Ani prodloužení vítěze neurčilo

K a r l o v y V a r y - Kdo dnes navštívil zimní stadion v Dolní Kamenné, určitě neprohloupil. Obě mužstva hrála dobrý a tvořivý hokej s důrazem na útok. Domácí se již ve čtvrté minutě ujali vedení a dlouho si náskok udržovali. Na konci první třetiny se však podařilo hostím vyrovnat. Stejným výsledkem skončila i druhá třetina, ve třetí části se již červené světlo za brankami nerozsvítilo. Ani nastavený čas odehraný v rychlém a útočném tempu o vítězi nerozhodl. Energie tak na domácím ledě uhrála s Vítkovice nerozhodný výsledek a připsala si tak po třetinách 1:1, 1:1 a 0:0 do tabulky jeden bod.
Tipsport Extraliga, 9. kolo, pá 3.10.2003
Vítkovice
2:2p
1:1, 1:1, 0:0 - 0:0
Branky: 5. Lipianský (Netík, Vantroba), 24. Petr Kumstát (Tvrdík) - 19. I. Padělek (A. Padělek, Olesz), 26. M. Tomášek (Chmelíř). Rozhodčí: Svoboda - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 3558.
Karlovy Vary: Jarina - Galvas, Ptáček, Rodin (21. D. Hájek), Bauer, Krajíček, Vantroba - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - Tvrdík, Alinč, Petr Kumstát - Netík, Lipianský, Bednařík - V. Polák, Bacul, Kraus
Vítkovice: Trvaj - Seman, Černošek, Kowalczyk, Zápotočný, Ficenc, Chmelíř - Kaděra, Burger, Krenželok - I. Padělek, A. Padělek, Olesz - Irgl, Hubáček, M. Tomášek

Energie vyrukovala na svého vítkovického soupeře už od úvodních minut s ofenzivní taktikou. Již v první minutě se Petr Kumstát v pravém rohu chytře zbavil nečekanou změnou pohybu dotírajícího obránce a naservíroval před branku najíždějícímu Tvrdíkovi. Pardubická posila se zakončením neotálela, prudká rána však těsně minula pravou Trvajovu tyčku.

Opravdová radost propukla mezi domácími fandy o chvíli později. V čase 4:20 se v kruhu pro vhazování odhodlal k překvapivému zakončení Ján Lipiansky. Povyjetý Trvaj nevykryl dobře střelecký úhel. Zabránit první brance slovenského forvarda v novém ročníku nedokázal ani natažený brankářův beton.

Po získání jednogólového náskoku se začala Energie více soustředit na pečlivou obranu a rychlé brejky. Obrovský závar vytvořila před vítkovickou brankou při sygnalizované výhodě Alinčova řada. Kotouč několikrát proskákal brankovištěm, několikrát se nebezpečné odrazil od bruslí, síť za Trvajem ale rozvlnit nedokázal.

Podobný kolotoč se kolem ostravského gólmana roztočil i při následné početní výhodě. Opět bez brankového vyjádření. Jen co se potrestaný Seman vrátil do hry, vypálil nikým nekrytý Irgl z vrcholu kruhů. Jarina mohl jen zaslechnout, jak puk rozezvučel boční část brankové konstrukce.

Strhující hokej pokračoval i nadále. Když však do úspěšného zakončení nedovedl svůj nájezd Bednařík, ani dorážející Netík, přišel krutý trest. Ze druhé vlny si v 19. minutě najel na přihrávku svého bratra Aleše Ivan Padělek a neomylně našel volný prostor nad Jarinovým ramenem.

Stejně jako do prvního dějství, i do druhé třetiny vstoupili Karlovarští s velkou chutí. Nápor zvýraznilo ještě vyloučení Kaděry. Nabídnutou výhodu se ještě energetikům využít nepovedlo, z pokračujícího náporu již opravdu udeřilo. Svou medvědí silou přetlačil Petr Kumstát vítkovického obránce. Ač stále důrazně tísněn, protlačil puk podruhé za Trvajova záda.

Radost v domácích ochozech netrvala dlouho. Vysoké Chmelířovo nahození od modré čáry sklepl Martin Tomášek takřka profesionálním baseballovým úderem do klece. Chomutovský host v karlovarské brance neměl proti Tomáškovu "homerunu" sebemenší šanci ani zareagovat.

Ani poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny, neustávaly na obou frontách útočné manévry. Pohotovou dělovku Petr Hubáčka zkrotila lapačka Kamila Jariny. Neujaly se pokusy Alinče, neúspěšná byla i rána Zbyňka Irgla z ostrého úhlu. Oba týmy se tedy mohly jít i podruhé občerstvit za nerozhodného stavu.

Třetí část se z nádherné přehlídky útočných akcí proměnila v urputný boj o cenné extraligové body. Přesto bylo k vidění množství pohledných situací.

Na úvod pálili v rychlém sledu z levé strany Galvas a Bednařík. V prvním případě kotouč jen proplachtil vzduchem do rohu kluziště, podruhé úřadoval bleskový rozklek Jiřího Trvaje. Odvážným průnikem na sebe již poněkolikáté upozornil možná nejvýraznější domácí hokejista Michal Tvrdík.

Ruce nad hlavou měla polovina zimního stadionu při útočných akcích rovněž velmi výrazného Jána Lipianského. Zmatek ve vítkovické obraně se zakončujícímu Ptáčkovi přes ležícího Trvaje potrestat nepodařilo.

Jen co hlasatel oznámil poslední dvě minuty základní hrací doby, podržel karlovarské naděje na bodový zisk znovu Kamil Jarina. Irglova dělovka prosvištěla kolem stojících obránců a zastavila se až v chráničích spolehlivého gólmana. A když se na druhé straně neujala ani zoufalá rána Krajíčka z hloubi vlastního pole, mohli se všichni připravovat na boj o jeden prémiový bod.

Nastavený čas se stal opravdovým vyvrcholením nádherného zápasu. Alinčova formace několikrát zle zatopila vítkovické čtveřici. Puk poletoval mezi brankářovými betony, poté Kumstát dokonce nastřelil tyčku hostující branky.

Závěrčný hvizd ukončil nevšedně kvalitní souboj v jeho nejdramatičtější fázi. Přesto a možná i právě proto necelé čtyři tisícovky diváků poděkovaly všem aktérům utkání bouřlivým potleskem.

Miloslav Hořava (Karlovy Vary): "Bylo to velmi těžké a dramatické utkání. Vítkovice mají výborné mužstvo, hrají dobře hlavně venku. Zpočátku byl náš výkon rozpačitý, pak se to zlepšilo. V utkání jsme měli více šancí, i v prodloužení a jejich neproměnění mě mrzí."

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Mysleli jsme, že Karlovy Vary si od začátku vytvoří tlak, ale začaly opatrně, střídaly rytmus a my jsme se nedostali do brejků. Ve třetí třetině se zdálo, že obě mužstva by bod brala, my jsme s ním spokojeni určitě."