Ženy a dívky bojovaly v Ostrově o Jarní pohár

O uplynulém víkendu se na zimním stadionu v Ostrově konal již 5. ročník turnaje o Jarní pohár, který pořádaly karlovarské hokejistky. Kromě nich se ho zúčastnily hráčky slovenského Zvolena a dále tři reprezentační výběry do 18 let – Německa, Rakouska a České republiky. Turnaj vyhrál německý výběr, Karlovarské Dračice skončily páté. Titul nejlepší hráčky celého turnaje obhájila vůdkyně německého výběru Franziska Buschová, nejlepší brankářkou turnaje byla vyhlášena karlovarská Martina Lukešová. O turnaj byl veliký zájem i na domácí scéně, v dresu Zvolena se objevily hráčky Slavie Praha Ivana Jandíková a Monika Nosáĺová a za domácí hráčky nastoupila i Kateřina Bogliová a plzeňská Lucie Nováková.
Úvodní utkání celého turnaje obsaraly týmy Dračic a Rakouska do 18 let. Od začátku byla znát jistá nerozehranost obou družstev, ale v průběhu samotného zápasu se začala projevovat technická nadřazenost národního týmu. Rakousko v první třetině velice často prověřovalo brankářku Lukešovou, která nestačila pouze na projektil Oberhammerové. Ve druhé třetině sice Dračice začaly hrát aktivněji a dostávaly svého soupeře pod tlak, ale bez gólového úspěchu. Největší šanci na vstřelení branky měla Radostová, ale netrefila prázdnou branku. Vítězství si tak reprezentační celek Rakouska ve třetí třetině pojistil dalšími třemi brankami a zvítězil 4:0. Nejlepší hráčkou vítězného týmu byla vyhlášena kapitánka Janine Weberová, z řad Dračic se nejvíce líbila obránkyně Jana Fričová.

V dalším zápase se střetl reprezentační tým ČR do 18 let a slovenský Zvolen. Češky sice svého soupeře přebruslily, ale na výsledek se velice nadřely a nebýt útočnice Povové, která vstřelila dvě branky a na jednu přihrála, možná by to dopadlo jinak než výhra ČR 3:0.

Další utkání bylo perlou prvního hracího dne. V něm se střetly německé reprezentantky s družstvem mladých Rakušanek. Konečné skóre značilo výhru Rakušanek 4:3, přesto se hrálo v obrovském tempu, šancí bylo na obou stranách velice mnoho, ale ve svých brankovištích kralovaly obě brankářky. Němky ve druhé třetině získaly dvoubrankové vedení, ale zlepšením herního projevu Rakušanky nejen vyrovnaly, ale těsně před přestávkou zvládly vstřelit vedoucí branku. Do třetí třetiny nastoupily hráčky Niedersachsenu s touhou alespoň vyrovnat, což se jim podařilo zásluhou Prüsseové a mohla tak naplno propuknout radost na střídačce. Euforii však zchladily Rakušanky po necelé minutě, když zabraly a kapitánkou Weberovou vstřelily vítěznou branku.

Utkání Dračic s českou reprezentací mělo být jasnou záležitostí. Opak však byl pravdou. Do karlovarského dresu se oblékla jako nová posila pro tento turnaj trenérka rakouského družstva Inguna Lukasevica a těsně po návratu Novákové z trestné lavice zakončila svůj průnik po pravé straně úvodní brankou ve druhé třetině. České reprezentantky však zásluhou kapitánky Kroutilové vyrovnaly a navíc těsně před závěrem druhé třetiny ujela osamocená Solničková, nejmenší hráčka na hřišti, a blafákem, za který by se nestyděl ani Martin Procházka, uklidila puk bekhendem pod břevno. Dračice ale zabojovaly a zásluhou Vylíčilové a jejího úspěšného nájezdu vyrovnaly. Smutný konec pro Dračice však do análů napsala obrovská chyba v obraně, kdy zůstalo před Lukešovou neobsazeno hned několik hráček soupeře a ty několikanásobnou dorážkou stanovily konečné skóre na 3:2 pro ČR do 18 let. Nejlepší hráčkou Dračic byla vyhlášena kapitánka Bauerová, na druhé straně se stejné cti dostalo útočnici Solničkové.

V posledním zápase sobotního programu sehrály zajímavou partii německé hráčky s hokejistkami Zvolenu, když vyhrály 4:1. Výsledek však je možná až příliš krutý. Slovenské hráčky od 9. minuty vedly po brance Zetkové a dlouho držely nebezpečné výpady soupeřek na uzdě, v závěru druhé části však nechaly Schebitzovou vyrovnat a ve třetí části inkasovaly tři další branky.

Nedělní program začínal zápasem ŽHKm Zvolen a Karlovarských Dračic. Na jejich soupisku byla zapsána dvojice nových posil, do plamenných dresů se obléklo litvínovské duo Bogliová – Vitochová a od úvodního vhazování o sobě dávalo vědět. Od začátku se hrálo jako na houpačce. Zvolen sice vstřelil úvodní branku, ale Dračice zásluhou Radostové a nahazující Bauerové stanovily skóre na 2:1. Zvolenská děvčata však zabrala a po chvíli naopak ona vedla 3:2 a i když domácí srovnali, další brankou odskočily na.3. Závěr utkání byl jako z hokejové učebnice. Těsně před koncem zápasu odvolal trenér Pavel Holý brankářku Lukešovou z branky, šestice hráček vlétla do obranného pásma Zvolena a jednoduchou akci zakončila pohotovou střelou do poloodkryté branky Lukasevica. Protože remíza v turnaji neexistuje, pravidla hovořila pro sehrání série tří samostatných nájezdů a poté náhlé smrti. V nich si lépe vedly hokejistky Zvolenu, které dvakrát pokořily Lukešovou, naopak jedinou úspěšnou exekutorkou z řad Dračic byla Jana Fričová.

Další dva zápasy vypadaly na první pohled totožně, co se pohledu na věc týče, jen skóre byla rozdílná. Nejprve české reprezentantky podlehly skvěle hrajícím Němkám 3:5, přičemž jim několikrát vlastními hrubkami v obraně připravily jednoduché pozice ke vstřelení branek, a poté Zvolen nezvládl zápas s rakouskou osmnáctkou, když prohrál 1:3, přestože vedl 1:0. Poslední branku vstřelily Rakušanky do prázdné branky při power play Zvolenu.

Zápas Karlovarských Dračic a Niedersachsenu opět začal neuvěřitelně – favorit nebyl schopen odolávat tlaku dračího dechu a v 9. minutě v oslabení inkasoval z hole Lukasevice. Od druhé části však nastoupilo úplně vyměněné družstvo. Toho najednou bylo plné hřiště a Dračice nevěděly, kam dříve letět. Schebitzová v přesilové hře vyrovnala a poté využila přihrávku Buddhové dělovkou z mezikruží. Zbytek zápasu by se dal zhodnotit jednoduše – galapředstavení Franzisky Buschové. Ta dokázala čistým hattrickem v rozmezí 22 minut ukončit karlovarské trápení a stanovila konečný výsledek 5:1 pro Němky.

V posledním zápase turnaje se střetly týmy Česka a Rakouska do 18 let. Oba bojovaly o druhé místo, lépe nakonec dopadly hráčky Rakouska, které, i když prohrály v taktické bitvě 0:1, obsadily druhé místo. O první místo byl i tak veliký zájem. Všechny tři reprezentační týmy dokázaly třikrát vyhrát a jednou prohrály, což pro ně znamenalo celkový počet devíti bodů. Vzájemná utkání a konečné skóre nakonec přiřklo první místo Niedersachsenu, druhé Rakousku do 18 let a třetí místo českým reprezentantkám. Čtvrté místo obsadily slovenské hokejistky, na pátém místě skončily Karlovarské Dračice.

V závěrečném ceremoniálu byly vyhlášeny nejlepší individuality. Nejlepší brankářkou se stala brankářka Karlovarských Dračic Martina Lukešová, nejlepší obránkyní Ivana Jandíková z týmu Zvolena a nejlepší útočnicí se stala Rakušanka Janine Weberová. Titul pro nejmladší hráčku získala česká reprezentantka Michaela Nováková, narozená v roce 1995. Nejlepší hráčkou celého turnaje a také vítězkou kanadského bodování (11 bodů za 6 branek a 5 asistencí) se stala německá hráčka Franziska Buschová, která tak obhájila tuto pozici z loňského roku.