvrdek a Lukáš Pech.

Přípravu na ledě zkomplikovala nečekaná porážka od Chomutova, která Energii vystavila stopku pro další působení v letním poháru. Vedení tím pádem muselo na poslední chvíli shánět kvalitní soupeře pro přípravné zápasy. Opravdové problémy ale měly teprve přijít.

Zranění Petra Fraňka

Poslední přípravný zápas před novou sezonou s Plzní se stal na dlouhou dobu posledním pro brankářskou jedničku Petra Fraňka. Po jednom náročném zákroku zůstal klíčový muž karlovarského mužstva ležet s bolestivou grimasou na ledě. Bylo jasné, že sestava Energie dostala ránu na nejcitlivějším místě.

S pěti brankáři

Dlouhodobá ztráta největší osobnosti týmu nenechala v klidu klubové vedení, které muselo narychlo shánět rovnocennou náhradu. V domácích utkáních se ve výborném světle předvedl chomutovský host Kamil Jarina, jenž se svými výkony na chvíli vyšvihl až do čela brankářských statistik celé extraligy. Vítězství v Plzni a ve Vsetíně vychytal Lukáš Sáblík zapůjčený z Ústí nad Labem. Spolehlivě chytala také týmová dvojka Rudolf Pejchar. Po výměně Fraňka do Slavie hájil branku energetiků dlouholetý oblíbenec davů v Plzni a Pardubicích Libor Barta.

Petr Franěk se rozloučil s Karlovými Vary

Po svém návratu po zranění odchytal gólman Franěk v dresu Energie pouze pětadvacet zápasů. Když pár minut před koncem duelu se Znojmem opustil s obnoveným zraněním stehenního přitahovače karlovarské brankoviště, jen málokdo tušil, že je to odchod trvalý. Nečekaný přestup do pražské Slavie a následný postup až do finále play-off byl pro Petra Fraňka jistě sladkou náplastí na nepovedený rok.

František Ptáček - "slušňák" a nový vůdce

Smolný rok prožil i bývalý kapitán Energie Ladislav Svoboda. Nejproduktivnějšímu muži ročníku 2002/03 hrubě nevyšel vstup do soutěže, přišlo nepříjemné zranění hlavy, uspěchaný návrat a posléze i odchod z lázeňského města. Do role vůdce se velmi rychle vžila největší letní posila ze Sparty František Ptáček. Subtilní bek potvrdil pověst srdcaře, nesmírně slušného hráče nejen na ledě a výborného obránce se skvělou rozehrávkou. Funkce kapitána se zhostil bravurně, navíc se probojoval až na druhé místo klubového bodování. Šest trestných minut a vysoký herní standard přisoudily milovníkovi rychlých motorek již poněkolikáté cenu pro nejslušnějšího hráče extraligy.

Kumstát, Skuhravý, Kraus - útočný trumf

Kdo by čekal, že nejlepším střelcem týmu se stane obrovitý mladík Petr Kumstát (16 branek)? Snad ani on sám ne. Přesto si vedle dalšího kolosu Václava Skuhravého dokráčel svými mílovými kroky až k ceněnému úspěchu. Skuhravý vedle kanadského bodování (25 bodů - 12+13) bezkonkurenčně dominoval klubové tabulce trestů (117 trestných minut). Parádní rok prožil na levém křídle nejúdernější řady energetiků Jakub Kraus.

Sázkařská aféra se dotkla i Energie

Začátek soutěže se Energii povedl a po 15. kole držela šestou příčku. Pak ji však zasáhla velká krize. Tým ztrácel body a velmi rychle začal vyklízet vydobyté pozice. Aby nebylo problému dost, objevily se v tisku nepodložené spekulace o údajném prodávání zápasů. Vedení klubu se proti těmto informacím důrazně ohradilo. Celá aféra poté pomalu utichla.

Trenérská rošáda

Cestu z herních nesnází nalezla Energie v trenérské výměně. Mladého kouče Hořavu nahradil koncem listopadu Richard Farda. Zkušený hokejový harcovník se pokusil z rozloženého týmu znovu vytvořit dobrou partu. Zlepšený herní projev vrátil Energii do boje o osmičku, před poslední čtvrtinou ztrácela na osmý Litvínov pouhé tři body, a nic tak nebylo ztraceno. Závěr však Karlovarským vůbec nevyšel a ze třinácti zápasů dokázali zvítězit jen čtyřikrát. Dvaašedesát získaných bodů tak nakonec stačilo pouze na dvanácté, bohužel nepostupové místo.

Tabulka

    Klub               Z  V Vp  R Pp  P  Skóre    B
 1. Pardubice         52 32  0  7  5  8 176:107 108
 2. Zlín              52 27  3  3  3 16 152:118  93
 3. Sparta            52 27  1  5  2 17 150:116  90
 4. Znojmo            52 23  5  5  2 17 148:138  86
 5. Slavia            52 23  4  5  3 17 151:126  85
 6. Vítkovice         52 22  3  7  3 17 154:134  82
 7. Třinec            52 23  1  3  1 24 152:157  75
 8. Plzeň             52 18  3  7  1 23 138:140  68
 9. Kladno            52 18  4  3  3 24 111:151  68
10. Litvínov          52 16  2 10  2 22 129:154  64
11. Liberec           52 15  2  9  5 21 123:146  63
12. Karlovy Vary      52 16  2  8  2 24 114:143  62
13. Vsetín            52 15  4  6  1 26 113:126  60
14. České Budějovice  52 13  1  4  2 32 105:160  47

Fotografie


František Ptáček se role kapitána ujal na jedničku.


Ján Lipianský v západočeském derby.


Největší porci zápasů v sezoně odchytal gólman Libor Barta.


Hned v první sezoně po přestupu ze Znojma se Petr Kumstát stal nejlepším střelcem Energie.

Další události sezony

  • Internetová aukce dresů z předešlé sezony vynesla 55 341 Kč, které byly použity na nákup vybavení pro žákovská družstva (více).
  • Součástí přípravy na sezony byl opět turnaj ve Zlíně - Malenovicích, energetici se umístili čtvrtí (více).
  • Karlovarský útočník Vojtěch Polák byl draftován celkem Dallas Stars (info, rozhovor).
  • V přípravě se Energie střetla s ruským CSKA Moskva (více).
  • Ženský hokejový oddíl odehrál svojí první sezonu v extralize (více).
  • Junioři i dorostenci skončili před branami play off (více).
  • Na konci roku 2003 byla dokončena úprava osvětlení na zimním stadionu, kterou si vyžádaly hlavně televizní přenosy ČT.

Extraligová sezona 2004/2005

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Pavel Pazourek, Radim Rulík, od. 31. kola Radim Rulík, Václav Baďouček
Nejproduktivnější hráč: Ľubomír Hurtaj - 29 bodů (10+19)
Příchody před sezonou: Pavel Pazourek, Edgars Masalskis, Zdeněk Šmíd, Lukáš Mensator, Jiří Polák, Zdeněk Kutlák, Milan Procházka, Róbert Tomík, Ľubomír Hurtaj, Michal Dvořák, Lukáš Krajíček, Martin Hlavačka, Petr Míka.
Odchody před sezonou: Rudolf Pejchar, Petr Punčochář, David Hájek, Lukáš Galvas, Jan Kudrna, Tomáš Netík, Miroslav Vantroba, Tomáš Němčický, Martin Toms.
Příchody během sezony: Roman Málek, Tomáš Harant, Milan Kraft, Aleš Krátoška, Radim Kucharczyk, Andrej Nedorost, Vojtěch Polák, Václav Baďouček.
Odchody během sezony: Pavel Pazourek, Edgars Masalskis, Róbert Tomík, Petr Míka, Ján Lipianský.

Předsezónní posily

Karlovarský klub před sezónou 2004/05 mocně posiloval a nejen mezi skalními fanoušky se již začalo snít o postupu do vyřazovacích bojů. Obranu vyztužil urostlý Zdeněk Kutlák, který se do České republiky vrátil do delší době strávené v zámořských soutěžích. Z Plzně si do lázeňského města našel cestu hokejový buldok Michal Dvořák, ze Znojma se přes celou republiku stěhoval Milan Procházka, podobnou cestu podstoupil i vsetínský bek Jiří Polák. Produktivitu mužstva mělo zajistit hvězdné slovenské duo Tomík, Hurtaj.

Po odchodu Petra Fraňka do Slavie muselo karlovarské vedení řešit také otázku brankářů. Jako první oblékl dres Energie odchovanec karlovarského a sokolovského hokeje Lukáš Mensator. Až po mistrovství světa byla oznámena jména dalších dvou mužů s maskou. K západočeskému publiku dobře známému Zdeňku Šmídovi přibyl do brankoviště i lotyšský reprezentant Edgars Masalskis, jenž se na pražském šampionátu prezentoval skvělým výkonem proti českému národnímu týmu.

Změna se udála rovněž na místě hlavního trenéra. Richarda Fardu vystřídal v tandemu s Radimem Rulíkem dlouholetý znojemský kouč Pavel Pazourek.

Výluka v NHL změnila rozložení sil

Nezměrný optimismus mezi fandy Energie, ještě podpořený velmi dobrými výsledky v přípravném období, pomalu začal opadávat s faktem, že se pravděpodobně nerozběhne zámořská National Hockey League a většina nejlepších českých hráčů zamíří do extraligy. Nabídkám mateřských a výrazně bohatších klubů mohli Karlovarští jen stěží konkurovat. S Energií se sice na podmínkách smlouvy dohodli slovenští reprezentanti Štrbák a Nagy, oba však nakonec z rodinných důvodů do západních Čech nepřišli. Jediným energetikem se smlouvou v NHL se tak nakonec v průběhu sezóny stal Milan Kraft.

V sezóně s pěticí gólmanů

Podobně jako v ročníku 2003/04, i v sezóně následující řešili Západočeši v průběhu roku problémy na postu brankáře. V přípravě spolehlivý Masalskis v úvodních soutěžních zápasech několikrát zaváhal a v brankovišti dostali šanci jeho dva kolegové. Ke smůle lotyšského hráče se své šance nejprve skvěle chopil Zdeněk Šmíd. Následně dostal svou první velkou příležitost v extralize dospělých i Lukáš Mensator. V prvním zápase na ledě Litvínova vychytal čisté konto a postavení mladého Lotyše se začalo komplikovat. Nejdříve odešel Masalskis na hostování do prvoligového Písku, kde v průběhu roku působili i Mensator se Šmídem, v závěru sezóny pak nastupoval za Jihlavu, kterou však ani kvalitními výkony mezi českou elitou neudržel.

První třetina soutěže se Energii celkem vydařila, pohybovala se na příčkách zajišťujících postup do play-off, pak však přišel listopad, osmizápasová série matných výkonů a klubový management začal hledat rázné řešení. Vedle změny na trenérském postu, kdy Pavla Pazourka vystřídal u kormidla dosavadní asistent Radim Rulík a pomáhat mu začali Václav Baďouček s trenérem brankářů Kněžickým, přišla nová tvář i do branky.

Možná nejvýznamnější událostí roku byl příchod Romana Málka do Karlových Varů. Od nástupu rekordmana extraligy v počtu vychytaných nul v jednom ročníku, inkasovala Energie ve 23 zápasech sezóny jen 45 branek, získala 37 bodů a vrátila se do boje o play-off. Roman Málek skončil rok s pro Karlovy Vary nevídaným průměrem 1,97 obdržených branek na zápas a úspěšností zákroků 94,21%.

Aby byl výčet maskovaných mužů ve svatyni energetiků kompletní, musíme jmenovat ještě jednoho mladíka, kterému by mohla patřit budoucnost. Ondřej Jirkův odchytal za varskou juniorku báječnou sezónu, statisticky byl v juniorské extralize vůbec nejlepší a nakonec pomohl mladé Energii vybojovat historický úspěch v podobě postupu do čtvrtfinále play-off, kde tým trenéra Antonika smolně podlehl pozdějšímu vítězi ze Vsetína. Svou premiéru mezi dospělými si Jirkův odbyl v jinak nepovedeném utkání v Pardubicích, kde v závěrečných jedenácti minutách pochytal všech sedm střel východočeských střelců.

Listopadová krize i častá radost

O nepostupu Karlovarských do vyřazovacích bojů se pravděpodobně rozhodlo již v listopadu, při sérii porážek. Neúspěchy si vyžádaly odchod hlavního kouče Pazourka, ale také ukončení spolupráce se slovenským kanonýrem Tomíkem.

Vše se ale začalo otáčet 10. prosince. První zápas s Romanem Málkem v brance a Radimem Rulíkem jako hlavním trenérem Západočeši vyhráli 5:3 i přesto, že soupeř z Litvínova vedl i o dvě branky. Velká radost přišla o dvě kola později, kdy k prvnímu povánočnímu kolu přijeli do Karlových Varů největší rivalové z Plzně. Před výbornou návštěvou vyšlo energetikům naprosto vše, dvě branky zaznamenali Hurtaj, Košťál a Andrej Nedorost, který hrál v karlovarském dresu svůj první zápas. Konečné skóre 8:1 bylo historicky nejvyšší výhrou Energie nad Plzní. Výborně se Karlovarští prezentovali i v domácích soubojích s mistrovským Zlínem. V prvním utkání si energetici poradili s Medvědy v poměru 5:2, podruhé se radovali dokonce před televizními kamerami po výsledku 4:2.

Útok na postupové příčky přinesl v závěru základní části další příjemné zprávy. Z posledních deseti zápasů vyhrála Energie hned šest, senzací bylo vítězství 3:2 na ledě Sparty. O šanci na historické play-off se však Západočeši připravili na svém stadionu v duelu s Vítkovicemi. I přes rychlé dvoubrankové vedení ztratily Karlovy Vary zápas v poměru 2:3. Konečných 69 bodů bylo sice druhým nejlepším výsledkem klubu v historii, přesto to znamenalo ztrátu pěti bodů na poslední postupovou příčku.

Sezóna 2004/05 tedy třešničku na hokejovém dortu v podobě účasti karlovarských hokejistů ve vyřazovacích bojích nepřinesla. Kvalitní herní projev ve velké porci zápasů, stabilizace kádru i ekonomické situace klubu, zapracovávání mladých odchovanců i povzbudivé výsledky mládežnických výběrů však byly dobrým příslibem do budoucna.

Tabulka

    Klub               Z  V Vp  R Pp  P  Skóre    B
 1. Zlín              52 31  2  4  3 12 145:102 104
 2. Sparta            52 29  4  5  2 12 164:106 102
 3. Pardubice         52 29  2  2  4 15 185:130  97
 4. Slavia            52 29  3  1  3 16 164:127  97
 5. Liberec           52 25  7  3  1 16 149:121  93
 6. Kladno            52 26  1  4  0 21 146:136  84
 7. Vítkovice         52 22  3  6  2 19 136:126  80
 8. Litvínov          52 22  1  4  2 23 146:140  74
 9. Plzeň             52 21  1  5  4 21 134:139  74
10. Karlovy Vary      52 20  2  5  0 25 134:136  69
11. Znojmo            52 18  2  3  5 24 137:163  66
12. Vsetín            52 15  2  4  1 30 118:166  54
13. Třinec            52 10  3  5  5 29 102:163  46
14. Jihlava           52  6  0  5  1 40  90:195  24

Fotografie


Karlovarské publikum v této sezoně svými kousky bavil útočník Ľubmír Hurtaj.


Roman Málek živil naděje Energie na play off až do posledních kol.

Další události sezony

  • 16. 8. 2004 podlehl hokejový trenér Ivan Hlinka následkům tragické dopravní nehody poblíž Karlových Varů.
  • Na karlovarském zimním stadionu se poprvé představila česká reprezentace, která v přátelském utkání porazila celek Francie 8:0 (více).
  • V přípravě na sezonu se hokejisté také proháněli na kolečkových bruslích v okolí Božího Daru (fotografie).
  • O několik dní později energetici vyměnili brusle za bicykly a náš redakční fotoaparát byl opět u toho (fotografie).
  • Tradiční fotbalový turnaj Karlovarským nevyšel, ve Zlíně vstřelili pouze dvě branky a skončili poslední (více).
  • Týden náročné přípravy Radima Rulíka s hokejisty absolvovali i dva zástupci fanoušků (více).
  • Na kontě pro výstavbu bezbariérového výtahu pro Tomáše Zelenku se sešlo přes 130 000 Kč. Ze zdravotních důvodů však Tomáš musel ukončit práci v klubu a z původního plánu sešlo. V rohu kluziště však přibyla vyvýšená plošina pro vozíčkáře (více).
  • Dorostenci skončili po základní části čtvrtí, v úvodním kole play off však nestačili na Pardubice (více).
  • Junioři do play off proklouzli až na poslední chvíli, v osmifinále vyřadili České Budějovice, ve čtvrtfinále po velkém boji podlehli Vsetínu, který nakonec získal titul (více).
  • Sledge hokejisté se poprvé v historii probojovali do play off a nakonec obsadili třetí příčku (více).

Extraligová sezona 2005/2006

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Zdeněk Venera, Václav Baďouček, Pavel Kněžický
Nejproduktivnější hráč: Václav Skuhravý - 31 bodů (11+20)
Příchody před sezonou: Zdeněk Venera, David Kudělka, Petr Macholda, Miroslav Duben, Ondřej Němec, Josef Řezníček, Tomáš Vak, Roman Čechmánek, Libor Ustrnul.
Odchody před sezonou: Richard Bauer, Radim Rulík, Roman Málek, Edgars Masalskis, Aleš Krátoška, Zdeněk Šmíd, Zdeněk Kutlák, Tomáš Harant, Dmitri Suur, David Kudělka, Kamil Tvrdek, Vojtěch Polák ml., Milan Kraft.
Příchody během sezony: Michal Dobroň, Pavel Selingr, Zdeněk Pavelek, Petr Přikryl, Milan Kraft.
Odchody během sezony: Roman Čechmánek, Tomáš Vak, Radim Kucharczyk, František Ptáček, Jakub Kraus, Lukáš Bednařík.

Přestože byla blízko a k vytoužené metě scházelo jen pět bodů, nepodařilo se Energii v předchozí sezoně postoupit do vyřazovacích bojů, a tým tak postihly nevyhnutelné změny. Hned na začátku března mužstvo opustil hlavní trenér Radim Rulík, jehož nástupcem se stal Ing. Zdeněk Venera, úspěšný trenér a později i manažer hokejového Zlína. Po odchodu Romana Málka do Plzně bylo také nutné hledat novou brankářskou jedničku. Úvod přípravy odchytala dvojice Malaskis, Mensator a rozluštění této hádanky se hokejová veřejnost dočkala až v polovině srpna, kdy byl s velkou slávou oznámen příchod Romana Čechmánka. V obraně mu měli pomáhat zkušenosti Josefa Řezníčka, svaly Libora Ustrnula, dravost Ondřeje Němce, rozvaha Miroslava Dubna a tvrdá střela Františka Ptáčka, na kterého klub využil jednoroční opci. Střeleckou potenci týmu pak měl vylepšit především exvsetínský útočník Tomáš Vak.

"Mým cílem je dostat toto mužstvo do play-off, předvádět pohledný hokej, kterým bychom přilákali zpět karlovarské fanoušky na stadion," deklaroval před sezonou nový kouč (více zde) a přípravné zápasy naznačovaly, že tentokrát by to opravdu mohlo vyjít. Ze třinácti zápasů prohráli Karlovarští jen tři, dokázali porazit i pražskou Spartu, Plzeň deklasovali 5:0. Přátelské utkání sehráli netradičně i během ligové sezony. V Mariánských Lázních si díky vítězné brance Petra Kumstáta v samostatných nájezdech poradili se slavným Dynamem Moskva.

Výsledkovou euforii rychle zchladila úvodní desítka zápasů, ve které Energie vybojovala pouze jedno vítězství nad západočeským rivalem z Plzně. Nevalné výsledky se opět projevily na složení mužstva, které opustili Tomáš Vak, Radim Kucharczyk a Jakub Kraus, opačným směrem zamířili Zdeněk Pavelek a Pavel Selingr. Karlovým Varům se po tomto menším zemětřesení začalo dařit přece jen lépe a energetici uhráli sérii pěti vítězství, která je posunula do přijatelnějších pater tabulky. To už jejich branku ale hájil mladý Lukáš Mensator, zatímco mnohem zkušenější Čechmánek zahříval jen lavičku. Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz se mezi tyče sice v dalších zápasech ještě postavil, stále mu však chyběla určitá pohoda a v listopadu se odhodlal k přestupu do německého Hamburku. Mensator si tak nečekaně brzy zajistil post týmové jedničky, záda mu mělo krýt hostování Petra Přikryla.

Odchovanec Sparty na svou příležitost v brance nemusel čekat dlouho. V prosinci mužstvo postihla série zranění, která se nevyhnula ani Lukáši Mensatorovi. Když se podařilo ještě dojednat střídavý start brankářské hvězdy první ligy Lukáše Sáblíka, byly problémy na pozici gólmana zažehnány. Energetici se však stále potýkali se špatnou produktivitou, chyběl typický zakončovatel. Za tímto účelem se k týmu připojil juniorský mistr světa a bývalý hráč Pittsburgu Milan Kraft, jenž začátek ročníku odehrál v ruském Omsku. V klubu se naopak nepodařilo udržet kapitána Františka Ptáčka, který zamířil do Sparty výměnou za obránce Michala Dobroně.

Zhruba až do třicátého kola se Energii dařilo bodovat a přestože plnohodnotných vítězství za 3 body bylo poskrovnu, vyšplhali se Karlovarští na příčky zajišťující play off. Z těch však po slabších výkonech v prosinci a lednu opět ustoupili, přece jen si ale naději udržovali dlouho. Když v poslední lednový den na svém stadionu porazili Zlín, ztráceli energetici na osmičku jen čtyři body. Přišla však porážka v Sazka Areně a doma s Českými Budějovicemi a postupové ambice vzaly za své. Nic na tom nemohl změnit ani povedený závěr, ve kterém Karlovarští ze čtyř zápasů vytěžili deset bodů.

V sezoně 2005/2006 Energie nakonec obsadila desátou příčkou s pětibodovou ztrátou na osmé Budějovice. Spíše než inkasované branky (Čechmánek byl z formy ale výborně jej nahradil Mensator, při jeho zranění si zase skvěle počínal Přikryl) byla důvodem nesplnění postupového cíle slabá produktivita . Vždyť hned v devíti utkáních vyšli karlovarští střelci zcela naprázdno. Tento fakt byl také návodem k posilování mužstva pro další sezonu.

Tabulka

    Klub               Z  V Vp  R Pp  P  Skóre    B
 1. Liberec           52 32  1  5  3 11 152:94  106
 2. Slavia            52 31  0  7  1 13 164:111 101
 3. Zlín              52 25  3  6  2 16 122:103  89
 4. Vítkovice         52 24  2  8  0 18 152:128  84
 5. Znojmo            52 23  1 10  3 15 117:110  84
 6. Sparta            52 21  5  2  3 21 155:135  78
 7. Třinec            52 23  1  5  1 22 135:142  77
 8. České Budějovice  52 19  3 12  1 17 115:118  76
 9. Pardubice         52 21  1  5  2 23 130:134  72
10. Karlovy Vary      52 19  2  9  1 21 120:128  71
11. Plzeň             52 17  1  8  2 24 130:136  63
12. Litvínov          52 14  4  5  4 25 113:140  59
13. Kladno            52 12  5  3  4 28 114:168  53
14. Vsetín            52  6  1  9  3 33  80:152  32

Fotografie


Z přestupu léta nakonec velké zklamání. Mladý Mensator zářil a na zkušeného Romana Čechmánka zbylo jen místo na střídačce.


Rozhovor kapitánů. František Ptáček (vlevo) v průběhu sezony zamířil do Sparty a kapitánské céčko přenechal Václavu Skuhravému. Ten se stal nejproduktivnjším energetikem sezony.

Další události sezony

  • Během letní přípravy Energie vyhrála tradiční fotbalový turnaj ve Zlíně - Malenovicích (více).
  • K přípravnému zápasu do Karlových Varů přicestoval i reprezentační výběr Francie. "Byl to spíše pivní poznávací zájezd," poznamenal později kouč Venera. Jeho mužstvo s přehledem zvítězilo 8:0 (více).
  • Po matném úvodu dostalo mužstvo impuls v podobě nových dresů (více).
  • Hokejisté navštívili dětský domov v Zítkově ulici a finančně přispěli opuštěným dětem (více).
  • Na karlovarský zimní stadion zavítal premiér Jiří Paroubek, hovořilo se především o výstavbě nové arény (více).
  • Kalamitní sněhová nadílka zapříčinila uzavření stadionu (více).
  • Fanoušci měli možnost popovídat si s hokejisty na roadshow Jde se na hokej, která se konala v obchodním centru Fontána (více).
  • V anketě Sympaťák zvolili karlovarští fanoušci brankáře Lukáše Mensatora (více).
  • Junioři v osmifinále play off přešli přes Olomouc, jejich cestu však ve čtvrtfinále zastavil Třinec.
  • Sledge hokejisté vybojovali stříbrné medaile, ve finále podlehli Spartě (více).

Extraligová sezona 2006/2007

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Zdeněk Venera, Václav Baďouček, Pavel Kněžický
Nejproduktivnější hráč: Václav Skuhravý - 39 bodů (20+17, 1+1)
Příchody před sezonou: Petr Mudroch, Jiří Hanzlík, Vladimír Machulda, David Balázs, Lukáš Sáblík, Michal Borovanský, František Skladaný.
Odchody před sezonou: Ľubomír Hurtaj, Jan Alinč, Petr Přikryl, Lukáš Krajíček, Jiří Polák, Jakub Kraus, Zdeněk Pavelek, Pavel Selingr, Petr Macholda, Andrej Nedorost, Zdeněk Pavelek, Pavel Selingr.
Příchody během sezony: Tomáš Chrenko, Michal Vondrka, Jaroslav Kristek, Martin Gálik, Michal Straka.
Odchody během sezony: David Balázs, Vladimír Machulda, Michal Vondrka, Martin Gálik.

Ani sezona 2005/06 nepřinesla Karlovým Varům vyřazovací boje, přesto byl výkon mužstva hodnocen veskrze kladně a mnoha hráčům včetně trenéra Zdeňka Venery byla prodloužena smlouva. Hledání posil bylo orientováno především na zkvalitnění ofenzivy a to zvláště poté, co se kvůli neakceptovatelným finančním nárokům nepodařilo udržet slovenská útočná esa Ľubomíra Hurtaje a Andreje Nedorosta, do Německa navíc zamířil Jan Alinč.

Jako první se ale vyztužení dočkala obrana, kde odchod Krajíčka s Polákem vykompenzoval přestup Petra Mudrocha z Pardubic a Jiřího Hanzlíka z Liberce. Nabírání fyzičky Energie odstartovala i s novým útočníkem Vladimírem Machuldou a až v průběhu přípravy se k týmu připojili útočníci David Balázs a František Skladaný. Právě slovenský levý křídelník Skladaný se ukázal být nejplatnější posilou, v klubovém bodování sezony obsadil třetí místo a jako jediný z trojice příchozích forvardů v týmu vydržel celou sezonu.

Zbývalo dořešit otázku brankáře. Poprvé ve své kariéře byl od počátku sezony jasnou jedničkou Lukáš Mensator a po odchodu Petra Přikryla do Sparty se pozice náhradního brankáře ujal Lukáš Sáblík. Tento tah se nakonec ukázal jako jeden z nejpovedenějších přestupů sezony.

Po tradičně úspěšných přípravných zápasech se hokejistům vydařil i vstup do sezony. Ve všech pěti úvodních zápasech dokázali bodovat a čtyřikrát zvítězili. Všechna vítězství však byla vydřená, Energie se na každou branku hodně natrápila a vítězila rozdílem jedné či dvou branek. Ve Vítkovicích pak neskórovala ani jednou a byla z toho první čistá porážka.

Začátkem října postihla tým vlna zranění, mimo hru se ocitl Milan Kraft, Kamil Tvrdek a ve Znojmě si třísla pochroumal gólman Mensator. Do útoku byl narychlo povolán slovenský hokejistka Tomáš Chrenko a brankář Lukáš Sáblík se své extraligové šance zhostil s mimořádným přehledem, a Energie tak navzdory marodce dále sbírala body. Během podzimu tým opustily předsezónní posily Balázs s Machuldou, kteří nenaplnili očekávání, především co se střílení branek týče.

Nejúspěšnější období sezony prožívali karlovarští hokejisté od konce listopadu do Nového roku, tedy ve třetí čtvrtině základní části. Nezměnilo na tom nic ani další dlouhodobé zranění Milana Krafta, za něhož byl ze Zlína povolán útočník Jaroslav Kristek. Ze třinácti zápasů si Energie v této části připsala osm vítězství a zavítala do tabulkových pozic zajišťujících přímý postup do čtvrtfinále.

Pracně vybudovaný náskok se v lednu začal bortit jako domeček z karet. Ke zraněnému Kraftovi přibyl i Jaroslav Kristek a díry v sestavě Energie nemohl zacelit ani příchod Martina Gálika a Michala Straky. Nedostatek kvalitních útočníků vedl k přetěžování první formace Kumstát – Skuhravý – Košťál, což se projevilo na únavě tohoto elitního tria v rozhodujících fázích sezony. Přes sérii neúspěchů mohli Karlovarští v posledním zápase základní části stále proklouznout mezi šest vyvolených. Díky příznivým výsledkům na ostatních stadionech stačilo proti Znojmu uhrát dva body. Jenže Orlům šlo ještě o víc a díky vítězství 4:2 si zajistili postup do předkola z devátého místa. Energie nakonec skončila sedmá a v předkole ji čekal Třinec.

Oceláři nepatřili v této sezoně mezi oblíbené soupeře Energie a třikrát ji v základní části dokázali porazit. Jejich obranný styl, obětavé pády do střel a výborný Čechmánek deptali karlovarské střelce a ti v třízápasové sérii dokázali vsítit pouze čtyři branky. Energie ztratila oba dva domácí zápasy a o naději jela bojovat k polským hranicím. Zde zápas dospěl až do samostatných nájezdů. Nic nebylo hostům platné, že hokejovou výstroj narychlo navlékl pro zranění nehrající Řezníček a svůj nájezd proměnil, ostatní spoluhráči jej bohužel nenapodobili. Předkolo, extraligová novinka, která by Karlovým Varům v předešlých sezonách zajistila play off, se tak pro Energii stalo osudným.

Kromě první, i když velmi krátké účasti ve vyřazovacích bojích, přinesla tato sezona i událost, kterou měl lázeňský hokej docenit až za několik let. Po letech slibů zastupitelstvo města konečně odsouhlasilo výstavbu nové multifunkční arény, která byla slavnostně odstartována 1. 2. 2007 (více).

Tabulka

    Klub               Z  V Vp Pp  P  Skóre    B
 1. Liberec           52 28  6  4 14 161:112 100 
 2. Pardubice         52 29  1  3 19 177:131  92
 3. České Budějovice  52 23  9  2 18 160:144  89
 4. Sparta            52 25  2  8 17 178:157  87
 5. Zlín              52 21  8  7 16 162:158  86
 6. Slavia            52 21  6  6 19 171:162  81
 7. Karlovy Vary      52 20  7  6 19 136:124  80
 8. Kladno            52 21  6  4 21 189:173  79
 9. Znojmo            52 20  7  2 23 117:129  76
10. Třinec            52 20  4  8 20 145:162  76
11. Vítkovice         52 22  2  5 23 141:141  75
12. Litvínov          52 20  4  6 22 157:165  74
13. Plzeň             52 20  1  1 30 141:173  63
14. Vsetín            52  8  3  4 37  88:192  34

Fotografie


Mensator a Sáblík - vyrovnaná brankářská dvojice byla základem pro nejlepší umístění v historii klubu


Nejlepší střelec Petr Kumstát a nejlepší nahrávač Václav Skuhravý


Stavba nové arény začíná!

Další události sezony

  • Pravidla české nejvyšší soutěže doznala několika změn. Bylo zavedeno předkolo play off a díky samostatným nájezdům po nerozhodném prodloužení de facto zanikly remízy (více a více).
  • Kondici energetici nabírali i na kolečkových bruslích a náš fotoaparát byl u toho (více).
  • Na den dětí zamířili hokejisté do dětského domova v Zítkově ulici, jako vždy nepřicházeli s prázdnou (více).
  • Energetici nezapřeli ani své fotbalové vlohy, na turnaji ve Zlíně obhájili své prvenství z předešlé sezony (více)
  • Energie změnila barvu domácích dresů z červené na zelenou (více)
  • Sympaťákem Energie fanoušci zvolili karlovarského odchovance Jana Košťála (více)
  • Koncem listopadu proběhlo v Karlových Varech exhibiční utkání staré gardy proti týmu HC Olymp ze seriálu Poslední sezona. Aktéři se mimo jiné vyslovili pro výstavbu nové multifunkční arény (více)
  • Ovzduší na stadionu značně vylepšil nákup nové rolby na elektrický pohon (více)
  • Obránce Josef Řezníček oslavil čtyřicáté narozeniny (více) a v úvodním zápase předkola odehrál svůj 900. zápas v nejvyšší soutěži (více)
  • Dorostenci bojovali až do posledního kola o účast v play off, nakonec jim však sezona skončila předčasně.
  • Junioři vyhráli základní část a po prohře v semifinále se Zlínem nakonec obsadili celkově třetí příčku (více)
  • Sledge hokejisté napodobili svůj výkon z předešlé sezony a po prohraném finále se Spartou získali stříbrné medaile (více).

Extraligová sezona 2007/2008

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Zdeněk Venera, Václav Baďouček, Pavel Kněžický
Nejproduktivnější hráč: Petr Kumstát 32 bodů (19+13), v play off Jaroslav Kristek 12 bodů (10+2)
Příchody před sezonou: Vítězslav Bílek, Milan Hluchý, Jakub Grof, Marek Melenovský.
Odchody před sezonou: Michal Dvořák, Tomáš Chrenko, Kamil Tvrdek, Michal Straka, Roman Prošek.
Příchody během sezony: Vojtěch Polák, Zdeněk Bahenský (host.), Aleš Padělek (host.), Roman Prošek (návrat z host.), Petr Mudroch (návrat z host.).
Odchody během sezony: Libor Ustrnul, Zdeněk Bahenský (návrat z host.), Aleš Padělek (návrat z host.), Petr Mudroch (host.).

Na stříbrné stezce

Solidní základní část, ale nakonec trocha hořkosti podpořená bleskovým vyřazením už v předkole play off. Extraligová sezóna 2006/07 nakonec fanouškům příliš důvodů k závěrečným oslavám nepřipravila. O to větší byla euforie v následujících dvanácti měsících.

Vše ale začalo nenápadně jako každý rok. Začátkem května se dlouhodobě budovaný kádr sešel jen s dílčími změnami k suché přípravě. Jako vždy byly na programu kolečkové brusle, výběhy do okolí, cyklistické etapy a pro trenéra Veneru typické sportovní hry zaměřené na obratnost a šikovnost.

K týmu se postupně připojil zkušený střelec Melenovský, kterého doplnili ofenzivní mladíci Hluchý a Bílek. Poslední novou tváří se stal odchovanec Karlových Varů Jakub Grof, jenž několik let sbíral zkušenosti v nižších soutěžích. Pozitivní nálada se pak začátkem srpna přenesla z fotbalových trávníků, kde energetici potřetí v řadě zvítězili na turnaji ve Zlíně-Malenovicích, i na ledovou plochu.

První trofej už v září

Že je v jejich silách něco skutečně velkého, začali hráči Energie potvrzovat už v přípravných zápasech. Ve čtrnácti duelech našli Západočeši přemožitele v základní hrací době jen jednou. Porazili medvědy z Berlína, uspěli se silným Norimberkem i výběrem ČR do 20 let. Po vítězství v základní části letního poháru je v jeho semifinále čekaly příznačně České Budějovice. Zásluhou výtečného výkonu brankáře Sáblíka nebyly ani ony překážkou a ještě před začátkem extraligy sahaly Karlovy Vary po první trofeji. Ve finále s Pardubicemi byli energetici od vítězného poháru jen dvě minuty. V 58. minutě ale překonal Mensatora Hlinka a v penaltovém rozstřelu zajistil Východočechům titul letního mistra Pivko.

„Je škoda, že se nám nepodařilo udržet vedení až do konce. Věřím, že to Pardubicím příští pátek v prvním kole oplatíme. Rozhodly nájezdy, tam je to i otázka štěstí. Už si ani nepamatuji, kdy my jsme naposledy penalty vyhráli. Věřím, že i toto si schováváme na později,“ prohlásil chvíli po utkání trenér Venera. Možná ani netušil, jak dalece se jeho přání vyplní.

Zelený uragán ovládl první čtvrtinu

Další týden Energie skutečně v domácím prostředí hladce zvítězila v poměru 7:2. Sportovní stránku ale zastínilo smutné připomenutí památky tragicky zesnulého pardubického obránce Martina Čecha, Karlovarští zase přišli o svou legendu z poválečné generace Arnošta Náprstka. Život ale musel běžet dál.

A ten hokejový začal pro karlovarské hokejisty ukazovat zejména ty příjemné stránky. Po první čtvrtině soutěže se Západočeši bili s Českými Budějovicemi o čelo tabulky a jako poslední také zůstali v soutěži neporaženi v základní hrací době. Vrcholem zelené jízdy byl dech beroucí duel v Českých Budějovicích, kdy po střeleckých dostizích zvítězila Energie v penaltovém rozstřelu 6:5.

Určité zakolísání na přelomu října a listopadu ukončil Venerův výběr rázně v domácím souboji s Ústím. Nováček si odvezl debakl 11:0, Karlovy Vary si naopak připsaly díky sedmi trefám v přesilovkách extraligový rekord.

Početní výhody byly v průběhu celé sezóny možná nejsilnější zbraní. Plných 65 branek vstřelených v přesilovce činilo z Energie s 19% úspěšností nejnebezpečnější celek extraligy v této herní činnosti. A velkou silou byly reprezentantům lázeňského města i již zmiňované nájezdy. Karlovarští museli na rozhodnutí svých zápasů až do nejzazší chvíle čekat v patnácti případech, ovšem hned desetkrát slavili zisk bonusového bodu právě oni.

Dočkala se i nenápadná hvězda Lukáše Sáblíka

Největší krizí si zelení prošli začátkem prosince, kdy jim soupeři uštědřili pět porážek v řadě. Rozjetá Energie dvakrát za sebou nedokázala skórovat, najednou se přestalo dařit i obraně, a když už se zdálo, že se tým dostal zpět na vlnu vítězné pohody, přišla nečekaná porážka v Ústí. Navíc se v tomto duelu zranila brankářská jednička Lukáš Mensator.

Do branky tak musel dlouho čekající Lukáš Sáblík. A byl to právě nenápadný gólman, komu vděčí spoluhráči za zisk možná klíčových 20 bodů v jedenácti utkáních, do kterých Sáblík nastoupil. Na posledních šest kol se do brankoviště opět postavil Mensator. Jak dobré bylo toto rozhodnutí, ukázaly další týdny. V předposledním kole si Energie zajistila výhrou nad Kladnem přímý postup do čtvrtfinále a po závěrečné prohře s Českými Budějovicemi v prodloužení z celkového zisku 85 bodů rezultovalo nečekané 4. místo v konečné tabulce základní části.

Čtvrtfinále: Největší bitva o Krušné hory

Podobně vyvedenou základní část jako energetici měli za sebou i hráči Litvínova. Z páté příčky vyrazili na západ Čech, jenže v prvním duelu nedokázali odolat domácí střelecké smršti a ve druhém pomohli soupeři k vedení 2:0 v sérii svou nedisciplinovaností. Přestože v domácím prostředí chemici čtvrtfinále v penaltovém rozstřelu zdramatizovali, čtvrté utkání skončilo opět ve spárech Energie. Severočeši pak v pátém střetnutí předvedli možná nejlepší výkon v celé sérii, výtečný Mensator ale poslal i s dávkou štěstí své spoluhráče do bojů o medaile.

Jdeme do finále!

Semifinále postavilo Karlovým Varům do cesty vítěze základní části z Českých Budějovic. A první dva zápasy na jihu Čech také potvrdily, kdo je favoritem série. Budějovice ve své aréně dvakrát udržely střelce svého rivala na uzdě a poměrně hladce vykročily vstříc souboji o zlato. Karlovarští si připsali v obou střetnutích branky kuriózně až v poslední vteřině normální hrací doby.

Tyto dílčí úspěchy pak možná hrály roli v dalším průběhu vzájemného zápolení. Náboj získala série po hladkém domácím vítězství Energie 4:0, na kterou o den později navázala další výhra v poměru 5:4. Jihočeši se nevdali ani při domácím vedení o čtyři góly a v závěrečné třetině sahali po vyrovnání. A jelo se zpět na jih. Zde už měly Karlovy Vary našlápnuto k mečbolu, toho se ale nakonec v prodloužení dočkali domácí. A protože potřetí byli doma úspěšní i hráči v zelených dresech, muselo se rozhodnout v sedmém utkání.

Jak už to v pohádkách hodí, i tato měla šťastný konec. Milan Procházka ve skrumáži našel prostor u Turkova betonu, Mensator na druhé straně utěsnil všechny cesty do své svatyně a Energie se stala nečekaným finalistou extraligy!

Pro nás jste mistři!

O2 Arena v prvním utkání oněměla překvapením. Tedy až na zelenobílé ostrovy radosti, které slavily nečekanou úvodní výhru 5:4. Jenže další dva body zamířily do hlavního města. Pak ale přišel jeden z největších momentů karlovarské hokejové historie. Už tradičně beznadějně vyprodaný stadionek v Dolní Kamenné sledoval famózní střelecké představení Venerovy družiny, která svého soka pokořila 8:2.

Na tento výsledek ovšem Západočeši v Praze nenavázali a k šestému utkání se domů vraceli se stavem série 2:3 na zápasy. Stovky fanoušků čekaly dlouhé hodiny na vstupenky na historický duel, při utkání nakonec muselo velké množství diváků sledovat průběh souboje na velkoplošné obrazovce před stadionem. Stálo to ale zato. Energie po dalším výborném výkonu vybojovala rozhodující sedmý zápas.

K němu vyrazilo do Prahy i několik tisícovek fandů z Karlových Varů, kteří se podíleli na rekordní extraligové návštěvě 17 123 diváků! Elektrizující atmosféra nakonec přivála mistrovský pohár domácí Slavii. Energie se nedokázala proti výbornému brankáři Svobodovi téměř celý zápas prosadit. Netrefil se ani fantom finále Jaroslav Kristek, který v předchozím průběhu vyřazovacích bojů skóroval desetkrát. Zásahy Poláka a Hanzlíka v posledních chvílích konec zlatého snu neodvrátily.

Oslavy ve velkém stylu

Nečekaná jízda karlovarských hokejistů odstartovala v jinak klidném lázeňském městě nevídanou euforii. Po závěrečném finálovém utkání přivítaly stříbrné hokejisty v pozdních nočních hodinách přímo na zimním stadionu stovky nejvěrnějších fanoušků. Na tři tisíce příznivců se pak přišly s neuvěřitelnou sezónou rozloučit o pár dní později na prostranství před hotelem Thermal. Sezóna 2007/08 bude navždy v karlovarské hokejové kronice zapsána zlatým písmem.

Tabulka

    Klub               Z  V Vp Pp  P  Skóre    B
 1. České Budějovice  52 30  5  6 11 166:111 106 
 2. Slavia            52 29  3  5 15 181:130  98
 3. Liberec           52 21  9 10 12 146:120  91
 4. Karlovy Vary      52 18 12  7 15 162:141  85
 5. Litvínov          52 20  6  8 18 145:141  80
 6. Sparta            52 19  6 10 17 135:145  79
 7. Třinec            52 21  5  5 21 144:146  78
 8. Kladno            52 18  9  5 20 151:144  77
 9. Plzeň             52 14 14  7 17 174:172  77
10. Znojmo            52 19  6  7 20 133:139  76
11. Vítkovice         52 19  4  7 22 131:149  72
12. Pardubice         52 18  6  4 24 147:157  70
13. Zlín              52 19  1  4 28 135:166  63
14. Ústí nad Labem    52  6  7  8 31 107:196  40

Fotografie


Kapitán týmu Václav Skuhravý s první stříbrnou trofejí sezony za druhé místo v Tipsport Hockey Cupu.


Klub si připomněl 75 let hokeje v Karlových Varech a ocenil své největší osobnosti.


Tvrdé čtvrtfinále s Litvínovem - lékař Jaroslav Budín odvádí na střídačku zraněného Lukáše Pecha.


Semifinálové souboje s Romanem Turkem - Energii se nakonec podařilo přejít i přes Budějovice v čele s gólmanem se zkušenostmi z NHL


Václav Skuhravý přebírá trofej pro stříbrný celek ČP play off.

Další události sezony

  • Letní přípravu si energetici zpestřili několika fotbalovými zápasy včetně turnaje v Mutěnicích.
  • V srpnu se Energie zúčastnila hokejového turnaje v Four Points Cup v Drážďanech (více).
  • Dorostenci na svém stadionu hostili 6. ročník turnaje O pohár hejtmana karlovarského kraje, obsadili v něm 3. místo (více)
  • V Dolní Kamenné se v přátelském utkání střetl tým Německa s Českou republikou. V reprezentačním dresu se představili hned 4 energetici (více).
  • Po jednoznačném vítězství v derby s Plzní patřila Karlovým Varům po 6. kole první příčka extraligové tabulky.
  • Obránce Josef Řezníček odehrál 911. utkání, a překonal tak dosavadní rekord Ladislava Lubiny (více)
  • V dalším ročníku soutěže o Sympaťáka extraligy si fanoušci Energie za svého reprezentanta vybrali Libora Ustrnula (více).
  • Prosinec patřil velkolepým oslavám výročí 75 let hokeje v Karlových Varech. V exhibičním zápase se střetly současné i bývalé hvězdy týmu, všichni se pak přesunuli ke společenské části večera do Grandhotelu Pupp. Vyšla také knihamapující vývoj karlovarského hokeje.
  • Hokejisté věnovali dětskému domovu v Zítkově ulici šek na 50 000 Kč (více).
  • Mužstvo navštívilo staveniště multifunkční arény v Tuhnicích (foto).
  • Dlouholetý trenér karlovarské mládeže Mikuláš Antonik si vyzkoušel práci u reprezentační dvacítky (více).
  • Karlovarská hokejistka Sabina Hajdová se v dresu české reprezentace zúčastnila MS do 18 let v Calgary a přivezla si bronzovou medaili (více).
  • V karlovarském i českém hokeji ojedinělé smlouvy na pět let podepsali s Energií útočníci prvního útoku Václav Skuhravý a Petr Kumstát (více)")
  • Dorostenci postoupili do play off z nadějného čtvrtého místa, smolně však vypadli hned v osmifinále s Mladou Boleslaví (více).
  • Sledge hokejisté Nowaco Sharks se potřetí v řadě utkali ve finále se Spartou. Po dvou porážkách z předchozích let tentokrát zvítězili 2:1 na zápasy a radovali se z prvního titulu v historii (více).
  • Chuť z minulé sezony si spravili i junioři. Hokejisty Zlína, svého přemožitele ze semifinále předchozího ročníku, ve finále juniorské extraligy přehráli 2:1 na zápasy a získali mistrovský titul! (více)
  • Vynikající výkony karlovarské mládeže podrtrhli i čtvrťáci, kteří po suverénním výkonu v základní části postoupili do republikového mistrovství, kde prohráli až ve finále se Spartou (více).
  • Zhruba tři tisícovky fanoušků se s nejúspěšnější sezonou v historii klubu rozloučily před hotelem Thermal (více).
  • Kouč Energie Zdeněk Venera získal cenu pro nejlepšího trenéra sezony, v zápětí však ohlásil konec svého působení na západě Čech.

Více o historii

Lední hokej ve městě horkých pramenů Článek byl sestaven za pomoci knihy Lední hokej ve městě horkých pramenů. Téměř čtyřsetstránková publikace Karla Proška by neměla chybět v knihovničce žádného pravého energetika a zájemce o historii klubu. Bližší informace naleznete v článku, objednávat můžete v eshopu.