Další promarněný náskok stál Energii body z Plzně

HC Plzeň 1929 - HC Energie 5:4 (1:3, 3:1, 1:0)
Že v letošních západočeských derby padá hodně branek a spokojenější odchází domácí tým, potvrdilo i třetí střetnutí. Energetici přitom za porušením této tradice vykročili zdárně a po dvaceti minutách vedli 3:1. Jenže po první přestávce už tempo hry diktovala Plzeň. Její první vyrovnání dokázal ještě na chvíli zvrátit Marek Melenovský, jež byl vyhlášen nejlepším hráčem Energie, druhou přestávku však indiáni orámovali dalšími brankami. Ty už ze strany hostů zůstaly bez odezvy, a série karlovarských porážek se tak protáhla na čtyři utkání.
Tipsport extraliga, 27. kolo, pá 3.12.2010
Plzeň
5:4
1:3, 3:1, 1:0
Branky a nahrávky:7. Jan Kovář (Vostřák, Vlasák) 24. M. Heřman (Slaney), 32. M. Heřman (Lammers, Dvořák), 40. Vostřák (Straka), 42. Straka (Vlasák, Modrý) - 3. Kumstát (Skuhravý), 9. Skladaný (Melenovský, Milan Procházka), 16. Hruška (Dej, Pech), 39. Melenovský. Rozhodčí: Souček, Turčan - Bláha, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc Čutta (KVA) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6679. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4, 5:3.
Plzeň: Mazanec - J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, Slaney, Modrý, Benák, Dresler - Vostřák, Jan Kovář, Vlasák - Duda, Straka, Johnson - Lammers, M. Heřman, Dvořák - Diviš, Pitule, Obdržálek
Karlovy Vary: Mensator - Čutta, Kokko, Sloboda, Mucha, Dobroň, Rohan, Přindiš, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Dej - Skladaný, Melenovský, Milan Procházka - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Sailer, Klíma, Košťál

Do západočeského derby lépe vstoupili hosté z Karlových Varů. Jaroslav Modrý se provinil proti pravidlům hned po necelé minutě a daroval soupeři přesilovou hru. A tu Energie využila. Petr Kumstát propasíroval kotouč nadvakrát podél brusle Mazance v brance indiánů. Odpovědět mohli domácí ve své přesilovce po faulu karlovarského Čutty, a přestože Plzeň zle hosty svírala, vyrovnání se nedočkala. Naopak, hráči v poli museli z celého srdce poděkovat juniorovi v brance Mazancovi, který sám obdivuhodně vyřešil brejkovou situaci Energie dvou proti jednomu. Pech přesně našel připravenou hůl ostrostřelce Hrušky, který měl před sebou jednoduchý úkol. Jenže Mazanec se proti němu výborně přemístil a zmařil jeho snahu. Nedáš, dostaneš. V další plzeňské přesilovce se kotouč odrazil před branku přímo na hokejku osamoceného Jana Kováře, jenž prokázal svou chladnokrevnost v zakončení a tváří v tvář zívající brance nezaváhal. A tak se začínalo od začátku. Ale opět ne na dlouho. Gólové hody pokračovaly a v deváté minutě si Plzeň nedokázala pohlídat předbrankový prostor a Mazanec na všechno nestačil. Po nekontrolovaném závaru v jeho brankovišti podruhé kapituloval z hole Skladaného. Varští těžili ze své přímočarosti, další přečíslení domácí obrany zlikvidoval Jeřábek. Ale v šestnácté minutě se hostující Energie radovala potřetí! Neorganizovanosti plzeňské obrany využil David Hruška, a vynahradil si tak předchozí neproměněnou šanci. Indiáni na sklonku sedmnácté minuty získali možnost zahrát si další přesilovku, ale ani v té se neradovali. Velkou šanci před prázdnou bránou ještě necelých deset vteřin do první sirény spálil Vostřák. Do kabin tedy odcházeli o velký kus více spokojení hosté.

Druhá třetina začala čtyřminutovým trestem domácího Dreslera. V oslabení ale dvakrát zahrozili indiáni, nejprve Dvořák nedotáhl svůj nápad do konce, poté si dokonce Duda položil Mensatora mimo brankoviště, objel neatakován branku, avšak nezvedl kotouč nad hokejku, kterou před brankovou čáru na poslední chvíli vložil bránící energetik. Jenže špatně sehraná přesilovka hostů pokračovala a na třetí pokus už se Plzeň dočkala. V pokračujícím oslabení ujel Martin Heřman, na nic nečekal, znovu donutil Mensatora položit se na led a pohodlně zavěsil. Indiáni mohli brzy dokonce srovnat, kdy se po trochu kuriózním zásahu Johnsona kutálel puk do karlovarské branky, ale nakonec ho její strážce zkrotil. Mensator byl v permanenci i v 28. minutě, kdy jej z dálky prověřil Lammers. Aktivita Plzeňských nesla i gólové ovoce, to když Michal Dvořák našel Lammerse, který posunul na Martina Heřmana, jenž svým druhým zásahem v utkání srovnal skóre. Plzeňským narostla křídla, ale to se týkalo jen útoku. Pod vlnou všech ataků karlovarské klece se skryl pokus Marka Melenovského, který hosty opět poslal do náskoku. Ale z toho se neradovali dlouho. Kratičkých čtrnáct vteřin před sirénou vypálil v přesilovce Straka a letící puk ještě stačil tečovat Pavel Vostřák. Mensator byl bez šance.

Karlovarští se po přestávce ještě ani nestačili rozkoukat a už se na ně valil plzeňský útok. Mensator si po minutě hry výborně vyjel proti Strakovi, a zabránil tak plzeňskému kapitánovi ve střele i v možné přihrávce. Ale jak říká známé pořekadlo, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho protrhne, a to platilo i v tomto duelu. Tak dlouho si Vary svou pasivitou koledovaly o direkt, až přišel. A od toho v Plzni nejvyššího, alespoň co do postavení. Kapitán Martin Straka poslal indiány poprvé ve střetnutí do vedení. Odpovědět se hned vzápětí pokusil Procházka, avšak Mazanec zasáhl vyrážečkou. Největší starosti plzeňské obraně dělal po celý duel útok Melenovského a ke slovu se jeho letka dostala i na sklonku 48. minuty, ale indiánská tvrz odolala. Energie se do hry dostala po faulu mladého Kováře, ale s přesilovkou nenaložila ideálně. Prakticky ihned po jejím uplynutí sice za Mazancem zacinkalo břevno, avšak branka nepadla. V 56. minutě se karlovarská střela odrazila od zadního mantinelu přímo před Kokka, jenže znovu zvonila branková konstrukce! Ani oddechový čas hostující střídačky nezměnil nic na tom, že západočeské derby ovládli domácí indiáni.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): Zlomovým momentem utkání byla čtyřminutová přesilovka soupeře, ve které jsme vstřelili kontaktní branku na 3:2. První třetinu jsme sice prohráli 1:3, ale v té druhé jsme stejným rozdílem vyhráli. To nás nastartovalo a vše se rozhodovalo ve třetí části, kdy jsme dali gól, jak jinak než v přesilovce. Ne pokaždé se daří otočit výsledek. Nesmíme na to spoléhat. Nestalo se nám poprvé, že nám utekl začátek. Toho bychom se určitě chtěli do dalších zápasů vyvarovat.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Do Plzně jsme jeli s tím, že nechceme opakovat to první střelecky divoké utkání, ve kterém jsme tady prohráli. Nakonec byl ten konečný počet gólů téměř totožný. Zlom dnešního utkání vidím v naší čtyřminutové přesilovce ve druhé třetině, během níž jsme inkasovali kontaktní gól na 3:2.