Energetici fanouškům pod stromeček body nenadělili

K a r l o v y  V a r y - Hokejistům Energie se sice poprvé v letošním ročníku podařilo překonat zlínského brankáře, na bodový zisk to však nestačilo. Zatímco Altrichtera v brance HC Hamé překonal dvakrát Ján Lipianský, domácí Franěk kapituloval třikrát. Po třetinách 0:0, 1:1 a 1:2 prohrály Karlovy Vary v posledním předvánočním zápase s HC Hamé Zlín 2:3.
Tipsport Extraliga, 33. kolo, pá 12.12.2003
Zlín
2:3
0:0, 1:1, 1:2
Branky: 22. Lipianský (Netík, Bednařík), 54. Lipianský (F. Ptáček) - 31. Leška (Veselý), 43. Hamrlík (Leška), 47. Balaštík (Leška, Veselý). Rozhodčí: Šindler - Český, Kostka.. Vyloučení: 4:7, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 2665.
Karlovy Vary: Franěk - Hájek, Ptáček, Kivoň, Krajíček, Galvas, Vantroba - V. Polák, Tvrdík, Košťál - Netík, Lipianský, Bednařík - Petr Kumstát, Skruhravý, Kraus - od 21. navíc Bacul.
Zlín: Altrichter - Hamrlík, Blaťák, J. Dlouhý, Nosek, Zubíček, Vosátko, Zavrtálek - Balaštík, Leška, R. Pšurný - Barinka, Weissmann, Jenáček - Veselý, Záhorovský, Mokrejš - od 11. navíc Martin Čech I.

Studený, nevlídný a deštivý večer se stal šedivou kulisou pro poslední předvánoční představení hokejistů Energie na domácím kolbišti. Soupeřem jim byli hráči Zlína, které provázela z posledních zápasů pověst mužstva v krizi. Divácká obec tedy očekávala, že domácí energetici umažou část manka, které si vytvořili se Zlínem v průběhu první poloviny extraligové soutěže. Skóre 0:7 a ani jeden bod nepůsobily zrovna optimisticky . Před úvodním vhazováním poděkovaly tribuny potleskem a zapálenými prskavkami Tomáši Němčickému za jeho pětistý extraligový zápas, který odehrál v úterý v Liberci.

Už v první minutě dovolila obrana Zlína proniknout až do výhodné střelecké pozice karlovarskému kapitánovi Ptáčkovi. Jeho tvrdou střelu z pravého kruhu pro vhazování vyrazil Altrichter daleko před sebe, jako o pár chvil později střely Netíka a Lipianského. Aktivní domácí se dostávali k zakončení mnohem častěji, než unaveným dojmem působící hosté, ale skóre se neměnilo. Žádnou zásadní věc nepřinesla ani hra čtyřech proti čtyřem při vyloučení Skuhravého a Vosátka, ani následná přesilovka domácích za faul Jenáčka. Tady se v plné míře ukázala absence zraněného Alinče. Nejvíce chyběla jeho schopnost lehce zavézt puk do útočného pásma, tam jej podržet a přesně přihrát. Velké vzrušení přinesla 13. minuta. Ostrý zákrok Skuhravého na zlínského Noska u hrazení posoudil rozhodčí Šindler 5 minutami a osobním trestem do konce zápasu. Jak se ukázalo, byla to pro ofenzívu domácích další tvrdá rána. Do této chvíle působil Skuhravý na ledě velmi dobře, hrál s velkým nasazením a důrazem. Celou přesilovku sehráli hosté bídně. Skvěle hrající domácí jim dovolili pouze jedinou, a to ještě spíše propagační,střelu na branku z hole Hamrlíka. Poslední minuta první části hry pak přinesla další rozbouřené emoce, kvůli nepotrestanému, ale velmi dobře patrnému faulu vysokou holí, kterou špatně kontroloval brankář Altrichter a zasáhl do hlavy tvrdě Trdíka.

Za stavu 0:0 tak oba týmy nastoupily k druhé třetině. Už po 105 sekundách se domácí radovali z prvního gólového úspěchu. Kolotoč trojice Bednařík, Netík, Lipianský zakončil posledně jmenovaný biliárovým šťouchem do ležícího puku před zlínským brankovištěm a ten skončil k radosti domácích fandů v brance. Šanci zvýšit vedení promarnili karlovarští v druhé přesilové hře. Sehráli ji špatně a bez nápadu. Za další čtyři minuty mohl trestat chybu zlínské obrany Bednařík, ale svůj samostatný nájezd zakončil střelou těsně mimo tyče. V 31. minutě se však stalo něco málo vídaného. Domácí obrana nechala Lešku kvedlat s pukem a dělat piruety za Fraňkovou brankou tak dlouho, že ho to zřejmě samotného překvapilo a tak vysunul hůl s pukem kolem pravé tyče a bylo to 1:1. Frustrující zážitek zmrazil tribuny, ale hosty probudil z únavy. Najednou jich byl plný led. Třetí šanci hrát v početní výhodě opět domácí trestuhodně promarnili a jak se zdá virus „ jalových přesilovek“ je opět zpátky a začíná se měnit v chronickou chorobu, jejíž léčba běžnými prostředky není příliš účinná. I druhá siréna tak doprovodila hráče obou týmů do kabin za nerozhodného stavu.

Třetí dějství začalo pro domácí malou tragédií. Nejdříve spasil domácí branku Galvas jen za cenu jejího posunutí a šel si pochopitelně odpočinout a aby toho nebylo málo za 26 sekund ho následoval Kraus. Další obrovskou příležitost ke vstřelení gólu Zlín využil k nelibosti publika, které jen těžko chápalo, co se stalo. 31 sekund před Galvasovým návratem se z Leškovy nahrávky trefil Hamrlík. Rozhodčí Šindler si pak vyslechl na svou adresu spoustu nelichotivých slov, když s ledovou tváří pustil několik zákroků zlínských hráčů, které byly na hraně a mohly se pískat, zvlášť proto, že  byli domácí v tlaku a vytvářeli si šance. Tu největší spálil Galvas, když se odražený puk dostal na jeho hůl, ale v přemíře snahy hráč přestřelil takřka prázdnou branku. Rozhodující moment přišel už ve 46. minutě. Domácí se zapomněli v útoku a do oteřené obrany podnikli vražedný nájezd Leška s Balaštíkem, který se nemýlil. Uklidnění hosté začali hrát za daného stavu to, co potřebovali a jak se zdá, tak ten, kdo se na pár zápasů propadne do krize, najde svou ztracenou formu v našich přívětivých a pohostinných lázních. Šance na dobrý výsledek ještě vzkřísil Lipianský, který konečně využil přesilovku. Při hře 4 na 3  poslal nekompromisně puk za Altrichterova záda, když se k němu dostal po vyražené Ptáčkově střele. Tlak domácích sílil, ale čas utíkal se zběsilou rychlostí. Ani více než půlminutová power-play už změnu stavu nepřinesla. Zlín si odváží z Karlových Varů tři body a trenér Farda má o Vánocích o čem přemýšlet.

Richard Farda (Karlovy Vary): "Důležitým momentem pro další vývoj byl trest pět minut plus do konce utkání pro Skuhravého, čímž se nám po Alinčově řadě rozpadla další útočná "lajna". Neměli jsme dva klíčové centry a neměli jsme ani štěstí. Zlomem v utkání pak byl vyrovnávací gól Lešky, kterého přitom všichni znají..."

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Po sérii bez výhry jsme v Karlových Varech zabezpečili střední pásmo a spoléhali na taktiku, se kterou jsme s Karlovými Vary uspěli v předchozích dvou utkáních. Chtěl bych klukům poděkovat, že bojovali, a že soupeře předčili nejen v počtu střel ale i na góly."