V úvodním finálovém zápase Žraloci recept na Spartu nenašli

P r a h a - První krok k zisku mistrovského titulu ve sledge hokeji udělala v neděli v T-Mobile Areně domácí Sparta. Karlovarští Žraloci podali bojovný výkon, ale odpovědět na rychlou branku domácích se jim nepodařilo. Petr Janoušek v brance Žraloků dlouho držel v utkání vysoké úrovně naději na příznivý výsledek, ale sparťané nakonec ještě dvakrát využili nabídnutých příležitostí a konečným poměrem 3:0 si zajistili výhodu do druhého duelu. V něm musí Žraloci vyhrát, aby si vynutili rozhodující prodloužení.

Sparta Praha - SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 2. Z. Krupička, 33. Chadraba (Kvoch), 42. Z. Krupička (Chadraba). Rozhodčí: Hobza. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 100.

Sparta Praha: Vápenka - Kvoch, Z. Krupička, Kovář, J. Krupička, Chadraba, Hornich, Pospíšil

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary: Janoušek - Hrbek, T. Berger, J. Berger ml., Geier, Nejedlý, Frous, Švec, Janko, Lindák, Hamák, Schneider

Ve finále se prvně v historii sledge hokejové domácí soutěže střetli Sparta s SKV Nowaco. Nadšení z úspěchu bylo znát na všech aktérech zápasu, také v ochozech pošlapovalo několik desítek zvědavců. Ti od prvních minut finálové bitvě připravili parádní atmosféru, podporováni byli domácí i hosté.

Do samotného utkání lépe vstoupila favorizovaná Sparta, která již v 2. minutě zaskočila Žraloky rychlou brankou. Kapitán Krupička se protáhl po levém křídle a rychlým švihem zamířil do horní poloviny branky. Rychlé tempo pokračovalo i nadále, přestože se Varům nedala odepřít snaha, ve stoprocentních šancích se nadále objevovali spíše domácí. Janoušek ovšem držel naděje hostí dlouhé chvíle, poradil si třeba s další příležitostí agilního Krupičky, který měl před klecí dostatek času i prostoru, ale unáhlil se a trefil jen lapačku. Karlovy Vary zahrozily Geierem, jenž byl ze všech nejrychlejší, v zakončení zblízka na Vápenku ovšem nevyzrál.

Druhá třetina přinesla živější hokej, nervozita a opatrnost z obou táborů značně opadla. To přineslo více vzrušení i šancí. V tlaku se ocitla Sparta, která promarnila odskočit soupeři na větší brankový rozdíl. Na Janouškovi si postupně vylámali zuby Kvoch, Krupička i Chadraba, který nedokázal rozvlnit síť z bezprostřední blízkosti. Karlovy Vary ucítily šanci a začaly se drát dopředu, Vápenka mezi tyčemi se musel činit. Střelecký pokus J. Bergera těsně minul břevno svatyně, Janko si puk poslal příliš před sebe a než jej stačil dobruslit, brankář touš přikryl lapačkou. SKV Nowaco měli v druhé polovině prostředního dějství více ze hry, brankově se prosadit nedokázali.

V poslední patnáctiminutovce se začala častěji ozývat halou rovněž píšťalka rozhodčího a mužstva se mohla ukázat také v početní výhodě. Na dvě minuty pykal ve 33. minutě J. Berger, když šli Pražané do dvoubrankového vedení. Kvoch od modré čáry parádním pasem na pravém kruhu našel volného Chadrabu, který si lišáčky počkal a střelou k tyči šanci proměnil. Karlovy Vary mohly odpovědět záhy ve dvojnásobné přesilové hře, ale za více než minuty trvající výhody nedokázaly Vápenku ani ohrozit. Sparta ve třech bránila na výbornou a nedopustila hostům utkání zdramatizovat. Ve 42. minutě tak přišel trest v podobě třetího gólu. Chadraba vybojoval kotouč, zpoza branky jej nalil mezi kruhy Krupičkovi, jenž jedovkou těsně nad ledem určil konečný výsledek zápasu. Hosté si vyžádali oddechový čas, ale sevřít Spartu nezvládli.

Oba týmy předvedly kvalitní výkon, který byl oceněn velkým potleskem. Karlovy Vary byly Spartě rovnocenným protivníkem, ale v rozhodujících chvílích zápasů byla na domácích znát zkušenost a klid. V odvetě může být ještě všechno jinak, přesto první důležitý krok udělali Pražané a pouhé jedno vítězství je dělí od zisku mistrovského titulu. Žraloci svou kůži zadarmo nedají.

Ohlasy trenérů:

František Kovář (Sparta): "S ohledem na to, že jsme měli jen dva hráče na střídání, jsme začali trošku zezadu. Z varského týmu jsme měli respekt, protože v předchozích zápasech v sezóně s námi uhráli nejlepší výsledky. Asi jsme měli větší chuť po vítězství, což se na hře projevilo v pokrytí v poli. Nakonec jsme zvítězili 3:0, jsem rád a děkuji i soupeřům za předvedený výkon. Myslím si, že až se utkáme ve Zlíně, bude mít zápas podobnou úroveň, a že ještě není nic rozhodnuto. Ke každému zápasu se snažíme přistupovat jako k důležitému, nejenom teď v play-off, kdy už jde o krk. Za sebe můžu říct, že dnešní herní projev byl náš nejlepší v celé sezóně."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Sice jsme dostali rychle gól, ale za stavu 1:0 to byl perfektní hokej. Dařilo se nám napadat hráče i vyhazovat puky z obranného pásma. V poslední třetině ale přišly dvě zbytečné chyby a bylo to 3:0. Celkově jsme podali dobrý výkon, měli jsme i šance, jenže jsme je nevyužili. Vždycky je ale co zlepšovat, naším největší problémem je vyhodit puk, když jsme pod tlakem. Spartě gratuluji k vítězství v tomto zápase."