Žraloci vpluli do play-off pravou nohou

Olomoučtí Kohouti - SKV Sharks 1:4 (0:0, 0:3, 1:1). Stav série: 0:1.
AKTUALIZOVÁNO. První bod semifinálové série vezou karlovarští Žraloci z Olomouce. V úvodní utkání letošního sledgehokejového playoff zvítězili 4:1 zejména díky hattricku Michala Geiera ze druhé třetiny. Reprezentační útočník se trefil třikrát během necelých čtyř minut hry a rozhodl o osudu výsledku. Zpočátku klidný zápas vygradoval v závěru v přehlídku trestů, nekorunovaným králem se stal Jiří Berger se 28 trestnými minutami. Odveta se na západě Čech odehraje 28. února.

APA VČAS Olomoučtí Kohouti - SKV Sharks Karlovy Vary 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Branky: 54. Kvoch - 35. M. Geier (Nejedlý), 38. M. Geier (J. Berger), 39. M. Geier (J. Berger), 53. J. Berger (Hrbek). Rozhodčí: Cik - Novotná, Kika. Vyloučení: 7:6, navíc J. Berger (Karlovy Vary) 10 minut a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 60. Vývoj utkání: 0:4, 1:4. Hráno 7. února 2009 v Olomouci.

Olomouc: Hulín - Keller, Kvoch, Fojtík, L. Geier, Stodola, K. Veselý, Havlík, J. Veselý, Staněk, Žíla

Karlovy Vary: Janoušek - Hrbek, J. Berger, M. Geier, Nejedlý, Janko, Lindák, Jeřábek, Forgo

Zcela netypicky, v první třetině jako by se v Olomouci ani nehrálo play-off. Čas v poklidu plynul bez většího vzruchu na ledě, opatrná hra obou celků nepřinášela prakticky žádné vážné ohrožení brankářů. Se dvěma výjimkami. Tou první byla střela Michala Geiera do Hulínovy pravé tyče v 11. minutě a dobrý zákrok stejného gólmana o minutu později, kdy nedal rychlým přesunem prostor pro zakončení Jiřímu Bergerovi.

Nečekaně klidný a korektní zápas pokračoval podle stejných not i ve druhé třetině. Postupem času se ale oběma soupeřům začaly rozvazovat ruce a utkání nabíralo šťávu. Předzvěstí věcí příštích byla šance Michala Geiera ve 30. minutě, kterou zvládl ještě zblokovat jeho jmenovec Libor. Domácí se k vážnějšímu ohrožení Janouškovy klece dostali ve 32. minutě, když pálil mezi kruhy Fojtík a brankář Žraloků musel zaúřadovat lapačkou.

O několik okamžiků později byl podruhé za sebou po souboji s Jaromírem Veselým vyloučen Jiří Berger a události se daly do pohybu. Kohoutům se v přesilové hře vedlo zle nedobře, až Hrbek od vlastní branky nahrál do středního pásma Nejedlému, ten viděl rozjetého Michala Geiera a bleskový nájezd v oslabení skončil pukem pod horní Hulínovou tyčkou a jasným gestem rozhodčího. Po inkasované brance bylo s domácími ještě hůře. 47 sekund ve třech sice ještě ubránili, ale klasickou početní výhodu využil přesným volejem po nahrávce od mantinelu znovu Michal Geier. Aby toho nebylo málo, za pouhých 55 sekund ujel dobře naladěný Michal Geier všem protihráčům a pod Hulínem čekajícím na kličku dovršil svůj hattrick.

Zdálo by se, že tři hřebíky do rakve jsou dost, ale Kohouti předvedli srdnaté zmrtvýchvstání. V poslední minutě druhé třetiny si vytvořili drtivý tlak, ze kterého se Žralokům musela točit hlava jako na řetízáku, jenže ani nikdo z trojic Havlík, Keller, Fojtík nedokázal ve vyložených pozicích smazat nulu na střeleckém kontě.

Snaha o aktivitu byla na Hanácích patrná i v úvodu třetí třetiny, ale když Stodola zamířil těsně před Janouškem mimo, hra se vyrovnala. Ve 49. minutě nechybělo po Bergerově pasu mnoho ke čtvrtému zásahu Michala Geiera, jehož další zakončení zastavila maska olomouckého gólmana. Zvuk nastřelené helmy jako by odstartoval hektický závěr prvního semifinále.

Nejprve ztroskotal na Janouškovi nájezd Stodoly a Fojtíka na jediného obránce, vzápětí padající karlovarský brankář vyrazil nad branku Kvochovu tutovku. V 53. minutě putoval k trestné lavici Stodola a poseděl si pouhých 13 sekund, než Jiří Berger ranou z levého kruhu usmrtil pavouky zimující na stárnoucím stadionu v Hulínově brance. Uběhlo dalších 55 sekund hry, když kus za modrou čárou švihl zápěstím Tomáš Kvoch a puk jako papírová vlaštovka zaplul až do karlovarské sítě.

Stavidla taktiky a sebeovládání definitivně padla. Krátce po Kvochově brance si ručně vysvětlovali své názory Stodola a Jiří Berger, výsledkem čehož byla přesilová hra Olomouce. Při ní se však vyloučený karlovarský kapitán zapojil do hry a vykoledoval si osobní trest. Vzhledem k pokročilému času se musel přesunout rovnou do šatny, ale po cestě si ulevil hokejkou o mantinel a hlavní rozhodčí neváhal s trestem do konce utkání.

Samotný závěr se nesl ve znamení chřadnoucí olomoucké snahy o další změnu skóre. Největší šanci však domácí připravil paradoxně Michal Geier, který v poslední minutě v obranném pásmu tak dlouho držel kotouč, až bratrsky nahrál Liborovi Geierovi, který však v nízké rychlosti zamířil nad branku.

Po výhře 4:1 se favorizovaní Žraloci ujali vedení v semifinálové sérii 1:0 a o svém postupu dále mohou rozhodnout v domácím prostředí 28. února.

Ohlasy trenérů po utkání:

Martin Brix (Olomouc): "Chtěli jsme předvést zodpovědný výkon zezadu a dát do toho srdíčko, ale bohužel jsme to plnili jen ve třetí třetině. Hokej se ale hraje šedesát minut a ne dvacet. Při gólech ve druhé třetině jsme udělali obrovské komplexní chyby, nechávali jsme velký prostor rozjíždějícím se útočníkům Varů. Pak už se Vary uklidnily a pro nás bylo těžké to dohánět. Proč jsme nehráli dříve tak, jako ve třetí třetině, to je otázka spíš na hráče. Já jsem na střídačce rostl. Jsem malý, tak aspoň trochu vyrostu."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "S výsledkem i s výkonem jsem až na první třetinu spokojený. Po opatrném začátku bylo důležité, kdo dá první branku. Dali jsme ji my, přidali i další a pak už jsme šli za vítězstvím. Máme teď nahráno a budeme se doma snažit udělat druhý krok do finále. Ještě musím pochválit brankáře Janouška, odvedl perfektní výkon. Za tu jednu branku nemohl, ta byla našich obránců. Podle mého by si zasloužil reprezentaci."

Do série Sparta - Kolín vstoupili lépe Draci

V souběžně hrané sérii mezi Prahou a Kolínem hostili první zápas kolínští Draci. Ti dlouho drželi vedení z první třetiny, o které přišli ve 47. minutě. O pět minut později však vstřelil vítězný gól kapitán Kolína Pavel Kubeš a zajistil Středočechům lepší náladu před odvetou na Spartě.

SK Draci Kolín - Sparta Praha Sledgehockey 2:1 (1:0, 0:0, 1:1). Stav série: 1:0.
Branky: 15. Dobruský (R. Buhr), 52. Kubeš – 47. Němec (Z. Krupička). Rozhodčí: Kratochvíl - Tasch, Hollerová. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 116. Vývoj utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Kolín: Boček - Kubeš, R. Buhr, Dobruský, Hron, Pabst, Raul, Novák, Najbrt, V. Buhr, Anderle

Sparta: Vápenka – Z. Krupička, Němec, J. Krupička, Zapletal, Bejvl, Zikmund, Würtherle, Žižka