Dorost: Neuvěřitelný závěr, jeden bod = vítězství

K a r l o v y  V a r y - HC Energie Karlovy Vary - HC Chemopetrol Litvínov 3:3 (0:2, 1:0, 2:1) Kdo neviděl utkání karlovarských dorostenců s jejich vrstevníky z Litvínova, neuvěří. Ještě na začátku 59. minuty se zdálo být rozhodnuto o vlastníku dvou bodů, neboť hosté bránili vedení 3:1. Energie však v předposlední minutě snížila a v čase 59:59 (!) střelou přímo z buly vyrovnal Valerij Chaljavin, čímž odstartoval bujaré oslavy remízového výsledku.
Extraliga dorostu, 16. kolo, so 22.10.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
3:3
0:2, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 31. Přindiš (Tollinger), 59. Mareček (Tollinger), 60. Chaljavin - 5. Mikeš (Martinka), 19. Gula, 46. Maxa (Kroupa). Rozhodčí: Wild - Vylčica, Kebrle. Vyloučení: 7:9, navíc Záhora, T. Rohan (oba K. Vary) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 75. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3.
Karlovy Vary: Zrza - Novák, Tollinger, Přindiš, Čižniar, Ryžuk, Tomeček, M. Rohan - Chocholáč, Mareček, Kellner, Mistoler, Chaljavin, Záhora, Majer, T. Rohan, Topinka, Polák.
Litvínov: Goldhamer - Panuška, Říha, Bartoníček, Havelka, Čejka, Gula - Kroupa, Maxa, Mikeš, Rais, Kafan, Bojer, Martinka, Kůs, Češka.

Komentář: V brance domácích nahradil Marka Bendu, stejně jako při utkání v Pardubicích, Tomáš Zrza. A patrně i on se divil, jak mdlý výkon podali v první třetině jeho spoluhráči v poli. Už v desáté vteřině se sice tlačili do přečíslení dvou na jednoho Majer s Topinkou, ale dobrý zákrok beka v černém dresu náznak šance zmařil. Litvínov lépe bruslil, přidal i účinný forčeking. A tak netrvalo dlouho a domácí gólman likvidoval první ošemetnější situace ve svém brankovišti. Aktivní hra hostům vynesla i vedoucí branku, kterou vstřelil v polovině páté minuty Jan Mikeš. Ihned po buly se do další šance šance řítil kapitán chemiků Jakub Maxa, ale Zrza se tentokrát vyznamenal. Po vstřeleném gólu se spíše vylučovalo než hrálo, a to zejména na straně karlovarských. Litvínovští však v přesilovkách neuspěli, i když si vyzkoušeli i hru čtyř proti třem, která bývá označována za nejvýhodnější. Skóre se však měnilo až v 19. minutě, kdy se před brankovištěm Energie nejlépe zorientoval Jiří Gula. Do kabin odcházeli hosté oslabeni o jednoho hráče, ale s dvoubrankovým náskokem a nutno říci, že vzhledem k výkonu v první třetině, náskokem zaslouženým.

Po přestávce dohrávali domácí přesilovku, ale kromě tvrdé střely Jiřího Nováka od modré čáry nic nevymysleli. S její likvidací však Goldhamer neměl žádné potíže. Krátce po návratu vyloučeného Bartoníčka se do samostatného úniku dostal karlovarský Majer, ale blafák se mu nevyvedl. Energetici pochopili, že bez dobrého bruslení dnes nemají šanci na úspěch, a proto viditelně přidali. Chemici pozorně bránili vedení, ale pokud se jim naskytla příležitost k rychlému brejku, bez váhání ji využili. V cestě jim však stál připravený Zrza, který ve 29. minutě zneškodnil šance Panuška, Kafana a Raise. Ve 30. minutě přerušil nedovoleně tlak domácích litvínovský Češka. Trest přišel prakticky vzápětí. Přes klubko clonících hráčů vystřelil Petr Přindiš a puk se třepetal v síti - 1:2! Energie po kontaktním gólu přehrávala svého soka, ale nabídnuté příležitosti zůstaly nevyužity... Zvláště mrzela ta ze 35. minuty, kdy Matěj Záhora minul puk před odkrytou svatyní. Skóre se tak až do konce prostřední části hry nezměnilo.

Závěrečná třetina přinesla místy drtivý tlak domácích, kteří se však neprosadili ani z vyložených šancí. A jak už to ve sportu bývá, platilo otřepané, nedáš - dostaneš. Snad z první vážnější akce hostů skóroval ve 46. minutě Jakub Maxa. V tu chvíli se zdálo, že je rozhodnuto. Hráči Chemopetrolu se soustředili na kvalitní defenzívu a nepouštěli své soupeře do zakončení. A pokud ano, vyřešil vše v dobré pohodě chytající Goldhamer. Vše se schylovalo k závěru, který karlovarský zimní stadion dlouho nepamatuje. V čase 57:08 zamířili na trestnou lavici dva hráči Litvínova a jeden Energie, které se tak naskytla příležitost hrát přesilovku pěti proti čtyřem. O necelých 50 vteřin později nepochopitelně zvedl puk z ledu hostující kapitán Jakub Maxa a byla tu početní výhoda pět ku třem. Karlovy Vary šancí nepohrdly a Jakub Mareček, po trochu šťastném odrazu puku, vstřelil gól naděje. Minuta a půl je v hokeji spousta času, takže se očekával nápor domácích. Dobře hrající Litvínov však nepustil soky do tlaku a v čase 59:59 se pískalo poslední zakázané uvolnění. Vhazovat se mělo po levé ruce Goldhamera, který už se objímal se svými spoluhráči. Trenér Rosol si ještě vzal oddechový čas, aby hráčům vysvětlil, jak ubránit poslední vteřinu. Rady si však jeho svěřenci k srdci příliš nevzali, protože Valerij Chaljavin se trefil přímo z buly. Nechal tak vytrysknout gejzír radosti na straně domácích a stal se hrdinou utkání. Bod je pro Karlovy Vary velmi cenný, Litvínov mrzí ztráta vyhraného zápas.

Karel Mlejnek (trenér HC Energie Karlovy Vary): V první třetině jsme nastoupili bez pohybu, od druhé části jsme se ale zlepšili a svého soupeře přehrávali. Škoda nevyužitých šancí. Srovnání v čase 59:59 jsem ještě nezažil, proto má pro nás jeden bod cenu dvou.

Petr Rosol (trenér HC Chemopetrol Litvínov): Ztratili jsme zápas, který jsme měli jasně vyhraný. Po dlouhé době jsme odehráli dobré utkání. Jenže nedisciplinovaností a ztrátou koncentrace v závěru jsme přišli o vítězství. Hráčům jsem při oddechovém čase zdůrazňoval, že se protivník pokusí o střelu z buly. Marně. Myslím si však, že puk vhodil čárový brzy, ještě před tím, než byl náš hráč připraven.