Doma poprvé bez bodu

Energie - České Budějovice 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Až s posledním zápasem první poloviny základní části padla karlovarská tvrz. Misky souboje s Českými Budějovicemi se čtyřicet minut nepohnuly na žádnou stranu a s postupem času začínalo být jasné, že první gól bude hodně důležitý. Od Energie se trochu odklonilo štěstí, Duben trefil ve třetí třetíně za stavu 0:0 horní tyč a za tři minuty prostřelil jinak bezchybného Mensatora Sailer. Oslavu 41. narozenin Josefa Řezníčka pak definitivně pokazil trefou do prázdné branky Šimánek. I přes prohru zůstává Energie na čtvrtém místě tabulky.
O2 extraliga, 26. kolo, pá 30.11.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
0:2
0:0, 0:0, 0:2
Branky a nahrávky: 49. Sailer (Šimánek), 59. Šimánek (Hudec). Rozhodčí: Rejthar - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 3410. Průběh utkání: 0:2.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Řezníček, Grof, Duben, Hanzlík, Prošek, Němec, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Procházka, Pech, Hluchý - Bahenský, A. Padělek, Kuběna
České Budějovice: Chábera - Sičák, Frolo, Toman, Gřegořek, F. Novák, Vydarený, Bolf - Kůrka, V. Hübl, Veselý - M. Hudec, Brabenec, Mertl - Sailer, Šimánek, Hřebejk - L. Květoň, Vak, Kotrla

Řízný hokej doslova od první minuty dosvědčoval, že se na karlovarském stadionu setkaly celky ze samé špičky extraligové tabulky. Trochu překvapivě převzali zpočátku iniciativu Jihočeši, kteří se i díky brzké přesilovce usadili před Mensatorem. Blízko k úspěchu měl především Hudec, k němuž se od zadního mantinelu odrazil nastřelený kotouč. Domácí brankář se ale stihl bleskově přemístit a černý kus gumy efektně lapil do rukavice.

V sedmé minutě se osmělili i domácí. Do přečíslení prchnul Kuběna s Padělkem. Karlovarský junior volil ránu příklepem, Chábera, který pro dnešní duel nahradil jedničku Turka, ovšem zasahovat nemusel, jelikož puk prosvištěl nad horní tyčkou. V první domácí přesilovce nahazoval nebezpečně od modré Dobroň a následně šikovně kombinoval se svými spoluhráči Grof, jenže brankář Budějovic byl pozorný.

A i s trochou štěstí dokázal ustát brejk Skuhravého a především pohotovou dorážku Procházky, Kumstát následně mířil nad. Rostoucí tlak Energie potvrdila i čtvrtá lajna, jejíž dorážky dokázal Chábera pouze odrážet, za brankovou čáru se kotouč neproplazil.

Takticky vyspělý a rychlý hokej praktikovaly oba týmy i ve druhé třetině. Rychlé kombinace ovšem dokázaly dobře rozrážet zorganizované obrany a nad vším bděli skutečně pozorní gólmani. Mensator se vyznamenal bleskovým betonem proti dělovce Bolfa od modré a dobře se postavil i proti neviditelnému nahození do chumlu těl Květoně.

Na druhé straně se prezentoval jistými zákroky Chábera proti Skuhravému sólu a jak široký tak dlouhý musel zasahovat v závěru druhé třetiny při dalším náporu čtvrtého domácího útoku. Padělkovu přihrávku napříč brankovištěm nedokázal Kuběna zády k brance dostatečně rychle zpracovat a protlačit pod přemísťujícím se gólmanem.

O všem tak musela rozhodnout až poslední dvacetiminutovka. A byli to energetici, kdo si vypracoval místy až drtivý tlak. Duben nastřelil svou dobře schovanou střelou z kruhů břevno, Kumstátovu akci jen o chloupek nedorazil Skuhravý. Patrně rozhodující zákrok večera si ve 48. minutě připsal Chábera. Kuběna jako starý mazák naservíroval křížem za obranu na najíždějícího Padělka gólovou přihrávku, Padělek do puku vložil svou hůl celkem dobře, jenže brankářova lapačka zasvištěla vzduchem a vše zhatila.

Takřka z protiútoku přišel trest. Sražená přihrávka přiskotačila k osamocenému Sailerovi, jehož střela švihem do Mensatorova protipohybu byla přesná. Karlovarská snaha po vyrovnání pak často končila na výtečně připravené obranné zdi na modré čáře. Když už se hráči v zeleném propracovali až do útočného pásma a pěkně zakombinovali, jako například Grof s Pechem v 55. minutě, zastavil je brankový oblouk.

Svou poslední šanci připravovali karlovarští trenéři do hry bez brankáře. Jenže vhazování vyhrál českobudějovický hráč, Hudec rychle posunul puk do středního pásma a Kamil Brabenec už neměl obtížnou práci. Hosté se tak mohli i s početným kotlem jihočeských fanoušků radovat z vítězství na ledě Karlových Varů. Na ledě, který poslední prohru domácích barev viděl v předkole loňského play-off...

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Přestože jsme prohráli, tak mužstvo odvedlo kvalitní výkon. Budějovice jsou kvalitní soupeř a na rozdíl od prvního utkání bylo dnes jasné, že šancí a gólů tolik nebude. Po druhé třetině bylo jasné, že kdo dá první gól, asi vyhraje. My jsme dnes bohužel žádnou branku nedali, i když šance tam byly. Vyrovnat mohl Aleš Padělek, Venca Skuhravý měl samostatný nájezd, šanci měl Petr Kumstát. S výkonem mužstva jsem spokojený, s výsledkem už tolik ne."

Milan Černý (České Budějovice): "Bylo to absolutně vyrovnané utkání a bylo to o tom, komu se podaří vstřelit první branku. Dlouho vyrovnaný stav možná nahrával nám, protože domácí byli maličko nervóznější a byli hnaní divákama. Výborný výkon podal Honza Chábera."