Další zázrak na soupeřově ledě, Energie otočila téměř ztracený zápas

HC Vítkovice - HC Energie 2:3 sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
Věřili jste? Dobře jste udělali! Přestože energetici ještě před polovinou třetí třetiny ztráceli na domácí Vítkovice dvě branky, nakonec se radují ze zisku dvou bodů. V rychlém sledu totiž ukryli do chumlu těl své střely Melenovský a Roman Prošek (na snímku) a rázem bylo vyrovnáno. Pro karlovarského beka to byl navíc mimořádně významný zásah, protože naposledy se v extralize trefil před sedmi lety! Energie v závěru musela přetrpět dvě oslabení, ale v prodloužení už kontrolovala stav a čekala na oblíbený penaltový rozstřel. V něm se lahůdkově prosadili Melenovský a Řezníček, navrátilec do sestavy Mensator byl bezchybný, a dva body tak míří na západ.
O2 extraliga, 47. kolo, pá 1.2.2008, Palác kultury a sportu Ostrava
Vítkovice
2:3sn
1:0, 1:0, 0:2 - 0:0
Branky a nahrávky: 7. Ujčík (Šimíček), 31. Kuboš (Šimíček) - 49. Melenovský (Milan Procházka), 52. Prošek (Bílek), rozhodující sam. nájezd Melenovský. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.) - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. Diváci: 4987.
Vítkovice: Prusek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Gulaši, Ovčačík, J. Mrázek, Heš, Trnka - Tomášek, Burger, P. Hubáček - Ujčík, Šimíček, Krenželok - Klimek, R. Hruška, Köhler - Svačina, Jánoš, Vala
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Mudroch, Prošek, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Dej, Pech, Hluchý

Návrat Lukáše Mensatora do karlovarské branky se odehrál na vítkovickém ledě a mladý gólman si zpočátku příliš vzruchu neužíval. Šimíčkův příklep z úhlu jej vylekat nemohl. Naopak se zapotil na druhé straně Prusek, který musel v přesilovce čelit nebezpečně ukrytým nahozením Mudrocha i střele Řezníčka.

Vzápětí dostali početní výhodu i domácí a byli o poznání efektivnější. Viktor Ujčík odvážně vybrusil z rohu kluziště do palebné pozice mezi kruhy a svižnou střelou nad rameno nedal Mensatorovi šanci.

Západočeši dostali hodně prostoru k vyrovnání při sérii tří přesilových her, jenže kombinace se příliš nedařila a střely z dálky lapil pozorný Prusek. A jakoby se karta opět otočila. V rychlém sledu usedli na trestnou lavici Skuhravý a Procházka. Vítkovičtí rytíři uzamkli tříhlavou zelenobílou saň před její jeskyní, šípy létaly kolem, Kuboš dokonce nastřelil břevno, ale hbitý dráček Mensator nakonec své panství uhájil.

Vyrovnaný hokej pokračoval i ve druhé části. A jakoby se historie opakovala. Jedinou branku druhé části totiž opět vstřelili domácí a znovu se tak stalo v přesilové hře. Předtím ale měl jedinečnou šanci na srovnání stavu karlovarský Bílek, který se zjevil zcela sám před Pruskem, hravě si jej položil, když už ale zasouval kotouč do prázdné branky, sjel mu puk z čepele. Do nadějné šance se propracoval i Kristek, ale Prusek byl opět pozorný.

A tak přišla již zmiňovaná přesilovka Ostravanů, Šimíček našel na modré připraveného Kuboše, jenž bleskovou ranou trefil přesně nad beton přemísťujícího se Mensatora. Druhá inkasovaná branka přinesla více vzruchu před obě branky. Energetici začali zákonitě více útočit, ale také jim zůstávalo více volného prostoru v obraně. Přesto měl největší šanci závěru druhé dvacetiminutovky mladík Dej, jenž příklepem napálil horní Pruskovu tyčku.

Energetiky ale letos zdobí až neskutečná bojovnost a ta se projevila i ve Vítkovicích. Dlouho Západočeši troskotali na obranné hrázi modrých borců, ale přibližně deset minut před koncem přišla karlovarská hvězdná chvilka. Nejprve našel skulinku mezi chumlem těl Marek Melenovský a netrvalo to příliš dlouho a ruce hrstky nejvěrnějších karlovarských fanoušků letěly opět ke stropu. Na modré trochu z nouze nahodil na branku Roman Prošek, Prusek asi příliš neviděl a rázem bylo srovnáno.

Důležitost jednoho získaného bodu si hosté dobře uvědomovali, přesto si závěr dvěma vyloučeními pořádně zkomplikovali. Bránicí čtveřice musela předvést hodně obětavých skoků, Mensator se musel ohánět a Řezníček dokonce odpaloval puk z brankoviště. Ale nakonec se Karlovarští závěrečné sirény ve zdraví dočkali. A pozorná obrana uhlídala i vítkovické snahy v prodloužení.

Že jsou energetici letos v nájezdech skutečně skvělí, ukázali také v pátek. Jako první trefil pravý horní růžek Melenovský, další tři střelci včetně Košťála nedokázali úspěšně zakončit. K puku se postavil Josef Řezníček a dalším úchvatným blafákem ze svého nekonečného repertoáru potvrdil dvoubodový zisk svého týmu.

Petr Bolek (Vítkovice): "Zápasy s Karlovými Vary bývají hodně vyrovnané a to se dnes potvrdilo. V první třetině byl soupeř mírně aktivnější, ve druhé se to srovnalo a v třetí části jsme Vary dokonce přestříleli, ale dva góly dal soupeř. Ztráta dvou bodů nás hodně mrzí."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Bylo vidět, že zápas je pro oba důležitý. Body, které jsme vybojovali v závěru, jsou strašně cenné. Utkání bylo celkem vyrovnané, nám se nedařilo dát branku, i když v první třetině jsme měli větší šance. V třetí třetině jsme je nakonec dali, remíza v základní hrací době je asi spravedlivá. Nájezdy jsme zvládli perfektně."