Start sledge hokejistů s poloviční úspěšností

Karlovarští Žraloci vstoupili do nové sezóny jako úřadující mistři proti svému finálovému soupeři z Olomouce. Výhra 3:1 se zrodila po střeleckých manévrech proti brance hostů, ve které úřadoval exreprezentační gólman Libor Hulín. Stejný výsledek, jenže v opačném gardu, si Sharks připsali i proti druhému moravskému soupeři. Po matném výkonu prohráli se Zlínem 1:3 a po nekompletním prvním kole České sledge hokejové ligy jim patří třetí příčka.

SKV Sharks Karlovy Vary - SOHO Olomoučtí Kohouti 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. Forgo (M. Geier), 25. Berger (Hrbek), 43. Berger – 44. Hering (Pabst). Rozhodčí: Matas. Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváků: 26.

Karlovy Vary: B. Mach – Hrbek, J. Berger, Forgo, M. Geier, Lindák, Wágner, Janko, Kovářík, Schneider.

Olomouc: Hulín – Staněk, Prášil, Černoch, Novák, Bejvl, Pabst, Rozkopal, Hering.

První utkání sezóny začalo ve svižném tempu a oba týmy prokazovaly, že v létě dobře potrénovaly. Na domácí straně hýřil střeleckou aktivitou především kapitán Berger, hosté se pokoušeli zejména o rychlé kontry německé dvojice Hering - Pabst. Postupně však hra zakotvila před brankářem Olomouce, jenže ani prázdná branka nestačila Forgovi nebo Jankovi k otevření skóre, a tak první třetina skončila 0:0.

Za to v té druhé stačily dvě minuty a Žraloci mohli slavit první banku sezóny. Jiří Forgo prostřelil Hulína a hned po rozehrání si připravil další velkou šanci, při které už ruce některých spoluhráčů letěly nahoru. Bývalý reprezentační gólman v barvách Olomouce ale potvrdil svou formu. Nabídl tak hostům šanci vyrovnat a Hering nebyl ve své dvojité šanci vůbec daleko, podruhé dokonce zvonila Machova tyč. Po krátké epizodě však domácí znovu převzali iniciativu a Hulín vytasil neuvěřitelný zákrok rukou na brankové čáře proti Bergerovi. Nakonec ovšem kapituloval podruhé, když právě Jiří Berger využil clonících hráčů a zamířil přesně. V závěru patnáctiminutovky ještě zahrozil únikem Geier, ale Hulín kouzlil.

Po druhé pauze se domácí nehnali za dalšími brankami tak zběsile, přesto si vypracovali řádku šancí. Zejména Hulínův trojzákrok během několika sekund 39. minuty volal po zlaté helmě. Olomoučtí vytrvale zkoušeli jedinou variantu s dlouhými přihrávkami na rychlorukého Heringa, nicméně do vedení 3:0 odskočili Žraloci díky šťastnější druhé trefě Jiřího Bergera. 78 sekund před závěrem se nakonec dočkali i hosté, když Bernhard Hering trochu překvapil Macha již pomýšlejícího na teplou sprchu. Soupeři tak do puntíku okopírovali výsledek jarního rozhodujícího finále.

Ohlasy

Jiří Berger ml. (Karlovy Vary): "Utkání jsme měli po celou dobu pod kontrolou a soupeře jsme až na pár výjimek do ničeho nepustili. Škoda jen, že jsme neproměnili víc šancí a nevyhráli větším rozdílem. Brankář Hulín v brance čaroval."

Karel Veselý (trenér, Olomouc): "Diváci, i když jich přišlo jenom 26, udělali pěknou atmosféru sledge hokeji. Karlovy Vary byly lepší a měly o mnoho více šancí. Nás mrzí neproměnění těch našich, zejména Berhnard Hering jich několik spálil. Libor zachytal fantasticky, reprezentační fazónu má, ale věk už asi bohužel neodpářeme. Už chtěl skončit, ale nemáme za něj náhradu."

SKV Sharks Karlovy Vary - SHK Lapp Zlín 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Forgo (M. Geier) – 10. Fojtík, 15. Z. Hábl (Fojtík), 23. Stodůlka (Palát). Rozhodčí: Červenka, Suchý. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváků: 55.

Karlovy Vary: B. Mach – Hrbek, Nejedlý, J. Berger, Forgo, M. Geier, Wágner, Janko, Kovářík.

Zlín: Matoušek – Julina, Fojtík, Štít, Z. Hábl, Stodůlka, Palát, Ligda, Kudrna, D. Hábl.

Razantní nástup a poté pozvolný pád, tak by se dal z karlovarského pohledu popsat zápas proti Zlínu. Hostující Palát si sice hned v první minutě vypracoval velkou šanci, jenže po 62 sekundách hry odpověděl Jiří Forgo gólem, když trefil mimo dosah Matouškovy lapačky. Vyprovokoval tím hosty, kteří o den dříve prohráli na Spartě, k nebývalé aktivitě. Mach v brance se měl co ohánět, zatímco domácí se prosazovali dopředu těžko. Navíc jejich střely mířily mimo nebo byly zblokovány.

A tak se v 10. minutě radoval z vyrovnání Erik Fojtík, podle svého zvyku důrazně operující na hranici brankoviště. Žraloky vyrovnání neprobudilo a dál odolávali zlínským nájezdům. Jenže půl minuty před pauzou prošel jako nůž máslem až před Macha Zdeněk Hábl, zkušeně zavěsil a gólem do šatny otočil skóre.

I prostřední perioda začala velkou šancí hostů, Palátovu teč perfektně pokryl Mach. Když už se zdálo, že Sharks našli cestu k ohrožení Jana Matouška, po jeho dvou zákrocích proti Geierovi udeřilo na druhé straně. Petr Stodůlka se prosadil v tlačenici a dalším gólem zblízka navýšil náskok hostů.

Domácí upadli do deprese a často nechávali napospas svého brankáře přesile oranžových vos. Štít nebo Ligda budou mít Machovy betony před očima ještě dlouho, zatímco brankářova ruka přejetá sáněmi dotírajícího hráče se snad brzy dá do pořádku. Na každý pád Žralokům nepomohla ani přesilovka a proti dobře se pohybujícímu soupeři se protrápili do druhé přestávky.

Proslov v kabině přinesl dočasné oživení karlovarské hry. Zejména Geier zaměstnával v úvodu třetí třetiny Matouška ve zlínské brance a důsledkem aktivity byla i další přesilovka, která trvala prakticky čtyři minuty. Po skončení Julinova trestu přehnal důraz v brankovišti Palát, ale početní výhoda domácím nesvědčila. Hosté se v pohodě ubránili a v plném počtu zahrozil Julina střelou do Machovy masky. Karlovarským nepomohla ani závěrečná minutová power-play a na výhru nad Zlínem tak čekají od 18. listopadu 2012, kdy vyhráli na Moravě 9:3.

Ohlasy

Jiří Berger ml. (Karlovy Vary): "Tento zápas jsme prohráli zcela zaslouženě. Po prvním gólu jsme si mysleli, že to půjde samo. Z některých šancí jsme soupeři mohli odskočit. Naopak jsme inkasovali zbytečné dva góly a ty nás zcela rozhodily. Byl to zápas blbec. Zlínu gratuluji k vítězství, kterému šli od začátku trpělivě naproti."

Tomáš Sedláček (trenér, Zlín): "Předvedli jsme dobrou hru. I když jsme dostali první gól, tak jsme zápas otočili. Měli jsme dobré bruslení, napadání i nahrávky, tým fungoval tak jak měl. Dva góly z dorážek jsou v pořádku, od toho je předbrankový prostor, aby útočníci šli do brány, když gólman neudrží puk. Dneska si kluci narozdíl od včerejška na Spartě zahráli hokej a měli z toho radost."