Dorost: Energie po skvělém obratu v derby úspěšná

Dorost: HC Energie - HC Lasselsberger Plzeň 4:3 (0:2, 4:1, 0:0)
V sobotním derby mezi Karlovými Vary a Plzní měla sice převahu celou první třetinu hostující Plzeň, ale ani s tříbrankovým náskokem na soupeře se jí nepodařilo uloupit z domácího stadionu ani jeden bod. Mohly za to hlavně skvěle zvládnuté přesilové hry a také povedená druhá třetina, která byla sice jediná, ve které domácí skórovali, ale i tak to na výhru stačilo. Velký podíl na výhře má Ondřej Kubáč (na snímku), který přispěl jednou brankou a jednou asistencí.
Extraliga dorostu, 31. kolo, so 13.12.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Plzeň
4:3
0:2, 4:1, 0:0
Branky a nahrávky: 25. Kubáč (Valeš), 28. Liška (Kubáč),35. Svoboda (Valeš), 40. Táborský (Zadražil) - 4. Mainer, 8. Němec (Pitel, Blumentrit), 23. Pitel . Vyloučení: 5:4 . Využití: 1:2 . V oslabení: 0:1 . Diváci: 63 . Průběh utkání: 0:3, 4:3 .
Karlovy Vary: Rauscher (Honzík) - Hluchý, Lintemer, Urbančok, Valeš, Konečný, Liška, Gombár, Troška - Zadražil, Winkler, Csamango, Táborský, Vrána, Svoboda, Kubáč, Tomeček, Bečka
Plzeň: Král (40. Makarovič) - Varačka, Kvapil, Špaček, Karpíšek, Houfek, Blumentrit - Pour, Pašek, Němec, Piter, Mainer, Faschingbauer, Kolařík, Culek, Váchal, Erben, Noga, Mrázek, Beran, Vizinger

V sobotním západočeském derby mezi karlovarskou Energií a plzeňským Lasselsbergrem, měl mírně navrch již od úvodního vhazování celek hostí. Potvrdilo se to již v prvních minutách zápasu, kdy musel domácí brankář Denis Rauscher poprvé kapitulovat. Stalo se tak ve 4. minutě, kdy se Plzni povedlo vstřelit branku a navíc v oslabení. Domácí si na středu kluziště dlouho hráli s pukem a hosté jako nejlepší způsob obrany v početní nevýhodě zvolili útok a vyplatilo se. Petr Mainer ukradl Energii ve středu kluziště puk a při útoku dva na jednoho prostřelil domácího brankáře mezi betony. Hra se poté na chvílí uklidnila a hrálo se střídavě na obou stranách, žádnému z týmů se však nepodařilo ani vystřelit na branku. Nakonec až hostí se dostali po delší odmlce jako první k vážnější šanci a opět ji proměnili. V 8. minutě tentokrát však v přesilové hře na straně hostí, uzamkli domácí Energii ve vlastním pásmu a po sérii přihrávkách tečoval puk za Denisova záda Martin Němec. Od té doby jakoby se domácí vytratili z kluziště a hru musel častokrát uklidňovat až zákrok domácího gólmana.

Na začátku druhého dějství museli mít diváci pocit, že dnes bude k vidění velice jednostranná hra. Hosté totiž už na začátku 3. minutě vstřelili další branku a utekli tak soupeři již na tříbrankový rozdíl zásluhou Jiřího Pitela. Energie jakoby na tento moment čekala a od té doby na ledě jasně přehrávala Plzeň. Dostávala se do mnoha šancí, ale stále jí chyběl důraz v koncovce. Jako první vrátil domácí do hry ve 25. minutě Ondřej Kubáč, který prudkou ranou z obtížného úhlu překonal do té doby bezchybného hostujícího brankáře Tomáše Krále. Domácí však v tlaku nepolevovali a další změna skóre přišla už ve 28. minutě, kdy Ondřej Liška doslova překvapil ranou s příklepem brankáře, který se v brance sotva pohnul. Energie, nabuzená vstřelenými góly, však stále neměla dost a znovu se to projevilo na stavu zápasu. Ve 35. minutě Jakub Svoboda po přihrávce od Pavla Valeše dojel až za hranici modré čáry, odkud to zkusil prudkou ranou a k podivu ostatních jeho střelu zastavila až síť klece hostujícího celku. Definitivní tečku za gólovou smrští domácích udělal ve 39: minutě Ota Táborský, který prostřelil Krále mezi betony i přes hlouček postávajících hráčů před ním. Energii se tato třetina velice povedla a to hlavně díky důslednější obraně a také díky dvěma využitým přesilovým hrám. Na konci této třetiny také došlo k výměně brankářů na straně hostí. Tomáše Krále nahrazuje jeho kolega Tomáš Makarovič.

Třetí třetina již bylo spíše o obraně. Energie se snažila dodržovat obranu a nepouštět tak Plzeň k možnému vyrovnání. Naopak hosté se snažili neinkasovat další branku a být spíše vyrovnání na dosah. Každopádně obě tyto obrany v posledním dějství zápasu fungovali bez sebemenších chyb, a proto jsme se žádného gólu nedočkali. Mírně aktivnější v útoku však byli hosté, kterým se naskytly i dvě přesilové hry v závěru, avšak ani ty nestačily k překonání Denise. Poslední možnou šancí k vyrovnání měli plzeňští pár vteřin před koncem zápasu, kdy po odvolání brankáře hráli 6 na 5 a nutno říci, že domácí obraně občas i pořádně zatopili, ale Energii vždy podržel již jmenovaný Denis Rauscher.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Určitě musím kluky pochválit za dnešní parádní obrat ve druhé třetině. Po první jsme si v šatně něco řekli a musím uznat že kluci se toho zhostili skvěle a ještě jednou jsem za ten obrat moc rád co se nám a hlavně hráčům podařil.
Miroslav Přerost (HC Lasselsberger Plzeň): Nás po dnešku mohou mrzet určitě nevyužité přesilové hry a hlavně absolutní vynechání druhé třetiny, kdy se hráči dostali pod obrovský tlak, a umožnili tak domácím předvést ten obrat.