Dorostenci: Podkrušnohorské derby bylo úspěšnější pro Energii

HC Karlovy Vary – HC Litvínov 4:2 (1:0, 2:0,1:2 )
Velice akční, pohledné, dravé, unavující. Takové bylo první letošní Podkrušnohorské derby, do kterého svěřenci trenéra Karla Mlejnka vstupovali po necelých dvacetičtyřech hodinách od vyhraného zápasu v Českých Budějovicích. Tým byl před zápasem kromě únavy poznamenán rovněž oslabením o několik zraněných a nemocných hráčů, ovšem zápas zvládl na výbornou. První dvě třetiny Energie excelovala, v poslední části sice domácí chybovali, což přineslo dva zásahy do domácí sítě, ovšem zvrat ani po závěrečné powerplay ze strany severočechů nepřišel. Energie si tedy připisuje další důležité tři body a Martin Frk uznání za dvě branky a asistenci.
Extraliga dorostu, 28. kolo, so 8.12.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
4:2
1:0, 2:0, 1:2
Branky a nahrávky: 16. Frk (Záhora), 23. Vaněk (Fusek), 27. Liška (Vachovec, Frk), 51. Frk (Vachovec, Funk) - 56. Jurčík (Mackal), 59. Jurčík (Mackal). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. Diváci: 79. Střely na branku:39:28. Průběh utkání: 4:0, 4:2.
Karlovy Vary: Endal – Hluchý, Šik, Valeš, Schusser, Dlapa, Konečný, Liška, Funk – Frk, Švec, Putyera, Sýkora, Vaněk, Vachovec, Hampl, Kverka, Fusek, Záhora
Litvínov: Mahdal – Kousalík, Průcha, Bittner, Hora, Česal, Zilcher – Kalousek, Smolka, Březa, Rosol, Smolík, Černý, Jurčík, lindner, Chocholáč, Mackal, Račuk

Úvod utkání přinesl hned početní výhodu na straně domácích. Hostům se nepodařilo správně vystřídat, a tak si Martin Smolík šel sednout za příliš mnoho hráčů na ledě. Přesilovka nepatřila k nejhorším, ovšem výraznější šance nepřinesla. Ta přišla o chvíli později, kdy Ondřej Dlapa nahozením brankáře prostřelil, ovšem puk se zastavil těsně před brankovou čárou. Velice dobré šance měli i hosté. Za všechny tu, z 11. minuty, kdy Michalu Lindnerovi scházelo při zakončení do prázdné brány několik málo centimetrů. O tom, že úvodní třetina byla velice bohatá na brankové příležitosti svědčí další šance na holi karlovarských borců. Přímo před Martina Frka se odrazila střela od zadního mantinelu, ovšem pohotový litvínovský brankář Mahdal se stačil v nepříjemné situaci zorientovat a bleskurychlým přesunem tak pohotovou střelu zneškodnil. Jenomže v čase 15:28 už byl na další energetický pokus krátký. Daniel Záhora vystřelil od modré, brankář Mahdal vyrazil pouze před sebe, kde stál Martin Frk který tak nadvakrát prostřelil litvínovskou tvrz. Jedna nula pro domácí. Do konce této třetiny se už nic výrazného neudálo, ve druhém dějství budou tedy muset severočeši dotahovat jednobrankové manko.

Litvínov začínal druhou třetinu v početní výhodě z předešlé třetiny. Pustil se do toho opravdu s vervou, měl řadu příležitostí, ovšem brankář Endal v těchto chvílích výrazně své mužstvo podržel. Navíc ve 23. minutě zafungovalo zlaté heslo „nedáš – dostaneš“. Jen co se Energie vymotala z drtivého sevření, Dominik Vaněk nahrál od levého mantinelu na modrou čáru, kde stál Adam Fusek, který se krásnou táhlou střelou trefil ke vzdálenější tyči. Karlovy Vary tak zvýšily svůj náskok již o dvě branky. Tempo ve druhé části rozhodně neubralo na obrátkách a chemici rozhodně nesložili zbraně. Ve vlastním oslabení mohl totiž snížit Michal Březa, který se po chybě dvou karlovarských beků ocitl zcela osamocen před Václavem Endalem, ovšem ten si sklidil potlesk hrstky diváků za svůj vynikající zákrok. Podruhé v tomto zápase zafungovalo pravidlo nedáš – dostaneš a navíc v přesilové hře! V nepřehledné tlačenici před litvínovskou bránou dotlačil za Mahdalova záda kotouč Ondřej Liška po nahrávce Michala Vachovce. Dnes byl vidět opravdu krásný zápas s ještě pro domácí příjemnějším průběhem.

Do závěrečné části Litvínovští opět vlétli, jakoby ještě věřili ve zvrat utkání, což se jim částečně povedlo. Úvod této třetiny přinesl mnohem klidnější průběh, než jak tomu bylo u třetinách minulých. Ovšem byly to opět Karlovy Vary, kdo zazářil. Přesně v polovině poslední části vymetl od pravého kruhu pavučiny v Mahdalově brance Martin Frk a definitivně tak zařezává zbývající severočeskou naději. V 52. minutě se trefil hostující Ondřej Jurčík po nepřehledné situaci a tentýž hráč dvě minuty před koncem vykřesal ještě jiskřičku naděje druhou trefou, kdy kotouč protlačil mezi tyčí a brankářem Endalem! 4:2. Hosté v čase 59:20 si ještě vyzkoušeli jak se hraje bez brankáře, ale bez jediné střely. Zápas tedy skončil i po nečekaném finiši hostů 4:2.

Karel Mlejnek, trenér Karlových Varů: Nedali jsme soupeři šanci, bohužel závěr jsme si dost zkomplikovali. Po včerejším utkání v Budějovicích jsme stáhli hru rovněž na devět útočníků, navíc máme oslabený kádr kvůli nemoci a zranění, takže z tohoto pohledu hodnotím zápas velice kladně.

Petr Nekvinda, trenér Litvínova:Zápas byl vyrovnaný, řekl bych, že chvílemi jsme byli i lepší než soupeř, bohužel se to otočilo proti nám. Pět minut před koncem se nám povedlo snížit na rozdíl dvou branek, bylo to i tím, že jsme dvě třetiny hráli na čtyři lajny, ve třetí jsme to stáhli na tři, věřili jsme alespoň ve snížení. Třetí třetina byla z našeho pohledu nejlepší.