Dorost: rozhodly kuriózní branky a efektivita

K a r l o v y  V a r y - V prvním domácím zápase nové sezóny přivítali karlovarští dorostenci své vrstevníky z Plzně. Hvězdou utkání se stal brankář Energie Marek Benda, který vychytal čisté konto a zcela zastínil své kolegy v dresu soupeře. Po třetinách 3:0, 1:0 a 1:0 porazila HC Energie Karlovy Vary - HC Lasselsberger Plzeň 5:0.
Extraliga dorostu, 2. kolo, so 10.9.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Plzeň
5:0
3:0, 1:0, 1:0
Branky: 4. Klcso (Martin Rohan), 11. Majer (Tollinger), 17. Tomáš Polák (Kellner), 33. Tomáš Rohan (Tomáš Polák), 43. Topinka (Mareček). Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 28:36. Diváci: 60. Průběh utkání: 5:0.
Karlovy Vary: Benda - Zrza, Novák, Tollinger, Přindiš, Ryžuk, Tomeček, Jemeljanov, Rohan Martin - Chocholáč, Mareček, Kellner, Hudák, Mistoler, Truhlář, Chaljavin, Záhora, Majer, Klcso, Rohan Tomáš, Topinka, Polák.
Plzeň: Dvořák (od 11. Panec) - Špiler, Pour, Chudý, Boháč, Šustr, Zeman, Andrle, Růžička, Rutta - Pitule, Trojan, Dušek, Kovář, Pánek, Kubalík, Novák, Šimek, Heřmánek, Urbánek, Stránský.

V úvodu utkání si aktivněji počínali dorostenci Plzně. Jejich dobrý pohyb a vysunutý forčeking ostatně působil hráčům Energie problémy po celý zápas. První střelou v utkání se prezentoval plzeňský Rutta, kterou však bez větších obtíží zneškodnil Benda vyrážečkou. Premiérová vážnější akce domácích už znamenala změnu skóre. Na útočné modré čáře zachytil vyhazovaný kotouč Martin Rohan, křížnou přihrávkou našel Martina Klcsa, který si dokonale provedeným blafákem vychutnal hostujícího brankáře. V šesté minutě se prosazoval v obrané třetině domácích plzeňský Trojan, ale tísněn nezakončil přesně. V následném protiútoku se dral do příležitosti karlovarský Chaljavin, ale Dvořák byl tentokrát ještě na správném místě. V polovině první třetiny se však brankář Lasselsbergeru musel červenat. Nepřesná střela Miroslava Majera se odrazila od zadního mantinelu do brankoviště a nešťastný Dvořák si ji srazil do své svatyně. Plzenští vystřídali brankáře a vrhli se do útoku se snahou zvrátit nepříznivý vývoj utkání. Jejich aktivita však narážela na připravenou obranu domácích a především na pozorného Bendu. V 17. minutě opět udeřili energetici. Zblokovanou příhru Davida Kellnera uklidil do branky Tomáš Polák. V závěru třetiny se ještě připomněl nebezpečnou střelou z pravého kruhu hostující Kovář, jeho dělovka minula pravou Bendovu tyč jen o milimetry.

Začátek druhého dějiství se nesl ve znamení aktivní hry Lasselsbergeru, která však kromě územní převahy nenesla kýžené ovoce. V polovině zápasu se málem opakovala situace z první třetiny. Plzeňský obránce nahodil touš za branku Energie, puk se odrazil od zadního mantinelu na horní tyč a dále do brankoviště. Benda se ale nedal nachytat a situaci kontroloval. O chvíli později opět zazvonilo břevno za karlovarským gólmanem, střelu vyslal Dušek z pravého kruhu. Ve 33. minutě se po pravém křídle prohnal Jan Topinka a jeho přihrávku tečoval v pádu Tomáš Rohan. 4:0 pro Karlovy Vary! V závěru třetiny se evidentně otřesení hosté jen těžko prosazovali, domácí se soustředili na pozornou defenzívu a rychlé protiútoky.

Na začátku závěrečné třetiny, v čase 41:20, se poprvé ukázal i hlavní rozhodčí. Za sekání byl jako vůbec první hráč v zápase vyloučen plzeňský Novák. Z jeho trestu uběhla jedna minuta a Energie se radovala po páté. Přesilovku využil Jan Topinka. Tato branka udala ráz závěrečné části utkání. Hráči Lasselsbergeru působili odevzdaným dojmem a Karlovy Vary se snažily ubránit svému gólmanovi první nulu v sezóně. Do statistik se tak zapsali již jen tři vyloučení hostující hráči. Ale ani přesilovky již změnu stavu naznamenaly. Dorostenci Energie si tak mohli poprvé doma vychutnat vítězný rituál. Po dvou zápasech mají v tabulce 6 bodů a impozantní skóre 12:1. Naopak plzenští mají po dnešku o čem přemýšlet.

Ohlasy trenérů:
Karel Mlejnek (Karlovy Vary): Dneska to bylo o gólmanech. Plzeňští brankáři prostě neměli svůj den.

Vladimír Bednář (Plzeň): Dnes rozhodly výkony brankářů. Karlovarský Benda byl výborný, našemu se utkání nevydařilo. Dnešní výkon odráží obraz naší současné hry, zatím na víc nemáme. Musíme na tom pracovat tak, abychom se zlepšili.