Bojující Energie ztratila naději až v závěrečné části

K a r l o v y  V a r y - Ani srdnatý výkon nezajistil Karlovým Varům v utkání s vedoucími Pardubicemi bodový zisk. Po dvě třetiny sice energetici drželi zásluhou letošní premiérové trefy Davida Hájka vyrovnaný stav, zásah Jiřího Dopity však odvál z domácích myslí naděje na úspěch. Dílo zkázy dokonali v závěrečných minutách Michal Mikeska a Tomáš Blažek. HC Energie podlehla po třetinách 1:1, 0:0 a 0:3 pardubickému Moelleru 1:4.
Tipsport Extraliga, 26. kolo, ne 23.11.2003
Pardubice
1:4
1:1, 0:0, 0:3
Branky: 20. D. Hájek (Alinč, Tvrdík) - 14. Dopita (Janecký), 48. Dopita (T. Blažek, Mudroch), 54. Mikeska (F. Mrázek, Jaroslav Kudrna), 59. T. Blažek (Průcha). Rozhodčí: Venglář - Pacal, Pospíšil. Vyloučení: 3:5, navíc Alinč (KVA) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3582.
Karlovy Vary: Franěk - Krajíček, F. Ptáček, D. Hájek, Rodin, Galvas, Vantroba - V. Polák, Skuhravý, Němčický - Tvrdík, Alinč, Košťál - Netík, Lipianský, Bednařík - Kraus, Šinágl, Petr Kumstát
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Duben, Pácal - Razingar, Dopita, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, Janecký - Jaroslav Kudrna, Mikeska, F. Mrázek - Kolář, Koukal, Průcha

Obavy z toho, zda kontroverzní článek z Deníku Sport o možném ovlivňování zápasů ze strany hráčů Energie poznamená důvěru skalní a početné divácké obce karlovarských fanoušků ke svému mužstvu, se nepotvrdily. Slušně zaplněný stadion byl zvědav na to, zda domácí hráči dokáží najít světlo na konci tunelu a vymanit se z herní krize.

Úvodní vhazování získali domácí a byl to z jejich strany na dlouho jediný úspěch. Hráli z přehnaným respektem, jakoby byli už předem poraženi. Dostat se za červenou čáru byl takřka neřešitelný problém. Hokej připomínal tak trochu veřejné bruslení, neboť ani hosté se do přílišného útočení nehnali. První vzrušení přinesla až 6. minuta, když se po srážce s domácím bekem nezvedal z ledu otřesený Petr Koukal. Na střídačku ho kromě lékaře a spoluhráčů doprovodil i potlesk domácích fanoušků. O 2 minuty později se v obranném pásmu hostí usadila na delší dobu trojice Šinágl, Kumstát, Kraus. Kumstát si vyjel od zadního mantinelu před Adama Svobodu, ale ten se překvapit nenechal. Velmi hezky vypálil v 11.minutě Netík a pardubický gólman byl nucen konečně předvést své umění naplno. Na konci téže minuty byl Franěk donucen přikrýt puk před dojíždějícím pardubickým útočníkem daleko před svou brankou. Přejel však pomyslnou spojnici bodů pro vhazování a byl potrestán dvěma minutami za zdržování. Ty za něj odseděl Vojtěch Polák. Přesilovka hostí trvala asi minutu a půl, když na útočné modré udělal chybu pardubický Podhradský a nezbylo mu nic jiného, než unikajícího Lipianského zastavit faulem. Po návratu Poláka na led se paradoxně radovali hosté. Dopita dokázal, že jeho hra u brankoviště soupeře je nepřekonatelná a poprvé zasunul puk za Fraňka. Pak dlouho existovalo na ledě jen jedno mužstvo. S přehledem hrající Pardubice působily až akademickým dojmem. Přílišná suverenita je pak přišla draho. 12 sekund před sirénou prošel obranou Pardubic odvážně Alinč, nádhernou zpětnou přihrávkou našel najetého Hájka a ten zavěsil pod horní tyčku pardubické branky.

Gól do šatny přinutil hosty v úvodu prostředního dějství ke zvýšené aktivitě. Jejich tvrdé a důrazné napadání domácí rozehrávky  dělalo hráčům Energie znatelné problémy. Z tlaku je vysvobodilo vyloučení Podhradského. Přesilovku zahájil tvrdou ranou od modré Ptáček, ale to bylo pohříchu vše, na co se v těchto dvou minutách domácí zmohli. Ve 26. minutě roztočili kolotoč před Fraňkem Divíšek s Petrem Sýkorou, domácí se štěstím odolali. Po té následovaly nebezpečné střely Dopity a znovu Divíška, ale i ty Franěk s notnou dávkou brankářského štěstí ustál. Ve 32. minutě byl za hru vysokou holí vyloučen hrdina předchozích minut Divíšek. Hned po vhazování se dostal do šance Kumstát, Svoboda byl na místě. Pro domácí to však byla bohužel opět jediná přímá střela na branku v přesilové hře. Čtyři minuty před druhou sirénou pronikal do třetiny domácích Mikeska, namířil si to mezi tři hráče Energie a poroučel se ochotně k ledu. Za hákování byl vyloučen Kumstát a Alinč navíc vyfasoval 10 minut osobního trestu. Ten zřejmě okomentoval pád pardubického útočníka peprněji než bylo zdrávo. Domácí se obětavě bránili drtivému tlaku a ubránili nerozhodný stav až do poslední sekundy této části zápasu.

Tempo hry se po přestávce poněkud zklidnilo. Převaha hostí však pokračovala i nadále. Domácí hráči se předháněli v obětavosti a bojovnosti, na Pardubice však pouze s těmito vlastnostmi  nemohli dlouho stačit. Nerozhodný výsledek ubránili až do 48. minuty. Na trestné lavici vystřídal vracejícího se Alinče Kumstát, znovu za velmi přísně posouzený náznak nedovoleného zákroku. Nejlepší hráč hostí - Dopita se po obléhání domácí branky trefil z první do přihrávky Blažka  a bylo to 1:2. Akcie domácích spadly na bod mrazu.Vzrůstající skepse se bohužel odrazila i v hledišti, kde atmosféra definitivně zamrzla v 54. minutě, když se krásně střelou švihem trefil do branky Mikeska. Od té doby bylo slyšet již jen bujaré pardubické fans. Pardubice ovládly definitivně led a nic na tom nezměnil ani pokus o domácí power-play 2 minuty a 16 sekund před koncem. Hra bez brankáře vzala za své už po 24 sekundách. Osud domácích zpečetil ranou do prázdné branky Blažek . Hráči Energie tak napsali už desátý díl zatím nekonečného tragického seriálu, neboť výkonnostní rozdíl mezi oběma mužstvy byl mnohem větší, než napovídá závěrečné skóre.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Dvě třetiny jsme předváděli bojovný výkon a drželi nerozhodný stav. Hosté však nakonec vyhráli zaslouženě. V utkání si vytvořili více šancí. Byli velmi těžkým soupeřem, nad naše síly."

Jiří Seidl (Pardubice): "Přijeli jsme s úmyslem hrát důsledně, především v obraně a čekali na chyby soupeře, což se vyplatilo. Za zodpovědný výkon musím pochválit celé mužstvo."