Radek Duda: Když chce bojovat srdce, bojuje i tělo

V dramatickém utkání s Libercem byl ústřední postavou v dresu Energie. Nakonec si připsal čtyři kanadské body a dalo by se říct, že rozhodl celý zápas. Řeč je o kapitánovi Energie Radku Dudovi, který byl v našem rozhovoru velmi emotivní a upřímný.

Radku, co říci k utkání s Libercem? Pro fanoušky to byly pořádné nervy...
Hrajeme tuhle sezonu pořád stejně. Však jste to všichni viděli. Vedeme tři nula a nakonec je ze zápasu drama. Je to na nás zkušených, abychom si sedli a na rovinu vyříkali, kde děláme chyby. Můžeme prohrát, ale se vztyčenou hlavou. Ne zápas ztratit za stavu tři nula, to nejde.

Myslíte, že i za stavu 3:0 jste měli v hlavách neúspěchy z předchozích třetích třetin a strachovali jste se o výsledek?
Musím uznat, že asi ano. V hlavách to mít musíme. Poslední zápasy máme vždy dobře rozehrané, ale ztrácíme je ve třetích třetinách. Jsme mladý kolektiv. Když dostaneme branku, znervózníme a hned máme v hlavách ty nejčernější scénáře.

Je to tedy hlavně o psychice?
Opět se budu jen opakovat. My jsme se tady slezli za pět minut dvanáct. Patnáct hráčů nových, to prostě není standardní. Kdybychom spolu hráli třetí sezonu, mohli bychom hledat chyby jinde. Ale bohužel. Nic mi do toho není, já musím hrát hokej. Myslím však, že nějaká koncepce musí začít fungovat.

Co jste si říkali během time-outu? Říkal jste něco vy osobně hráčům?
Musím pochválit trenéra. Myslím, že byla pro oddechový čas vhodná chvíle. Trenér nás především uklidňoval a udělil pár taktických pokynů. Já jednal intuitivně a nabádal kluky k tomu, ať dají hlavu vzhůru a jdou do toho naplno jako v první a druhé třetině. Hlavně poslouchat srdce, ze kterého ve sportu vše vychází. Když chce bojovat srdce, bojuje i tělo. Bylo před námi ještě několik minut, proto jsem neviděl důvod, proč dál nebojovat a body. Nakonec to vyšlo, což je super.

Váš první gól ukázal, že se má střílet z každé pozice, souhlasíte?
Máme nějaké nacvičené věci. Já se navíc cítím dobře, proto nevidím důvod, proč nevystřelit. Když člověk nevystřelí, nedá branku. Někdo to bere jako klišé, ale ona je to prostá pravda. V dnešní době je složité gólmana prostřelit přímou střelou. O to víc se ale musí střílet a čekat na brankářovy slabší okamžiky.

A komentář k druhé brance?
No, tak to byla práce Venci, ten to tam udělal parádně. Jeli jsme dva na jednoho, on mi to parádně předložil a na mně bylo, abych puk dopravil do prázdné branky, což jsem udělal.

V týdnu jste byl na ledě s přípravkou, můžete přiblížit, o co šlo?
U nás v rodině máme malého kluka, který začíná s hokejem. Přemluvili mě, abych šel s dětmi na trénink. Já se tomu vůbec nebráním, naopak. I když teď čekáme přírůstek a chci být co nejvíce s rodinou, chtěl jsem najít čas i na tohle. Chtěl jsem si vyzkoušet trénovat malé kluky a nebráním se tomu, předávat jim mé zkušenosti i až někdy skončím s hokejem. Dofám, že si to někdy zopakujeme.