Dorost čekal na výhru šest kol, dnes se dočkal

HC Energie Karlovy Vary - HC Sareza Ostrava 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

K a r l o v y V a r y - Dorostenci karlovarského klubu čekali na výhru již šest kol. Po dvou domácích remízách a čtyřech porážkách z moravské štace vstoupili na led velmi motivováni proti ostravské Sareze. Vývoj byl pro domácí jednoznačný, po první části vedli již o dvě branky. Zhruba v půli zápasu zvýšil na 3:0 Jiří Novák, který v té době ještě netušil, že jeho branka bude vítězná. Karlovarské mládí tak po šestizápasovém pústu získalo na domácím ledě plný počet bodů za zasloužené vítězství.

Extraliga dorostu, 23. kolo, st 23.11.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Poruba
5:2
2:0, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 10. Záhora (Novák), 17. Mistoler (Polák), 29. Novák, 31. Přindiš (Polák, Mistoler), 46. Mareček - 33. Kalina (Hanzl), 41. Ferenc (Klimša, Kopáč). Rozhodčí: Dominik - Havelec, Fiala. Vyloučení: 8:8, navíc Tomis (Ostrava) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 58. Střely na branku: 30:48. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.
Karlovy Vary: Benda - Novák, Tollinger, Přindiš, Čižniar, Tomeček, Jemeljanov, Martin Rohan - Chocholáč, Mareček, Osladil, Topinka, Hudák, Záhora, Majer, Polák, Kellner, Mistoler, Chaljavin, Tomáš Rohan
Poruba: Šomek - Lazecký, Zapletal, Šiška, Parma, Tomis, Pindur, Voráček - Uherek, Klimša, Barčák, Vajda, Hanzl, Hlinka, Jelšík, Kopáč, Kalina, Ferenc

Do první šance se dostali hosté, když se z bezprostřední blízkosti snažil překonat Bendu útočník Ferenc. Brankář Energie však jeho pokus kryl levým betonem. O minutu později se na druhé straně pokoušel překvapit hostujícího gólmana Šomka, ale neuspěl. Ve 3. minutě se sám před ostravským brankářem zjevil Polák, svým švihem však pouze vyprášil jeho betony. V sedmé minutě trefil Polák po přesné přihrávce Topinky z mezikruří tyč. V 9. minutě byl vyloučen hostující Hanzl za hákování. Domácí zužitkovali nabídnutou početní výhodu v branku již po několik vteřinách. Matěj Záhora dorazil pod víko střelu Nováka a otevřel skoŕe utkání. Ve 14. minutě zkoušel štěstí z mezikruží Kellner, ale brankář Sarezy jeho bekhendový pokus s ledovým klidem zneškodnil. V 17. minutě se domácí radovali podruhé. Polák vypálil od modré, Šomek jeho střelu vyrazil a již se chystal přikrýt kotouč, když se před ním náhle zjevil Tomáš Mistoler a lehkým ťuknutím poslal kotouč za brankovou čáru. Poté se domácí věnovali spíše obranné činnosti a udržovali si dvoubrankové vedení. Po dvaceti minutách tak Energie vedla nad Sarezou 2:0.

Začátek druhé třetiny patřil hostům především díky vyloučení domácího útočníka Topinky. Ostavští několikrát před Bendou pořádně zatopili, ale překonat jej nedokázali. Ve 28. minutě se naopak radovali z branky domácí. Po závaru před brankářem Šomkem a špatném vyhození hostující obrany propálil obránce Jiří Novák vše, co mu stálo v cestě - 3:0. V 31. minutě byl vyloučen hostující Voráček za podražení. Domácí ihned po několika vteřinách přesilovou hru využili. Tomáš Polák našel před brankou zcela volného Petra Přindiše, jenž se z bezprostřední blízkosti nemýlil a poslal puk nad vyrážečku brankáře Sarezy. Ve 33. minutě nebezpečně pálil z pravého kruhu Jelšík, ale Benda si s jeho pokusem poradil. V téže minutě se však hosté přecijen dočkali snížení. Po chybě obrany jeli sami dva na Bendu Hanzl s Kalinou. První jmenovaný si blafákem položil brankáře Energie a zpětnou přihrávkou naservíroval puk před odkrytou klec svému spoluhráči - 4:1. O tři minuty později dostali hosté šanci v podobě přesilové hry. Největší šanci při početní převaze měl hostující Jelšík, jenž dorážel střelu jednoho z obránců, Benda jeho pokus uhasil až na brankové čáře. V 39. minutě se před Šomka proháčkoval Tomáš Rohan, ale jeho střelu vykopl ostravský gólman levým betonem. Na druhé straně při akci dva na jednoho zachraňoval pohromu před střílejícím Vajdou výborný Benda. Několik vteřin před druhou sirénou byl vyloučen domácí útočník Záhora za podražení. Po čtyřiceti minutách tak vedly Karlovy Vary na Ostravou 4:1.

Třetí třetinu načli hosté skvěle. Lepší začátek si ani nemohli přát. Již po dvaceti vteřinách zužitkoval pokračující přesilovou hru ze druhé části Vít Ferenc, když po přihrávkách Klimšy a Kopáčka prostřelil Bendu. Hosté si poté vytvořili ohromný tlak a více než tři minuty nepustili karlovarské hráče z jejich obranného pásma. Hosté však Bendovu osíťovanou tvrz obléhali nadarmo. Pravidlem "nejlepší obrana je útok" se řídil Jakub Mareček, když se v 46. minutě vydal na zteč a z téměř nemožného úhlu překvapil brankáře Šomka i jeho spolubojovníky. Ostravští po páté obdržené brance začali ještě více útočit, ale ku jejich neprospěchu si při svém snažení počínali nedovoleně. V 47. minutě byl vyloučen Tomis za nedovolené bránění. Karlovarští ale spíše hráli na jistotu, nehnali se bezhlavě do útoku a takticky vyčkávali. Mezi 52. a 58. minutou přišla série vyloučení na obou stranách, ale ani jednen z celků si i při vyklizeném prostoru na ledě nevytvořil žádnou slibnou příležitost. Hosté se pak ještě pokoušeli alespoň o zkorigování výsledku, ale ani útočník Vajda, ani obránce Šiška nedokázali nachytat na švestkách spolehlivého Bendu.

Domácí zaslouženě přehráli hosty z Ostravy 5:2 po třetinách 2:0, 2:1 a 1:1 a připisali si tak po šestizápasovém čekání velmi důležité vítězství.

Zdeněk Houdek, asistent trenéra HC Energie Karlovy Vary

My jsme šli dnes do zápasu s jasným cílem zvítězit, protože jsme již šest kol nevyhráli. Snažili jsme se mužstvo co nejvíce namotivovat a semknout. Myslím, že utkání jsme zvládli dobře, až na začátek třetí třetiny, kdy jsme se téměř tři minuty nemohli dostat z obranného pásma. Jinak myslím, že poté co soupeř nedokázal snížit na 4:3, naopak my jsme se opět dostali do tříbrankového vedení, což rozhodlo o naší výhře.

Vladimír Stránský, trenér HC Sareza Ostrava

Ze začátku byl soupeř lepší, ve druhé třetině jsme sice srovnali krok, ale obrželi jsme dvě zbytečné branky. Celkově je ale vítězství domácích zasloužené.