Dorost skončil před branami

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Poslední utkání dorostenecké extraligy přidělilo karlovarským mladíkům přímého soupeře o play-off. Po 55 kolech měly oba týmy na svých kontech shodný bodový zisk a tak se muselo rozhodnout až v nejzazším možném termínu. Souboj roku však vyšel nejlépe jihočeskému reprezentačnímu brankáři Salákovi, který udržel karlovarské střelce na uzdě. Tým vedený kapinánem Janem Bauerem Českobudějovickým podlehl 2:4, po třetinách 1:1, 2:0 a 1:1 a s ročníkem 2003/04 se loučí.
Extraliga dorostu, 56., čt 11.3.2004
České Budějovice
4:2
1:1, 2:0, 1:1
Branky a přihrávky: 7. Bílek (Hazulka), 23. Kuchejda, 26. Tripes (Kuchejda), 56. Suchý (Slavík) - 8. Jan Bauer (Kuběna), 58. Kuběna (Mrkvička). Rozhodčí: Dragoun - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0.
České Budějovice: Salák - Hazuka, Suchý, Tripes, Hlavatý, Zourek, Bílek, Klíma - Polodna, Navrátil, Hanzal, Černý, Slavik, Nedvěd, Ježek, Marek, Rod, Kuchejda, Matušík, Pankratz
Karlovy Vary: Benda (26. Závorka) - Mašek, Mrkvička, Štryncl, Zmeškal, Tollinger, Boguský, Schmidt, Chotaš - Bauer, Kalousek, Dudek, Petružálek, Smolík, Sláma, Slovák, Kuběna, Pfistr, Račanský, Hájek, Hartman

K možná nejdůležitějšímu zápasu za poslední desetiletí dorazili karlovarští dorostenci na led Českých Budějovic. Postupová matematika byla jasná, Energie musela vyhrát! Bodová rovnost obou celků by v případě nerozhodného stavu poslala do play-off domácí tým díky lepším vzájemným zápasům.

Po opatrnějším úvodu zastihly České Budějovice své karlovarské hosty dobrou ofenzivou, přesto se hrál poměrně vyrovnaný hokej až do konce šesté minuty. Hlavní sudí Dragoun poprvé prokázal, že domovinu nezradí a po sérii faulů domácích hráčů, si k potrestání vybral drobný háček Schmidta. Domácí přesilovou hrou nepohrdli a po poziční chybě hráčů Energie při vhazování v obranném pásmu, se přesnou přízemní střelou z levého kruhu prosadil Bílek - 0:1. Karlovarští se nevzdali a po minutě hry připravil kapitán Jan Bauer závar před brankou soupeře a sám jej po přihrávce Kuběny zakončil - 1:1. České Budějovice ještě více vystupňovaly tlak a proti naprosto rozhozeným hostům, kteří psychicky nemohli zkousnout neuvěřitelné rozhodování hlavního rozhodčí, se relativně snadno prosazovali. Mnohokráte zachraňoval brankář Marek Benda. Ten se vyznamenal především proti výpadu dvojice Černý – Hanzal z konce první třetiny.

Hned od úvodu druhé třetiny se hrál hokej místy až za hranicí brutálnosti. Především domácí cítící pevnou oporu v hlavním sudím, který dováděl svůj výkon až do absurdity, neváhali sahat po hrubých faulech. Hned několikrát tak karlovarské hráče musel po hrozivě vypadajících faulech ošetřovat lékař, přičemž v jedním z případů šlo doslova o život. Kalousek utržil přímo před střídačkou tvrdý úder loktem s následným naražením na mantinel a jen včasný zákrok lékaře, který vytáhl hráči zapadlý jazyk a obnovil dýchání, odvrátil hrozící tragédii. Hlavní kouč Energie Vladimír Bednář byl nucen neustále měnit pětice hráčů.

Skóre třetiny otevřel po třech minutách ve vlastním oslabení Kuchejda, který využil zaváhání karlovarské obrany a až neuvěřitelně přesnou střelou nad rameno brankáře Bendy vrátil domácím vedení - 1:2. Druhý gól vsítil nedlouho poté Tripes - 1:3. Gólu přitom předcházel faul na brankáře Bendu, který díky němu přišel o hůl a v momentě, kdy ji přebíral zpět, obdržel branku. Trenér Bednář bez váhání sáhl po výměně brankářů a na led poslal Tomáše Závorku. Chladná hlava nového muže v masce zachránila od brankového přídělu. Hráči v červeno-žlutém totiž více než se soupeřem, začali bojovat s vlastními pocity křivdy a lítosti nad rozhodováním hlavního sudí.

Do posledního dějství vstoupili dorostenci Energie s přáním důstojného zakončení sezony a v nadějích na zvrat. Tomu odpovídal hned úvod, kdy ohromná ofenzíva zatlačila domácí do vlastní obranné třetiny a ti chvílemi nevěděli kam přiskočit dřív. Ke vstřelení branky je však zapotřebí i trocha štěstí a tomu se hostům nedostalo. Ani nejvyloženější šance v síti neskončily. Domácí nejednou podržel výborně chytající gólman Salák! S přibývajícím časem se ztrácela naděje na postup do play-off. Výborně bránící České Budějovice od 8.minuty nepřipouštěli výraznější nápor na svou branku a v čase 55:07 dokonce zvýšil střelou nad lapačkuSuchý - 1:4. Poslední slovo přeci jen patřilo Karlovým Varům. Necelé tři minuty před koncem využil zaváhání brankáře Saláka Kuběna a střelou do prázdné branky dal konečnou podobu výsledku - 2:4.

I dorostenci se tak po mužích a juniorech loučí se sezonou po základní části. Za předváděný výkon po celý rok se však rozhodně stydět nemusí! Poděkování se od hráčů dostalo celému realizačnímu týmu skandováním jejich jmen po cestě zpět do Karlových Varů.