Derby jasně ovládla Energie

HC Energie Karlovy Vary - HC Lasselsberger Plzeň 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

K a r l o v y  V a r y - Večer, ve kterém prakticky nebylo pochyb o vítězi, prožil karlovarský zimní stadion. Energie od počátku dohrávky 11. kola držela otěže západočeského derby ve svých rukou a kráčela sebevědomě za důležitou výhrou. Třemi kanadskými body se na nečekaně jednoznačné partii podílela hvězda utkání, pravý křídelník Petr Kumstát, jenž jednou skóroval a dvakrát přesně nahrál.

O2 extraliga, 11. kolo, so 7.10.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Plzeň
4:1
2:1, 2:0, 0:0
Branky a nahrávky: 12. Řezníček (M. Dvořák), 17. Skuhravý (P. Kumstát), 26. P. Kumstát (Skuhravý), 39. Košťál (P. Kumstát) - 20. J. Zelenka (Divíšek. Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Tošenovjan. Vyloučení: 8:9, navíc Dvořák (K. Vary) - Malinský (Plzeň) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 2630. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Karlovy Vary: Mensator - Ustrnul, Řezníček, Duben, Hanzlík, Kloz, Mudroch, Dobroň, Němec - Borovanský, Balázs, Machulda, Kumstát, Kraft, Procházka, Košťál, Skuhravý, Tvrdek, Skladaný, Pech, Dvořák
Plzeň: Málek - Benák, Trnka, Cartelli, Malinský, Nedoma, Mazanec, Vobořil, Derner - Fabuš, Král, Adamský, Zelenka, Divíšek, Matějovský, Důras, Šindel, Šaffer, Heřman, Kepl, Ludvík

Již první třetina duelu dvou západočeských rivalů naznačila, že se hosté z Plzně nevyspali do svého nejlepšího dne. Energetici soupeře od prvního střídání jasně převyšovali a bylo pouze otázkou času, kdy výborný Málek kapituluje. Nejlepší hráč Lasselsbergeru musel v 5. minutě fantastickou lapačkou hasit střelu Řezníčka, další bývalý Plzeňák Dvořák zase namířil svůj bekhend těsně nad branku. Oba jmenovaní hráči pak při pětiminutové přesilovce po vysoké holi Malinského spojili síly a to přineslo ovoce. Dvořák dlouho míchal s pukem u zadního mantinelu, vyčkal s přihrávkou na najíždějícího Řezníčka, který neměl s bleskovým zakončením problémy.

Trvající převaha Energie ještě zesílila, když se na ledě udělalo více místa po vzájemném vyloučení Borovanského s Dernerem. Specialista na hru v menším počtu Václav Skuhravý dokonale ukryl teč chytrého nahození z hole Petra Kumstáta a poslal Vary do trháku. Pohody si ovšem domácí dlouho neužili. Vzápětí byl totiž vyloučen Hanzlík a Jiří Zelenka našel z pravého kruhu místečko nad Mensatorovým ramenem. Byla to jedna ze tří střel Plzně v první třetině!

Hostující tým nezmobilizoval síly ani v první přestávce. Energetici létali po ledě jako málokdy a utrápení hráči Plzně jen těžko hledali protizbraně. Nešťastný Málek musel děkovat své tyči, když zastavila skrytou ránu Machuldy, posléze si bravurně poradil i s přečíslením Procházky a Dobroně. Vrchol zmaru v podání modrobílých přišel ve 28. minutě. Málek prchal při signalizované výhodě z branky, ale těsně před střídačkou se k němu dostal puk, který se rozhodl rozehrát. Rozhodčí byli ve sporné situaci nekompromisní a potrestali hosty za hru v šesti hráčích v poli.

A když je na ledě prostor, je vidět Václav Skuhravý. Tentokrát svou přihrávkou obsadil do hlavní role Petra Kumstáta. Nejlepší střelec Karlovarských v posledních dvou sezónách prošel přes tři hráče a zcela nehlídán trefil přesně mezi Málkovy betony.

Na varské hokejky se vrátila pohoda a útočné představení pokračovalo dále. V jasné pozici nastřelil Skladaný další tyčku. Na druhé straně mohl proti ráně Adamského ukázat pozorný zákrok i nezvykle nevytížený Mensator. Více práce měl ovšem i ve druhé třetině jeho protějšek Málek. Ten, přestože v zápase zlikvidoval celkem 52 zásahů, ve 39. minutě musel opět pouze rozmáchnout bezmocně rukama. Nikým nehlídaný Jan Košťál počkal na ideální příhru Kumstáta od zadního mantinelu a pohodlně zavěsil.

Jestli byla někdy Plzeň Karlovým Varům vyrovnaným soupeřem, tak tomu bylo ve třetí části. Blízko zdramatizování utkání byli na začátku závěrečného dějství Kepl, Adamský i Cartelli. Mensator však v ošemetných chvílích své spoluhráče podržel. Na druhé straně opět zazvonila tyč, poté co Tvrdek zavezl do pásma a do ideální pozice naservíroval svému dlouholetému partnerovi z mládežnických výběrů Pechovi.

Další šance Plzně v podání kombinujících Divíška a Matějovského a nebezpečně střílejícího Zelenky karlovarský brankář ustál, respektive netradičním zákrokem na zemi uležel. Poklidné poslední minuty duelu ještě trochu rozvířil Michal Dvořák, který poslal pěstí k zemi Dernera. Odveta za nešetrný zákrok kolenem přišla domácí křídlo na pět minut a trest do konce utkání. Ten na sebe ovšem nenechal dlouho čekat a závěrečná siréna dala definitivní důvod karlovarské radosti.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Do zápasu jsme šli s jasným cílem - získat tři body. Od první minuty bylo vidět, že hráči pro to dělají maximum, chtěl bych jim poděkovat. Kromě pěti minut ve třetí třetině jsme byli jednoznačně lepší, naše vítězství je naprosto zasloužené."

Marek Sýkora (Plzeň): "Sehráli jsme velmi slabé utkání, možná nejhorší v této sezoně. Dvě třetiny si s námi Karlovy Vary pohrávaly a jen díky brankáři Málkovi jsme neprohrávali ještě víc. Ve třetí třetině se to zlepšilo, ale domácí si výsledek pohlídali. Jsem velmi zklamán, chvílemi mně bylo stydno. Tím víc, že zápas se hrál před televizními kamerami."