Spasitel Geier: Sharks přivezli pět bodů

Tak náročný výjezd karlovarští sledge hokejisté delší dobu nepamatují. Z ledů Pardubic a Sparty sice přivezli pět cenných bodů, ale v obou případech se z dobře rozehraného zápasu stalo během okamžiku drama. V ČEZ aréně za stavu 0:2 vstřelili domácí tři branky během 48 sekund, na neratovickém stadionu vyrovnali sparťané dvougólové manko za minutu a pět sekund. Záchranou pro karlovarské barvy se stala forma kapitána Michal Geiera, který v Pardubicích skóre znovu otočil a na Spartě rozhodl samostatné nájezdy. Na vedoucí Zlín díky tomu Žraloci ztrácejí pouze bod, navíc mají jedno utkání k dobru.

SHK Pardubice - SKV Sharks Karlovy Vary 4:5 (0:2, 3:2, 1:1)

Branky: 22. Hering (Kořínek), 22. Hering (Motyčka), 23. P. Kubeš (Michalec), 40. Hering - 10. M. Geier, 13. Berger (Wágner), 26. M. Geier (J. Berger), 29. M. Geier (Forgo, J. Berger), 39. Forgo (M. Geier). Rozhodčí: Mariánus, Špulák. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváků: 49.

Pardubice: Boček - Motyčka, Štěpják, Hýbner, Kvoch, Michalec, Horníček, P. Kubeš, V. Buhr, Hering, Doležal, Kořínek, R. Buhr.

Karlovy Vary: Mach - Hrbek, Nejedlý, Berger, M. Geier, Forgo, Wágner, Karafiát, Kovářík, Janko, Haas.

Pardubice ztrácely na Karlovy Vary tři body, a proto nastoupily v plné síle s odhodláním dotáhnout se na svého soupeře. Připomeňme, že díky absenci play-off je každý zápas České sledge hokejové ligy stejně důležitý bez ohledu na fázi sezóny.

Východočeši začali aktivně a Mach se hned musel mít na pozoru při akcích Michalce a Pavla Kubeše. Za Žraloky brzy odpověděl Geier nebezpečným nájezdem od mantinelu. Pohledná hra plynula v rychlém tempu, až dospěla do 10. minuty, kdy Michal Geier vypíchl na modré čáře kotouč Kvochovi a z bleskového nájezdu nedal Bočkovi šanci.

Kapitán Sharks společně se svým předchůdcem Bergerem od té doby notně zaměstnávali pardubického gólmana a ten ve 13. minutě povolil podruhé. Po buly v pravém kruhu se bomba Jiřího Bergera zastavila až v růžku pardubické branky a hosté ze západu mohli úvodní třetinu spokojeně uzavřít s náskokem 0:2.

I v začátku druhé části počítali šance hlavně Karlovarští. Zejména při Geierově nájezdu s prohozením puku pod sáněmi měl Boček notnou porci štěstěny. Od toho momentu jako by ale Pardubice začaly vystrkovat růžky, i když Kořínek s Motyčkou své akce nezakončili.

Pak ale přišel šok. Ve 22. minutě snížil nenápadnou střelou Bernhard Hering a o chvilku později stejný hráč z druhé vlny vyrovnal, když dokončil nezdařený brejk Motyčky. Sharks sáhli k oddechovému času, jenže ihned po rozehrání Pavel Kubeš projel jako nůž máslem až před Macha a z mezikruží poslal domácí do vedení.

Ve vřavě emocí, které ještě přiživil neodpískaný teeing Kubeše na Geiera, téměř zanikla neskutečná rána Bergera do levé Bočkovy tyče. Žraloci se zakousli do pardubických Mustangů a Forga dělily od vyrovnání centimetry. Zbytek třetiny proběhl v karlovarské režii, hosté toužili vzít si rychle ztracený náskok zpět a podařilo se. Ve 26. minutě Michal Geier střelou mezi dvěma hráči vyrovnal, aby ještě do přestávky znovu vrátil svému týmu vedení ze zdánlivě již promarněné šance. Při úniku dvou na nikoho poslal Forgo těžkou přihrávku, ale útočník s céčkem chladnokrevně počkal na pohyb brankáře a z otočky bekhendem upravil na 3:4.

Že rozhodčí neměli svůj den ukázali hned v počátku třetí periody, kdy nevyloučili Hrbka za jasné držení protihráče. Pardubičtí se pokoušeli hrát na dlouhé pasy, jenže ty čím dál častěji končily zakázaným uvolněním. Karlovarští se jevili silněji na puku a když ve 39. minutě sebevědomě zvýšil na 3:5 nepokrytý Jiří Forgo, zdálo se být rozhodnuto.

Jenže Pardubice letos mají ve svých řadách nejlepšího střelce ligy a ještě jednou utkání zdramatizovaly. Bernhard Hering Macha překonal znovu svou typickou pomalou střelou nahoru a navíc byl vzápětí vyloučen Berger za vyhození kotouče. Velkou šanci však domácí promanili a byli to oni, kdo se musel při vlastní přesilovce bránit. Závěr zápasu si hosté pohlídali a mohli slavit výhru v tomto pohledném zápase.

Ohlasy

Pavel Kubeš (Pardubice): "Zápas se mi hodně líbil, byl jsem spokojený se hrou i s nasazením. Napínavé to bylo do poslední chvíle. Hodnotím kladně, i když z naší strany nevyšlo to, že jsme se na začátku mohli dostat do vedení. Potom jsme přestali aktivně napadat a nedokázali jsme zastavit rozjetého Michala Geiera. Sice se nám povedl obrat, ale pak zase Vary zaskočily nás."

Jiří Berger (Karlovy Vary): "Byl to perfektní zápas na vysoké úrovni z obou stran. Dvě třetiny jsme hráli, co jsme chtěli, ale ve druhé jsme trošku polevili a dali soupeři prostor pro zdramatizování. Naštěstí jsme se rychle oklepali a otočili to, ve třetí třetině jsme ještě přidali branku a pohlídali si to."

HC Sparta Praha sledge hokej - SKV Sharks Karlovy Vary 2:3 sn (0:1, 0:0, 2:1)

Branky: 37. Z. Krupička (Zapletal), 38. Z. Krupička (Frolík) - 5. M. Geier (Berger, Wágner), 32. M. Geier (Berger), rozhodující nájezd M. Geier. Rozhodčí: Kuranda, Bergman. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváků: 10.

Sparta Praha: Vápenka - Z. Krupička, Raul, Zapletal, J. Krupička, Novotný, Frolík, Zikmund.

Karlovy Vary: Mach - Hrbek, Nejedlý, Berger, M. Geier, Forgo, Wágner, Karafiát, Janko, Haas.

S tradičně obranářskou Spartou v čele s reprezentačním gólmanem Vápenkou nebyly brankové hody očekávány. Přesto se zápas vyvinul velice zajímavě. Od počátku aktivní Žraloci ostřelovali Vápenku především Forgovými projektily, ale na začátku 5. minuty nestihl domácí muž s maskou reagovat na bleskovou kombinaci zakončenou Michalem Geierem.

Sparta v první třetině nevystřelila na branku. Stálý tlak Karlových Varů řešil Vápenka spolehlivými zákroky jak proti Geierovi, tak Bergerovi. Velkou šanci spolkla Vápenkova lapačka i Forgovi po chybě Frolíka v obranném pásmu.

Druhá třetina změnu stavu nepřinesla, i když si oba týmy zahrály v početní výhodě. Sparta si vytvořila první šanci po dvaceti minutách hry, kdy Zdeněk Krupička zpoza clony vyprášil Machovu rukavici. Efektní zákrok vytáhl na druhé straně i Vápenka, jenž rukou odvrátil důraznou Forgovu ránu.

Ve 32. minutě zatáhl Berger kotouč do třetiny a uvolnil Michala Geiera, který pod Vápenkovým tělem navýšil vedení hostů. Vzhledem k dosavadnímu průběhu se mohlo zdát, že je konec. Sparta však najednou ožila a Frolíkův zmařený nájezd měl být varováním.

Když byl za zalehnutí puku vyloučen Hrbek a naopak držení prošlo Zapletalovi, urodila se správná chvíle pro domácí. Zdeněk Krupička ze sólového nájezdu vykřesal naději a o minutu později v tlačenici na brankovšti dorazil za čáru vyrovnání! Sparťanů byl najednou plný led, ve střeleckých pozicích se střídali Raul se Zdeňkem Krupičkou, Mach ale obrat nepřipustil.

V čase 43:04 byl vyloučen Forgo a domácí mohli rozhodnout. Nestalo se, naopak se bránili dvěma příležitostem nepolapitelného Geiera. I tak bylo po závěrečném hvizdu jasné, že Žraloci poprvé v sezóně nevyhrají za tři body, stejně jako že vyloučený Forgo nemůže nastoupit na samostatný nájezd.

Ze všech šesti vykonavatelů uspěl jen Michal Geier ve druhé sérii a dokonal svůj druhý hattrick ve dvou dnech proti kvalitním soupeřům. Ziskem pěti bodů se Žraloci udrželi na špici tabulky.

Ohlasy

Martin Zikmund (Sparta Praha): "Udělali jsme v první třetině chybu, ze které jsme dostali gól. Řekli jsme si, že takhle hrát nemůžeme. Trochu jsme zabrali a dostali druhý gól. Teprve pak jsme se snažili trošku přitvrdit a povedlo se nám vyrovnat. Za to jsme docela rádi a bod bereme. Nájezdy jsou vabank, nám se ale dnes nepovedly."

Michal Geier (Karlovy Vary): "Chtěli jsme si odvézt tři body a dlouho se nám dařilo. Když jsme na začátku třetí třetiny dali na 2:0, myslel jsem si, že už to zavřeme. Bohužel teď máme nějakou bilanci, že když je zápas zdárně rozehraný, najednou se to otočí. Možná to je o našich hlavách, do budoucna se toho určitě musíme vyvarovat. Dnešní dva body jsou lepší klopýtnutí, mohlo to být mnohem horší. Nájezdů jsem se trochu bál a jsem příjemně překvapen, že bod navíc je náš."