Dorost: Jedna branka proti Olomouci nestačila

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

K a r l o v y V a r y - Kdo zavítal na zápas dorostenců proti Olomouci s cílem zhlédnout pěkný hokej, odcházel nejspíše zklamán. Naopak příznivci bojových sportů a zápasnických chvatů si přišli na své. V oboustranně tvrdém utání se hosté po chybách domácí obrany dostali do dvoubrankového vedení. Naplno bojující Energie se úspěchu dočkala až v závěru zásluhou Tomáše Mistolera, na vyrovnávácí branku však již nezbyl čas, a hosté si tak z lázní odvážejí cenné body.

Extraliga dorostu, 36. kolo, pá 13.1.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Olomouc
1:2
0:0, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 56. Mistoler (Polák) - 33. Frieb (Malý, Ustrnul), 50. Pánek (Skácel). Rozhodčí: Vilt. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 50. Střely na branku: 24:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Karlovy Vary: Zrza - Novák, Tollinger, Přindiš, Ryžuk, Tomeček, Jemelyanov, M. Rohan - Mareček, Hudák, Mistoler, Osladil, Chaljavin, Záhora, Klcso, T. Rohan, Topinka, Polák
Olomouc: Slovák - Ustrnul, Brázda, Roman, Ryšánek, Jedlička, Spurný - Zeman, Frieb, Skácel, Coufal, Přikryl, Venkrbec, Čopák, Malý, Prášek, Pánek, Vencel

První třetina utkání mezi Karlovými Vary a Olomoucí přinesla asi nejvíce hokejových okamžiků, branky však paradoxně padaly až v části druhé a třetí, které již spíše připomínaly jiný druh sportu. Od úvodního vhazování rozhodčího Vilta se hrál svižný hokej, ve kterém dominovaly obrany. Většina soubojů se odehrávala u mantinelu a ve středním pásmu. Mírně navrch měli hosté, kteří často zle kousali a několikrát dokázali domácí uzamknout v jejich obranné třetině. Několik slibných šancí se urodilo v přesilových hrách. Když na trestné lavici pykal hákující Coufal z týmu hostí, střílel dvakrát od modré obránce Přindiš. S jeho pokusy a i s nebezpečnou Polákovou dorážkou si gólman Slovák poradil. Také přesilovky Olomouce vyšly v první části naprázdno, především díky pozorné obraně Energie. Pochvalu zaslouží také útočník Topinka, jenž agresivním forčekingem zpomaloval akce soupeře.

Druhá třetina přinesla podstatně tvrdší a agresivnější hokej v podání obou mužstev. Snad mladická nerozvážnost, snad zápal, s kterým tito hráči nastupují do každého utkání, vedly k místy až hrůzostrašně vypadajícím zákroků, po kterých se postižený hokejista ještě dlouho sbíral z ledu. Tento způsob hry se samozřejmě promítl i do celkové kvality hokeje. Hned v úvodu si hosté zahráli přesilovou hru, ale ani tentokrát z toho nic nebylo. V šestadvacáté minutě pěkně zakombinovali domácí, sevřeli Olomouc do kleští a rozpoutali kanonádu. Za Slovákovými zády nakonec ale neskončila Mistolerova střela z mezikruží ani Novákův pokus od modré. V polovině utkání přišly velké chvíle hostujícího mužstva. Pěknou příležitost si nejprve vypracoval Venkrbec, když se za Zrzovou brankou zbavil obránce, najel si k levé tyči a snažil se střílet do protipohybu brankáře. Nemířil však přesně a kotouč prosvištěl jen kolem pravé tyčky. Přesto to byli ale nakonec Olomoučtí, kteří se v zápase ujal vedení. V přesilové hře při vyloučení Romana se energetici snad až příliš soustředili na dohrávání osobních soubojů a zapomněli na Aleše Frieba. Ten po nahrávce Tomáše Malého předvedl bekhednový blafák zakončený střelou po zemi vedle betonu ležícího Zrzy. Jiskřičku naděje v návrat hokeje na karlovarský zimní stadion udusila další série tvrdých zákroků a vylučování. Z šedi mohla vystoupit jen akce karlovarského Tomáše Rohana, který však osamocen na modré čáře nezpracoval dostatečně rychle těžkou přihrávku.

Vyrovnání mohlo přijít hned v úvodu třetí dvacetiminutovky, v přesilové hře ale domácí nezvládli nájezd čtyř proti dvěma. V téže početní výhodě se po závaru v Slovákově brankovišti dostal k vyraženému kotouči Rohan, ale vyrovnání odmítl a napálil kotouč pouze do zadního mantinelu. Další pěknou akci měl na svědomí Polák, jenž hledal u levé tyčky osamoceného Záhoru, ale gólovou přihrávku v poslední chvíli zblokovala olomoucká obrana. Jak se dávájí branky nakonec předvedli nepočetnému karlovarskému publiku opět hosté. Více prostoru než by bylo zdrávo dostal Pánek a rychlou střelou nad vyrážečku překonal Zrzu. Na nedostatek gólových příležitostí si domácí rozhodně stěžovat nemohli, vždyť hned po několika minutách hráli minutu a půl dlouhou přesilovku pět na tři, ale opět ztroskotali na špatné produktivitě. Začarovaný kruh roztrhl pět minut před koncem až Tomáš Mistoler, když zužitkoval ideální příhru Poláka. Ve zbytku utkání nešla domácím upřít snaha o vyrovnání, ale svůj souboj s olomouckou obranou a především s časem energetici nakonec prohráli. Nepomohla ani závěrečná power-play.

Karel Mlejnek (trenér HC Energie): Soupeř byl v první třetině jednoznačně lepší. V druhé třetině jsme se trošku zvedli a vyrovnali hru. Nicméně myslím, že soupeř vyhrál zcela zaslouženě. Utkání jsme se pokoušeli ještě zdramatizovat, dohrávali jsme jen s malým počtem hráčů, protože máme před sebou dva dny volna a chtěli jsme bodovat. Bohužel se nám to nepodařilo.

Jan Klacl (trenér HC Olomouc): Mylím, že to bylo velice vyrovnané utkání, obě mužstva hrála zodpovědně. Vadilo mi však zbytečně moc ostrých soubojů, které byli na úkor hry. Byli jsme dnes šťastnější mužstvo, dali jsme dvě branky. Obě mužstva jsou hodně vyrovnaná a podobný byl i souboj u nás v Olomouci. Netuším z čeho pramenila ta agresivita. Asi to bude tím věkem hráčů a možná také tím, že všichni nosí obličejové košíky, a myslí si, že se jim nic nemůže stát.