Čtvrtfinálový sen měl sladký konec. Energie jde do boje o medaile

ČF4: HC Energie - HC Litvínov 4:2 (1:2, 1:0, 2:0). Stav série: 4:0. Karlovarští hokejisté dokázali vyhrát i čtvrtý zápas série prvního kola play off a jako první tým postupují do semifinále! Proti Litvínovu to ale opět nebylo nic snadného. V nervozním utkání hosté vedli až do konce druhé třetiny. Pak se ale trefil z dorážky David Zucker a energetici získali do závěrečné dvacetiminutovky klid a sebevědomí. To se jim povedlo zúročit hned po návratu z šaten, kdy přesné střely Skladaného (na snímku) a Pecha znamenaly klid do posledních minut. V závěru si už rozjásaný stadion užíval postupovou radost.
O2 extraliga, ČF4, so 7.3.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
Litvínov
4:2
1:2, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 4. Němec (Skuhravý), 37. Zucker, 46. Skladaný (Melenovský, Procházka), 47. Pech (Hluchý) – 10. Jenáček (Bahenský), 16. Kroupa (Kubinčák, Branda). Rozhodčí: Hodek, Polák – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:13 + Němec, Skuhrovec, Kroupa, Kubinčák 10 min OT. Využití: 1:1. Diváci: 4150.
Karlovy Vary: Mensator – Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, K. Černý, V. Kloz – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Dej, Pech, Hluchý – Skladaný, Melenovský, M. Procházka – Zaťovič, Kristek, Zucker
Litvínov: J. Hübl ml. – Skuhrovec, Šlégr, Kubát, Švarný, Kroupa, Walter, Punčochář, Vobořil – Jánský, Rindoš, Lukeš – Kubinčák, Branda, Trávníček – Bahenský, Jenáček, Vrtek – Bojer, Bednařík, Heinisch

Žádné velké vyčkávání. To byla nepochybně taktika obou mužstev před čtvrtým utkáním čtvrtfinálové série. Navrátilec do sestavy domácích Kristek dobře vyhlížel v přečíslení Hluchého, jenže ten, stejně jako po chvíli unikající Zucker s dorážejícím Zaťovičem, neuspěl. Z náporu ale vyplynula početní výhoda, kterou po pár vteřinách využil přesným švihem Ondřej Němec. Následující minuty patřily i zásluhou úzkostlivých rozhodčích dalšímu domácímu náporu. Na trestnou lavici odcházel jeden Severočech za druhým, jenže v šancích Energii vždy chyběl kousek klidu nebo přesnosti. Němce pak v samostatném úniku zastavil sekáním Walter a specialista Melenovský se mohl rozjet k trestnému střílení. Tentokrát jej ale puk neposlechnul.

Tento moment jakoby otočil vše naruby. Najednou si svou aktivitou vymohli přesilovky Litvínovští a před Mensatorem se děly věci. Nejprve z nenápadné akce vložil do Bahenského přihrávky hůl Jenáček, aby poslal puk mimo dosah karlovarského brankaře. A když byli následně během půl minuty vyloučeni dokonce tři hráči Energie, hlásilo karlovarské obranné pásmo poplach nejvyšší intenzity. Přestože se domácí dvojnásobné přesilovce dlouho úspěšně bránili, chvíli před návratem druhého vyloučeného udeřil dělovkou od modré Kroupa.

Zaskočení Západočeši rázem tahali za kratší konec a hosté bez větších problémů drželi své těsné vedení. V polovině zápasu dokonce mohl Rindoš potřetí skórovat. Jeho příklepu z bezprostřední blízkosti se v poslední chvíli postavil do cesty v posledně vteřince Mensatorův beton. S blížící se druhou přestávkou začali energetici opět získávat herní jistotu. Skuhravý v přesilovce ještě svým příklepem úspěšný nebyl, ale ve 37. minutě už aréna jásala. Po Dubnově nahození byl na správném místě David Zucker a bekhendem srovnal stav skóre na 2:2.

Branka mladého forvarda byla patrně dalším zlomem v utkání. Po návratu ze šaten totiž na ledovou plochu vlétla Energii s maximálním sebevědomím a Hübl měl plné ruce práce. Nervózní litvínovská obrana navíc musela stále častěji otevírat zadní vrátka, čehož soupeř využíval k rychlým kontrům. Ve 46. minutě se do přečíslení dostal Melenovský se Skladaným. Když už se zdálo, že prvně jmenovaný prováhal ideální chvíli pro přihrávku, protlačil přece jen kotouč na slovenského kolegu, který prudkou střelou švihem trefil horní růžek branky.

Ještě než vyšuměla gólová radost, nastavil Pech hůl do Hluchého prudké přihrávky a domácí rázem vedli 4:2. Zbylých 13 minut si Vary lehce zkomplikovaly dalšími nedovolenými zákroky, jenže podobně si počínali i Severočeši, a tak minuty rychle spěly k závěrečné siréně. Tu už si Karlovarští užili ve společném objetí okolo Lukáše Mensatora, hlavního hrdiny celé série.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Dnešní utkání bylo vyrovnané jako každé v sérii. Důležitý gól byl jednoznačně na 2:2, protože kdyby Litvínov držel těsné vedení déle, tak by to pro nás bylo určitě hodně těžké. V poslední třetině se nám podařilo vstřelit dva góly a jsme rádi, že se nám povedlo sérii ukončit tady doma. Výsledek 4:0 vypadá jednoznačně, ale ani jeden zápas takový nebyl. Základ k postupu jsme položili v Litvínově, měli jsme tam i trošku štěstí. V sérii byla také spousta přesilovek a nám se je podařilo lépe odbránit. Zranění na straně Litvínova bylo dost, my jsme také nějaká měli. Sailer má svalové zranění, měl by být v pořádku.

Jaroslav Hübl starší (HC Litvínov): Bylo to podobné jako v pátek, bojovali jsme. Dneska jsme vedli, měli jsme i šance zvýšit a mohli jsme zápas dohrát do vítězného konce. Bohužel se to nestalo. Myslím si, že rozhodl druhý gól, který jsme dostali po neodpískaném zakázaném uvolnění. Potom už jsme neměli sílu, abychom domácí přetlačili. Oni pak dali více gólů než my a zaslouženě vyhráli. Sérii jsme prohráli hlavně doma, v nájezdech jsme měli mečbol. Nechci se vymlouvat, ale do konce kalendářního roku jsme neměli žádná zranění a pak se nám to sypalo jeden po druhém a všechno klíčoví hráči. V play off nám chyběli, možná by to s nimi bylo jiné. Je to ale tak, jak to je, Karlovy Vary byly lepší a postoupily.