Dorostencům stačila k dalším třem bodům jediná branka

St. dorost: HC Energie - HC Plzeň 1929 1:0 (0:0, 1:0,0:0)
Senzační výkony staršího dorostu Energie pokračují dalším tříbodovým ziskem. Tentokrát o to cennějším, že bylo získáno v derby s Plzní. Jak již je patrné z výsledku, hrál se velmi vyrovnaný hokej z obou stran s téměř bezchybnými obrannými valy. Jediný, kdo se v sobotním duelu prosadil byl Matěj Beran (na malém snímku). Jeho branku a celý zápas se dočtete uvnitř článku v reportáži.
Extraliga staršího dorostu, 25. kolo, so 28.11.2009, KV Arena
Plzeň
1:0
0:0, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 37. Beran (Troška) . Rozhodčí: Petružálek - Armstark, Zajíc. . Vyloučení: 12:9 navíc Svoboda (KVA) OT . Využití: Bez využití . Diváci: 85 . Průběh utkání:1:0 .
Karlovy Vary: Honzík (Rauscher) - Lintemer, Valeš, Novák, Matyáš, Konečný, Gombár, Troška - Frk, Švec, Winkler, Sýkora, Kubáč, Zadražil, Vachovec, Svoboda, Tomeček, Vrána, Beran,Záhora "C".
Plzeň: Makarovič (Polívka) - Tichý, Houfek, Slavík, Špaček, Karpíšek, Kvapil, Mrázek, Blumentrit - Němec "C", Pitel, Pejchar, Vizinger, Soukup, Mainer, Váchal, Erben, Noga, Biskup, Pašek, Pour.

Sobotní odpoledne v KV Areně patřilo derby mezi Energií a Plzní. Derby jsou vždy zápasy plné osobních soubojů, nebezpečných šancí i vypjatých situací. A v sobotním střetnutí tomu nebylo jinak, ale vše hezky popořádku.

Do zápasu vlétla obě mužstva velmi ofenzivně naladěna a hned v prvních dvou minutách si na puk šáhli oba gólmani. Nejprve hostující Tomáš Makarovič musel včas secvaknout betony proti střele Pavla Valeše a o minutu později, avšak na druhé straně se vyrážečkou zaskvěl David Honzík proti střele Petra Mainera. Hostům se v začátku třetiny naskytla i možnost skórovat v přesilové hře, ale i přesto, že se jim povedlo domácí dlouho držet v jejich pásmu, proti Honzíkovi se neprosadili. Velkou šanci si vypracoval v polovině dějství plzeňský Kvapil, ale skákající střela od modré brankáře nepřekvapila. Vypjatost derby vyvrcholila v 16. minutě, kdy na jednoho z plzeňských najel zezadu Vojtěch Tomeček a dostal osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Od té doby se třetina spíše dohrávala ve středním pásmu a oba celky se snažily nechybovat především v defenzivní hře. Až v samém závěru třetiny ujel ve vlastním oslabení Martin Frk a bekhendovou střelou trefil pouze připravený Makarovičův beton.

Druhá třetina se odehrála ve stejném rytmu jako dějství předchozí. Hrál se velice svižný hokej s velkým počtem šancí, a to především ze strany domácí Energie. Už ve 23. minutě musel Makarovič hasit únik Tomečka, který zkusil prudkou střelu z mezikruží. Poté však domácím nastaly krušné chvilky. Zhruba v polovině utkání museli čelit minutu a půl dlouhému oslabení o dva muže. Avšak mužstvo se v tu chvíli semklo a bezchybnou hrou nedali hostům sebemenší šanci ke skórování. Domácí tento fakt nabudil a od té doby svého soupeře přehrávali. Nejprve se jim prosadit nepovedlo, například při nebezpečné střele Nováka ve 25. minutě, který minul odkrytou branku, avšak o minutu později se již domácí radovali. Matěj Beran využil odrazu puku o mantinel. Pro kotouč si dojel a poslal do branky dříve, než se stihl brankář vrátit na své místo po předchozí střele.

Při vstupu do posledního dějství bylo už od prvních minut zcela jasné, s jakou taktikou do ní oba celky vstupují, a v tomto duchu se odehrála celá třetina. Hostující Plzeň všemi možnými prostředky bušila na domácí obranu a nechávala tak často otevřená vrátka směrem do svého pásma, čehož zase využívala Energie k příležitostným brejkům, avšak proměnit se jí nepodařilo ani jeden únik. Tato třetina se také nesla ve znamení častých vyloučení. Zvláště energetici si trestnou lavici doslova „zahřívali“, když byli v posledním dějství za pomyslným katrem hned šestkrát. Nejagilnějším v pásmu domácích byl Jiří Pitel. V polovině dějství uháněl sám na Honzíka, ale kvůli rychlosti si puk špatně zpracoval a brankář mu jej stihl vypíchnout. Ke konci třetiny se hrálo už spíše ze setrvačnosti a téměř každá druhá šance hostí končila zakázaným uvolněním.