Dorost: Povinné dva body v boji o play off

K a r l o v y  V a r y - Ve 43. kole přivítali na svém ledě dorostenci HC Energie Karlovy Vary HC Chemopetrol Litvínov a po třetinách 4:1, 0:0 a 1:1 zvítězili 5:2. Ačkoliv už chemikům nehrozí sestup a ani se nemohou narozíl od karlovarských zapojit do boje o postupovou šestku, bylo i toto malé podkrušnohorské derby plné nervozity, tvrdých střetů i krásných hokejových akcí. Ozdobou mu pak byl zejména hattrick domácího Valerije Chaljavina, který tak výraznou měrou přispěl ke konečnému brankovému rozdílu.
Extraliga dorostu, 43. kolo, so 4.2.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
5:2
4:1, 0:0, 1:1
Branky a nahrávky: 3. Topinka (Novák, Rohan Martin), 7. Chaljavin, 14. Rohan Tomáš (Záhora), 20. Chaljavin (Hudák, Kellner) 52. Chaljavin (Rohan Tomáš, Novák) - 20. Kafan (Kůs), 58. Mikeš (Hora). Rozhodčí: Grech - Merc, Vyčichlo. Vyloučení: 11:8, navíc Polák (K.Vary) 5 minut + do konce utkání a Mikeš (Litvínov) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 73. Střely na branku: 33:37. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2.
Karlovy Vary: Benda - Novák, Přindiš, Čižniar, Ryžuk, Tomeček, Jemeljanov, Tollinger, Rohan Martin - Chocholáč, Mareček, Kellner, Hudák, Mistoler, Chaljavin, Záhora, Rohan Tomáš, Topinka Jan, Polák.
Litvínov: Bína (od 21. Sork) - Panuška, Říha, Müller, Hora, Karagavrilidis, Havelka, Čejka, Gula - Rosol, Majer, Mikeš, Rais, Kafan, Bojer, Martinka, Smolík, Přeučil, Kůs, Kroupa, Češka.

Význam utkání pro hokejisty Energie deklarovala jejich úvodní snaha o tlak. Již po třinácti sekundách musel předvést hotující Bína mrštnost své lapačky. Litvínovští se však nenechali zahanbit a tak jejich prudký výpad do útočného pásma musel likvidovat až pozorný Benda. Aktivitu domácích mohl gólem podpořit Záhora, když ujížděl na jediného obránce Chemopetrolu, ale když se rozhodl vystřelit, sklouzl mu puk z čepele. Energetici se dočkaly odměny za úvodní tlak ve třetí minutě, kdy po dvaceti vteřinách využili přesilovku pěti ku třem. Po dobré kombinaci v útočném pásmu se prosadil pod padajícím brankářem Jan Topinka. Krátce po vstřelené brance se naskytla i hostům hra v početní výhodě. I přes povedený zámek a několik nebezpečných pokusů od modré čáry zůstalo skóre 1:0. Po skončení trestu vyrobila obrana chemiků hrubku při střídání a Valerij Chaljavin prudkou ranou nad lapačku bezmocného Bíny zvýšil na 2:0. Ani zmíněný stav však neotupil razanci litvínovských pokusů a mladý gólman Energie se měl co ohánět, aby uhájil čisté konto. Zato jeho sok na druhé straně kluziště si musel připadat jako ve zlém snu. Ve 14. minutě srazil křížnou přihrávku či spíše nepovedenou střelu Tomáše Rohana za jeho záda vlastní obránce. Tato branka jako by vystihovala ráz první třetiny. Domácí byli sice aktivnější, ale hosté se jim v bruslení a nasazení vyrovnali. Své šance však neproměnili a naopak inkasovali. Když 23 vteřin před koncem první části zvýšil druhou brankou Valerij Chaljavin na 4:0, vypadali hokejisté ze severu Čech jako boxer po těžkém úderu. Jiskřičku naděje pro ně vykřesal gólem vteřinu před sirénou Kryštof Kafan. O přestávce se důkladně rozcvičoval náhradní brankář Litvínova Tomáš Sork, který ve zbytku zápasu nahradil zdeptaného Lukáše Bínu.

Do druhé třetiny vsoupili aktivněji hráči v černých dresech s baňkou na prsou. Na ledovou plochu však s novodobými gladiátory vyjela i nervozita a záludnost. Po jednom z ostřejsích soubojů s borci v bílých dresech se těžce zvedal Tomáš Přeučil. Tento zákrok jako by předznamenal nezáživný průběh druhé části. Na obou stranách přibývalo vyloučení, leč přesilovky se nedařily a pokud už se nějaká šance urodila, byli oba brankáři na místě. V 26. minutě si Chemopetrol vyzkoušel 30 vteřinovou hru pěti ku třem, ale bez úspěchu. Nízké tempo spíše vyhovovalo domácím, kteří střežili svůj náskok. v dobře organizované hře obrany čněl především výkon karlovarského brankáře. Ve 39 minutě se Benda zaskvěl, když vyřešil příležitost Tomáše Martinky. Na druhé straně pak ani dvě dorážky energetika Mistolera neznamenaly změnu skóre.

Počet vyloučených neklesal ani v závěrečném dějiství. Zejména hráči Karlových Varů pykali za ostré zákroky. Přesto si dokázali před hostujícím strážcem svatyně vypracovat příležitosti. Po gólu volala šance Tomáše Poláka, který ve 44. minutě netrefil příhru před prázdnou brankou. Chemici se snažili prosadit v přesilovkách, nebezpečně střílel ve 48. minutě Jakub Havelka, radost mu však překazil Bendův beton. V 50. minutě se na trestnou lavici usadil střelec dvou branek Chaljavin a o minutku a půl později se k němu přidal Mistoler. Trenéři Litvínova vycítili poslední šanci ku zvrácení průběhu utkání a zažádali o oddechový čas. K dobru měli 30 sekund hry s výhodou dvou hráčů v poli. Plamen naděje však s návratem prvního vyloučeného uhasl definitivně. Tomáš Rohan přebruslil v situaci dvou na jednoho obránce chemiků a sám před Sorkem ještě nahrával najíždějícímu spoluhráči. Nahrávkou na zlatém podnose Valerij Chaljavin nepohrdl a do zpola odkryté branky vsítil svůj třetí gól v utkání. Ihned po rozehrání se do svého soupeře pustil karlovarský Tomáš Polák a za nevybíravý krosček, který následoval po předchozím sekání, vyfasoval 5+2 minuty a s trestem do konce zápasu byl poslán pod sprchy. Dlouhou početní výhodu přetavil v branku až v 58. minutě Jan Mikeš. To však byla spíše kosmetická úprava výsledku. Zmiňovaný hráč se ještě na konci utkání zapsal do statistik, tentokráte však veskrze negativně. Patrně toužil být první ve sprchách, protože půl minutky před koncem krsčekoval domácího Chaljavina a vyfasoval trest pět plus do konce zápasu. Na výsledku se již nic nezměnilo, takže po zaznění závěrečné sirény sledovalo 73 diváků oslavný rej borců Energie ve středovém kruhu.

Karel Mlejnek (trenér HC Energie Karlovy Vary): V naší situaci to bylo povinné vítězství a chtěl bych poděkovat hráčům, že k zápasu přistoupili s nasazením a maximální odpovědností. Na výsledku má lví podíl střelec tří branek Valerij Chaljavin a také Marek Benda, který nás podržel zejména v třetí třetině, kdy jsme hráli snad 20 minut v oslabení.

Petr Rosol (trenér HC Chemopetrol Litvínov): Utkání rozhodla první třetina, ve které jsme si vypracovali dvě nebo tři dobré příležitosti, ale neskórovali jsme. Zato soupeř i s trochou štěstí skóroval hned čtyřikrát. Pro nás byl tento zápas cennou zkušeností, neboť se snažíme budovat mužstvo na příští sezonu. Dnes se tak v našem dresu objevilo pět hráčů z 9. třídy.