Dorostenci ztratili utkání s Litvínovem, junioři padli v Plzni

Dorost: HC Energie - HC Litvínov 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Junioři: HC Lasselsberger Plzeň - HC Energie 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Velikou smůlu při pátečním zápase zažili karlovarští dorostenci. Proti velice vyrovnanému soupeři sice získali vedení. To jim však bylo hned sebráno a po celý zbytek utkání se velice trápili s koncovkou v soupeřově brankovišti. Pro hráče to byl navíc i důležitý zápas, jelikož po zisku tří bodů, by měli jistý postup do play off, o které tak musejí dále bojovat. Za energetiky nejvíce zářil Filip Winkler (na snímku), který dal domácím naději jednou brankou a jednou asistencí. Regionální derby měli na programu také starší junioři, v Plzni však s jedinou vstřelenou brankou z hole Tomáše Rohana neuspěli.
Extraliga dorostu, 41. kolo, pá 30.1.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
Litvínov
2:3
0:0, 1:2, 1:1
Branky a nahrávky: 23. Winkler (Troška), 46. Zadražil (Winkler) - 33. Švarc (Matai), 40. Průša (Řehulka), 51. Švarc (Matai, Růžička) . Vyloučení: 4:6(4 - osobní trest 10 min.) . Využití: 0:1 . Diváci: 70 . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3 .
Karlovy Vary: Honzík (Rauscher) - Hluchý, Lintemer, Urbančok, Valeš, Konečný, Liška, Troška - Táborský, Csamango, Winkler, Sýkora, Zadražil, Svoboda, Kubáč, Bečka, Šaling
Litvínov: Brýl (Malý) - Bittner, Ejem, Kasal, Mašek, Strejček, Jirák, Eminger - Švarc, Smolka, Rejžek, Matai, Růžička, Malec, Písařík, Bedecs, Průša, Šrámek, Jurčík, Řehulka

Diváci mohli být v pátečním souboji mezi karlovarskou Energií a Litvínovem svědky postupu domácího dorostu do play off. Již první třetina ukázala, že domácí k tomuto zápasu rozhodně nepřistupují ležérně a doslova se prali o každý puk. V následující třetině sice přišli o vedení, ale povedlo se jim ho ukořistit zpět. Pomyslné postupové tři body jim však dnes opravdu nebyly přány a v polovině poslední třetiny jim soupeř vzal všechny naděje a jistotu postupu. Podrobnější rozbor zápasu následuje.

Hned po úvodním vhazování bylo jasné, jakým směrem se bude utkání vyvíjet. Oba týmy byly ve velmi silné útočné náladě a projevovalo se to i na jejich herním projevu. Jako první si na puk sáhl brankář celku hostů Jan Brýl. Střelu Tomáše Sýkory zlikvidoval jistým zákrokem lapačkou. Jeho postový kolega si sice na puk sáhl až ve 4. minutě, ale neznamená to, že by hosté s útokem polevili. Naopak se tlačili a chvílemi i soupeře zamkli v pásmu, ale jejich velkým prokletím tuto třetinu byla přesnost střelby. Hostům se naskytla šance ke skórování v 6. minutě, kdy byl vyloučen již jmenovaný Tomáš Sýkora za nedovolené bránění. Za snad největší šanci této přesilové hry lze považovat pokus Pavla Písaříka, který svojí střelou prověřil hbitou lapačku domácího Davida Honzíka. V polovině třetiny se hra vyvíjela spíše ve středním pásmu a oba týmy se soustředily hlavně na obranu. Hosté to však s horlivostí přehnali a domácím se ke konci třetiny naskytla přesilová hra o dva muže na hřišti. Byla vidět velká snaha domácích, ale oba brankáři jakoby po celou první třetinu své svatyně uzamkli, a brali tak střelcům soupeře naději ke vstřelení branky.

Druhá třetina již na změnu skóre tak chudá nebyla. Jako první se prosadili domácí a to již ve 23. minutě. Filip Winkler spolu se svým spoluhráčem ujeli všem hráčům a v přečíslení dva na jednoho se domácí útočník nemýlil a střelou pod víko zkazil hostujícímu brankáři naděje na čisté konto. Domácí si tento náskok dlouho drželi a mohli ho dokonce i navýšit zásluhou většího množství přesilových her, ale zřejmě se s tímto těsným vedením spokojili a spoléhali dále na soupeřovy chyby v koncovce. Bohužel pro ně se jim to však stalo osudným a přesně deset minut od inkasovaného gólu pomstil hosty Marek Švarc a střelou do odkryté klece vrátil spoluhráče do hry. Zdálo se, že se v posledních minutách druhé třetiny nic dalšího nestane, a domácí tak trochu polevili v obraně, ale hosté zřejmě vyčkávající na tento moment udeřili. Povedlo se jim domácí uzamknout v jejich pásmu a po několika rychlých přihrávkách vsítil puk do branky Jaroslav Průša.

Nástup obou celků do posledního dějství zápasu byl velice horlivý. Tým domácích se ze všech sil snažil protlačit do pásma hostů a vyrovnat. Na druhé straně barikády se celek hostů snažil doslova drápat ke svatyni domácích a navýšit nejtěsnější vedení. První, komu taktika vyšla, byli domácí. Matěj Zadražil si najel před brankáře a střelou mezi betony nedal Brýlovi žádnou šanci. Po vyrovnání šla hra hostí do útlumu a domácí toho mohli využít, avšak žádná střela z jejich hokejek za zády brankáře neskončila. Hosté tohoto zaváhání domácích využili a znovu se dostali do vedení. Marek Švarc se po dlouhé přihrávce přes celé pásmo dostal až před Honzíka a uspěl se svým blafákem do horního růžku branky. Domácí se po vyrovnání hnali až do konce třetiny, avšak ani odvolání brankáře v posledních dvou minutách zápasu jim kýžené body nepřineslo.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Kluci k dnešnímu utkání přistupovali velmi zodpovědně a bohužel jsem měli velikou smůlu v koncovce. Soupeř nás ve druhé třetině hodně přehrával a v jejím závěru se i ujal vedení, což se ukázalo i jako klíčový moment zápasu.

Josef Ulrych (HC Litvínov): Jsem rád, že se nám v dnešním zápase povedlo navázat na naší vítěznou sérii. Hráči podali velice bojovný výkon a určitě si zaslouží pochvalu za statečnost v četných přesilových hrách, které se naštěstí soupeři nepovedlo využít.