Energetici ovládli podkrušnohorské derby

ELH: HC Energie Karlovy Vary - HC VERVA Litvínov 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Karlovarští hokejisté vybojovali další tříbodovou výhru, když v derby porazili Litvínov. Postupně si vybudovali tříbrankový náskok, a Verva stačila pouze snížit. Hvězdou utkání byl famózní Tomáš Závorka, do listiny střelců se zapsalo trio Dlouhý, Hruška a Vlach. Energie po tomto výsledku opustila poslední příčku tabulky. V dalším utkání enegetici doma přivítají Rytíře z Kladna.
Tipsport extraliga, 9. kolo, pá 4.10.2013, KV Arena
3:1
1:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 3. Dlouhý (Zucker), 38. Hruška (Zaťovič), 42. Vlach (Koblasa, Balán) - 49. Hanzl (Martynek). Rozhodčí: Šindler, Hribik – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3129. Střely na branku: 15:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Kubka, Drtina J., Šmach, Gulaši, Parýzek – Zaťovič, Hruška R., Hovorka – Doležal, Vlach, Koblasa – Dlouhý, Vachovec, Zucker – Kytnár, Balán, Tomeček.
Litvínov: Franěk ( od 44. Nechvátal) – Kousalík, Pavelka, Sklenička, Střítelský, Šlégr, Gula – Lukeš, Hübl, Majdan – Trávníček, Hanzl, Martynek – Ručinský, Piroš, Černý J. – Pšurný, Jurčík, Rapáč.

První podkrušnohorské derby této sezony bylo od začátku z obou stran plné bojovnosti a nasazení. Hned po minutě a půl byl vyloučen domácí Gulaši, a Litvínov měl šanci zahrozit v početní výhodě. Prosadit se ale nedokázal, ba naopak. Zucker vyvezl kotouč z obranného pásma, přenechal ho Radkovi Dlouhému, a ten přízemní střelou překonal Fraňka. Hosté se snažili nějak odpovědět, Pavelkovu střelu ale Závorka vyrazil, a jinak se černo-žlutí k ohrožení karlovarské svatyně moc nedostávali.

To energetici byli nebezpečnější. Vedení mohl zvýšit Kytnár, obránci Vervy ho ale k dorážce nepustili. Ve 12. minutě se konečně pořádně ozvali i hosté. Poté co Závorku zachránila tyč, dokázal karlovarský brankář dostat puk do bezpečí dřív, než se k němu dostali dotírající protihráči. O chvíli později fauloval Trávníček, a domácí dostali možnost vyzkoušet si přesilovou hru. V ní sice Fraňka výrazněji neohrozili, krátce po jejím skončení ale Balán přihrál puk před odkrytou branku volnému Vlachovi, který ale promáchl. V závěru první třetiny hráči Litvínova přitlačili na pilu, a Majdan měl možnost srovnat krok. Z bezprostřední blízkosti ale trefil jen Závorku.

V úvodu druhé třetiny měli více ze hry domácí hokejisté, kterým k tomu dopomohla i další přesilovka. V ní Fraňkovi pořádně zatopili, Hruška ale nedokázal dostat puk do odkryté klece. O chvíli později bylo ale dost vzruchu i na druhé straně, Gula propálil z mezikruží shluk těl před brankovištěm, Závorka si však kotouč našel. Franěk se zase musel činit poté, co vyslal přízemní ránu Gulaši, i on si ale poradil. V polovině zápasu mohla Energie odskočit na rozdíl dvou branek, Balán ale z levého kruhu trefil jen horní tyčku.

Jen o minutu později se zjevil před domácí svatyní nepokrytý Jurčík, ani on ale na bezchybného Závorku nevyzrál. Postupem času se začalo objevovat čím dál více šarvátek, hosté si nenechali ujít jedinou příležitost zajet do domácího gólmana, a a energetici si to pochopitelně nechtěli nechat líbit. Ve 36. minutě měl v početní výhodě gól na hokejce Martynek, Závorka se ale stihl přesunout, a zabránit katastrofě. Vzápětí poslal Kubka svůj tým do tří, Litvínov toho ale nevyužil. Dvě minuty před druhou sirénou si hosté neporozuměli ve vlastní třetině, k puku se dostal Radim Hruška, pohrál si s brankářem, a poslal kotouč pod víko – 2:0.

Jestli hosté pomýšleli na zdramatizování zápasu, plán jim zkomplikoval hned úvod třetí dvacetiminutovky. Před branku se s pukem dostal Roman Vlach, položil si Fraňka, a vstřelil třetí gól utkání. Poté následovala pasáž hry, ve které se nerodilo moc šancí, a k vidění byl spíš tvrdý boj o každý kotouč. Ve 49. minutě vykřesal pro Vervu naději Robin Hanzl, jehož střelu do horní části branky už Závorka zastavit nedokázal. Hosté ožili, a o pár minut později se hnal na branku Černý, puk ale za brankovou čáru nedostal.

V 54. minutě dostali litvínovští puk do brankoviště, a vznikla z toho slušná skrumáž. Defenziva Energie ale nakonec situaci zvládla. Závěr zápasu patřil Vervě, která držela kotouč, a po vyloučení Zuckera ještě zkoušela početní výhodu 6 na 4, kontaktní gól se jí ale vstřelit nepodařilo. Zápas tak skončil výsledkem 3:1.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Litvínov neodehrál špatné utkání. My jsme z minima šancí vydřeli tři branky. Já jsem velice rád, že naše mužstvo bojovalo. Byl to vysloveně upracovaný výkon. Co se týče samotného závěru utkání, tak se nám nesmí stávat, že třikrát vyhodíme puk do hlediště. Tím jsme soupeři nabídli moře šancí a výhod. Na druhou stranu musím pochválit Tomáše Závorku, který předvedl fantastický výkon. Tři body jsou pro nás za bojovnost odměnou. Ještě bych chtěl říci, že jedním z rozhodujících faktorů byla ubráněná přesilovka pět na tři.

Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov): Utkání rozhodla naše špatná produktivita. Domácí nás nepřehráli, ale darovali jsme jim tři branky. To se ukázalo jako zlomové. Energie nás nepřehrála v situaci pět na pět, ani nás nedokázala zatlačit. Góly jsme inkasovali po našich hrubých chybách. První branka byla v naší přesilovce, druhá pak po nesmyslné zadovce obránců a třetí po katastrofálním pokrytí hráče. Následně domácí velice dobře bránili a vítězství si uhájili.