Drama se šťastným koncem

V s e t í n - Stejně jako z Litvínova i ze vsetínského Lapače přiváží Energie do Karlových Varů plný bodový zisk. Do varské branky nastoupil letos už třetí gólman - Lukáš Sáblík. Díky jeho spolehlivému výkonu a trefám Svobody, Tvrdíka a Skuhravého vítězí HC Energie ve Vsetíně 3:2 po třetinách 1:1, 0:1 a 1:1.
Tipsport Extraliga, 4. kolo, pá 19.9.2003
Vsetín
2:3
1:1, 0:1, 0:1
Branky: 2. Selingr, 55. Stantien (Demel) - 12. L. Svoboda (Skuhravý, Němčický), 39. Tvrdík (Alinč), 45. Skuhravý (Netík, Krajíček). Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Pouzar. Vyloučení: 7:7, navíc Bauer (Karlovy Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 2980.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, Polák, Němec - Hudec, Štraub, Selingr - Dubec, Stantien, Ambruz - Hašek, Vak, Demel, od 44. navcí Sochor, R. Hruška, Vampola
Karlovy Vary: Sáblík - Galvas, F. Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Vantroba, D. Hájek - Němčický, L. Svoboda, Skuhravý - Tvrdík, Alinč, Petr Kumstát - Kraus, Netík, Pavliš - Bacul, Bednařík, V. Polák

Pečlivá defenzíva, žalostná koncovka Vsetína, vydařené brejky a především spolehlivý Lukáš Sáblík! To byly trumfy, se kterými přijela Energie na vsetínský Lapač a podařilo se! I když po těsné výhře, přece jen vezou karlovarští hokejisté na západ Čech všechny tři body.

Poprvé v letošní sezoně se postavil do karlovarské svatyně ústecký Lukáš Sáblík. Rozhodnutí trenérů Hořavy a Rulíka se sice mohlo zdát riskantní, ale v celkovém součtu se ukázalo jako velmi vydařené. Před poloprázdnými tribunami loňského čtvrtfinalisty soutěže přitom začali lépe domácí. Již na samém začátku druhé minuty vyrobil obrovskou hrubku v rozehrávce Dmitri Rodin, když namazal vsetínskému Selingerovi . Ten se v koncovce nemýlil – 0:1. Energie se rychle vzpamatovala a pozvolna začala přebírat otěže zápasu. K rychlejšímu vyrovnání ji však zabránil Rodin, respektive názor rozhodčího Rejthara, který poslal obránce na trestnou lavici za nafilmovaný faul. V přesilové hře si Valaši tlak nevytvořili a po návratu Rodina se přesilová hra přesunula na stranu hostů. Štraub sekl po ruce Kumstáta a odjel si odpočinout. Energie měla velice blízko v vyrovnání i k první proměněné přesilové hře v letošní sezoně. Němčický a Skuhravý ale ztroskotali na brankáři Bieglovi. Když nám nejde hokej, zahrajem si kulečník! To si asi řekli Skuravý, Němčický a Svoboda. První dva jmenovaní si biliárově vyměnili puk a s pomyslnou koulí do díry se přesně trefil Ladislav Svoboda – 1:1. Tím však skončilo veškeré zajímavé dění v první třetině a hrstka diváků si klidně mohla zajít na párek v rohlíku a pivo již ve dvanácté minutě, aniž by přišla o cokoliv zajímavého.

Až druhá třetina konečně přinesla hokej! Hru a zajímavé akce vytvářeli především domácí. V hlavních rolích neměnícího se skóre se představil Lukáš Sáblík a nemohoucnost vsetínského útoku. Své šance spálili postupně Vak, Hudec, opět Vak, Ambruz, Němec a nakonec i ze samostatného nájezdu Demel. Nedáš – dostaneš!! Prastará a velmi otřepaná fráze, avšak stále se potvrzující. Že platí i na Valašsku ukázal domácím hráčům a divákům Michal Tvrdík. Celá akce začala dvě minuty před koncem druhé třetiny u Jana Alinče, který vybojoval puk u hrazení za domácí brankou, přihrál jej Tvrdíkovi mezi kruhy a ten si již skulinu v betonech vsetínského gólmana našel – 2:1.

Dobrý konec prostředního dějství povzbudil karlovarské hráče i na úvod dějství posledního. Ve 45.minutě vyrobila obrana Vsetína ohromnou hrubku. Před Radovanem Bieglem mohl zcela nerušeně vystřelit karlovarský štírek Tomáš Netík. Ten sice ještě branku nedal, ale na dorážku Skuhravého již Biegl reagovat nemohl - 3:1. Prostor pro zvrat v utkání připravil pro domácí na začátku 46.minuty svým vyloučením Bauer i nešťastně mimo led vyhazující Sáblík (taktéž vyloučení pro zdržování hry). Vsetínu se tak naskytla bezmála čtyři minuty trvající početní výhoda. Domácí nejen že nesnížili, ale nakonec si vysloužili i pohrdavý pískot vlastního publika. I přesto nakonec domácí snížili. Necelých šest minut před koncem z křídla prudce vystřelil Demel a Stantienovi již stačilo pouze šikovně nastavit hokejku do dráhy puku – 3:2. Vsetín byl rázem zpět v zápase. Po vyrovnání sahal střelec první branky Selinger. Nemohoucnost jeho kolegů se naštěstí pro karlovarské přesunula již i na jeho hokejku. V rozhodující chvíli totiž přestřelil prázdnou branku ležícího Lukáše Sáblíka. V závěrečné power-play výrazně domácím pomohl Tomáš Němčický, který se nechal minutu a půl před koncem duelu vyloučit za podražení. Domácí, kteří svou nemohoucnost přenesli i do závěru zápasu, již nikterak významně nezahrozili a Energie tak přiváží z Lapače tři body.

Miloslav Hořava (K. Vary): „Utkání bylo poznamenané nervozitou, zřejmě díky tomu, že Vsetín zatím nedokázal bodovat. Oba týmy hrály velice opatrně, my jsme měli více štěstí v koncovce a zápase se nám nakonec podařilo dovést do vítězného konce.“

Zdislav Tabara (Vsetín): „Opět se nám nepodařilo bodovat. Od začátku soutěže se potýkáme se špatnou koncovkou a mužstvo sráží každá nevyužitá šance. Dnes jsme sice vedli, jenže jsme soupeři nedokázali odskočit o více gólů. Jakmile se Vary dostaly do vedení, začaly velmi dobře bránit střední pásmo a my jsme se přes ně nedokázali prosadit. Hráči jsou před brankou zbytečně nervózní, nenajde se mezi nimi nikdo, kdo by mužstvo vytáhl ze svrabu.“