Žraloci uštědřili Spartě nejtěžší porážku v historii

Parádní zápas sehráli karlovarští sledge hokejisté proti pražské Spartě na zimním stadionu v Neratovicích. Až na výjimky svého soupeře pozornou hrou a pohlednými kombinacemi přehrávali a s postupem času svou převahu vyjádřili i brankově, výhra 7:1 nad Spartou je nejvyšší vůbec od doby, kdy pražský klub jako okamžitý suverén ligy vznikl. V zápasech Karlových Varů se Spartou vždy hraje veledůležitou roli první gól. Cestu k vítězství svou trefou vydláždil v 5. minutě Ludvík Janko (na velkém snímku), který přidal ještě jednu finální přihrávku. Střeleckou hvězdou se stal Michal Geier se čtyřmi zásahy do černého.

HC Sparta Praha sledge hokej - SKV Sharks Karlovy Vary 1:7 (0:1, 0:3, 1:3)

Branky: 58. Z. Krupička (Zikmund) - 5. Janko (M. Geier), 32. M. Geier (J. Berger), 33. Kvoch, 40. M. Geier (Kvoch), 44. M. Geier (Janko), 47. M. Geier (J. Berger), 54. J. Berger. Rozhodčí: Vaněk, Dolejší. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 15. Vývoj utkání: 0:7, 1:7. Hráno 12. prosince 2009 v Neratovicích.

Praha: Vápenka - Z. Krupička, Zapletal, Zikmund, Záluský, J. Krupička, Žižka, Würtherle, Novotný

Karlovy Vary: Janoušek (od 47. Bozděk) - Hrbek, Kvoch - J. Berger, Nejedlý, M. Geier, Forgo, Janko, Jeřábek

První minuta utkání patřila domácí Spartě, která ze Zikmundovy a Z. Krupičkovy hole vyslala na Janouška první dvě střely. Byl to ale pohříchu jediný souvislejší pobyt Pražanů v útočném pásmu za celých šedesát minut. Žraloci záhy převzali otěže hry a začali systematicky pracovat na přísunu tří bodů na své konto. Ve 3. minutě byl vyloučen J. Krupička a sedm sekund před vypršením jeho menšího trestu otevřel skóre Ludvík Janko, trpělivě operující na hranici Vápenkova brankoviště. První trefa byla vodou na žraločí mlýn, Sparta se totiž nemohla zatáhnout do své typické defenzivy s využitím brejků Zdeňka Krupičky.

Přesto přinesla 9. minuta tento úkaz a kapitán bílých po chybě hostů na útočné modré unikal do sóla. Nakonec ovšem nezakončil, jeho úspěšnou stíhačkou se stal Geier. Ten vzápětí na opačné straně ledu minul po vhazování odkrytou polovinu branky. Také domácí si zahráli v první třetině v početní výhodě, vyloučen byl trochu přísně J. Berger, který nakonec využil celé dvě minuty k odpočinku. Sparta se v přesilovce vůbec nedostala na dostřel, a tak skóre zůstalo po prvních dvaceti minutách na nejtěsnějším rozdílu.

Prostřední dějství zahájil bleskovým nájezdem na Vápenku Michal Geier, ale ani dva pokusy nebyly na úspěšné zakončení dost. Podobně ztroskotal na reprezentačním brankáři i kapitán Berger ve 27. minutě a Hrbek o chvilku později nastřelil dokonce levou tyč za Vápenkovými zády. Sparta odpověděla svou dosud největší šancí - Z. Krupička se Zikmundem vytvořili tlak na hranici brankoviště, ale jejich tři dorážky odmítl Janoušek jako důvod k vyrovnání. Nakonec se "až" ve 32. minutě ujala několikátá z různých ukázek spolupráce dvojčat Jiří Berger - Michal Geier a druhý jmenovaný zvýšil na 0:2.

O 88 sekund později bylo v modrém táboře ještě veseleji. Tomáš Kvoch vyslal padák od modré čáry a vlastní sparťanská teč zvedla kotouč nechytatelně pod víko. S krajně nepříznivým stavem měl šanci něco udělat Würtherle, jenž ale zblízka netrefil branku, a v tísni zakončený nájezd Z. Krupičky zlikvidovala pro změnu Janouškova lapačka. A tak zatloukl další hřebík do pražské rakve dvanáct sekund před druhou sirénou Michal Geier, který si na přesné zakončení počkal mezi kruhy.

Na další gól se ve třetí třetině příliš dlouho nečekalo. Žraloci měli svůj den a toho se zvlášť proti Spartě musí využít dvojnásob. Končila 44. minuta, když se po Jankem vyhraném buly opřel do puku znovu Michal Geier a pumelicí do vzdálenějí šibenice zavěsil nejhezčí gól zápasu. U Vápenků tak mají před Vánocemi postaráno o precizní "odpavoukování" domácnosti. A aby toho nebylo málo, v polovině 47. minuty zacinkal Michal Geier pod horní tyč svou čtvrtou a celkově už šestou karlovarskou trefu.

Sparta by pravděpodobně vystřídala brankáře, kdyby měla náhradníka. Nemá, a tak se za rozhodnutého stavu měnilo na druhé straně, kde se poklepáním na rameno rozhodl trenér Berger starší poslat na třináct minut do hry také Jiřího Bozděka. Třiadvacetiletý Hroznětíňák záhy předvedl svou lapačku proti Z. Krupičkovi. To ale ještě všem aktérům znělo v uších břevno, které pár sekund předtím trefil svým lobem z mezikruží Hrbek.

Střetnutí spělo v poklidu do svého konce, otázkou je pouze to, zda se domácí bavili stejně jako hosté. Minimálně Z. Krupička chtěl smazat nulu na levé straně skóre, ale jeho únik z 53. minuty zastavil včas Geier. Aktuální karlovarskou pohodu demonstroval z protiútoku J. Berger, jehož kličce v nájezdu scházelo jen lepší zakončení. Nakonec se Jiří Berger dočkal v čase 53:39, kdy pod Vápenkou projela do branky jeho přízemní střela - 0:7! Sparta si v závěru gól také vymodlila. Dvě minuty před koncem si Bozděk sáhl na střelu Zdeňka Krupičky, čestnému zásahu domácích ale nezabránil.

Karel Žižka (Praha): "Ke dnešku nemám moc co říct. Čekal jsem, že vydržíme proti Varům déle a že nás trochu víc podrží brankář. To by se nám hrálo přece jenom trochu lépe."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Klukům za tento zápas děkuju! I přes řadu nevyužitých šancí jsme dominovali, mám z toho velmi dobrý pocit. Vždyť jsme mohli dát snad patnáct gólů. Musíme ale zůstat nohama na zemi a dál poctivě hrát svojí hru."