Energetici prohráli v Brně 3:1

ELH: HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Karlovarští hokejisté se sice v Hale Rondo dostali do vedení už ve 13. minutě, kdy se prosadil Martin Bartek, další branky už ale padaly jen do sítě Energie. Kometa dokázala otočit vývoj zápasu a hlavně díky dvěma trefám Jana Hrušky získala tři body. Nejlepším hráčem Karlových Varů byl vyhlášen gólman Tomáš Závorka.
Tipsport extraliga, 48. kolo, pá 20.2.2015
Kometa Brno
3:1
1:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 16. Dočekal (Honejsek, H. Zohorna), 34. J. Hruška (Němec, Ton), 58. J. Hruška (Němec, Kováčik) – 13. Bartek (Balán). Rozhodčí: Souček, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8, navíc Čermák (KOM) a Balán (KVA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 39:16. Zblokované střely: 8:7. Hity: 14:11. Vhazování: 32:25. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Kometa Brno: Čiliak – Kováčik, Ptáček, Hanzlík, Vágner, Malec, Kuboš, Hájek – J. Hruška, Němec, Ton – Burian, Koreis, Vondráček – Dočekal, H. Zohorna, Honejsek – Káňa, Čermák, Mrázek
Karlovy Vary: Závorka – Sičák, Šmach, Bičánek, Deyl, Redlihs, Harant, Dvořák, J. Tomeček – Duda, Balán, Bartek – Vachovec, R. Hruška, V. Tomeček – Micka, Skuhravý, Bahenský – Pšurný, Gorčík, Koblasa

Hned v úvodu utkání dostal zajímavou nahrávku za brněnskou obranu Duda, ale kotouč nezpracoval a branku v první minutě neohrozil. Na druhé straně se něco podobného přihodilo Němcovi. Jenže tím výraznější akce obou týmů na dlouho dobu skončily. Utkání se neslo v klidném duchu, kdy ani jeden tým nechtěl nic pokazit a hrál především ze zabezpečené obrany. Brnu nepomohla ani přesilová hra, kterou si zahrálo na konci první desetiminutovky. Zničehonic tak udeřili hosté, když Balán našel na pravé straně najetého Martina Barteka a ten přízemní střelou na vzdálenější tyč prostřelil Čiliaka – 0:1.

Kometě na odpověď stačily necelé tři minuty. Do protiútoku zamířil Zohorna, který si po návratu do sestavy připsal asistenci, když perfektně načasoval přihrávku na dojíždějícího Honejska, který ještě akci vyšperkoval, když našel zcela volného Martina Dočekala, jenž puk poslal za bezmocného Závorku – 1:1. Závěrečné minuty první třetiny už se nesly opět v klidném tempu, kdy ani jedno mužstvo nikam nespěchalo a hlídalo vyrovnaný stav. Na konci se ještě nechal vyloučit druhý hostující hráč a většinu trestu si přenesl do druhé periody.

A právě pokračující přesilová hra znamenala pro domácí důležitý bod v utkání. Hned od prvních sekund se totiž hokejisté Komety dostali do vysokého tempa a připravovali si jednu tutovku za druhou. Jenže dlouho se nemohli prosadit. Nejprve přestřelil odrytou bránu Zohorna, poté neuspěl Koreis ani Ton v samostatném úniku. Nadmíru jasné v té chvíli ovšem bylo, že Karlovarští nestíhají aktivní hru Komety a nemůžou takový tlak ustát. Přesto mu odolávali až do začátku čtyřiatřicáté minuty, kdy se v ponechané výhodě prosadil Jan Hruška - 2:1. Vyniknout jej nechal přesnou přihrávkou zpoza branky Němec, brněnský střelec střihl ještě kličku do bekhendu a poslal Kometu do vytouženého vedení.

Od té doby se na ledě začalo také přiostřovat. Po každém dalším přerušení se před brankou Závorky strhla menší potyčka, kterou však sudí rázně rozsekli menšími tresty. Jen Balán s Čermákem dostali za pěstní souboj dvě + dvě + deset minut. V závěru druhé třetiny vstřelili domácí ještě jeden gól, ale muži v pruhovaném hned signalizovali, že jej nemůžou uznat pro dosažení branky vysokou holí. Kometa ještě v závěru měla jednu početní výhodu, ale tu už i přes velké šance nezužitkovala. Přesto odcházela do šatny o gól spokojenější.

Do třetí části vstoupili hosté s jasným cílem, ještě něco udělat se skóre. Jenže jejich pokusy měly jen malou naději na úspěch. Změnit se to mohlo v početních výhodách, když dostali hned dvě v krátkém sledu, nicméně Kometa oslabení dobře zvládla. Avšak ani Brňané už nehráli tak aktivně, jako ve druhé třetině a zápasu opět chyběly rychlejší překvapivější akce. Většina přihrávek končila na hokejkách soupeře. V přesilovce Komety si vypracoval dobrou pozici Němec, který využil přesného pasu od Tona, ale bekhendem mířil kousek mimo.

Rozhodující moment tak přišel až v osmapadesáté minutě, kdy Kováčik přenesl hru z vlastního pásma až na útočnou modrou, kde se do situace dva na jednoho dostali Němec s Janem Hruškou, který sice nezakončil do brány, ale dořešil to za něj bránící hráč, který si puk srazil do vlastní sítě – 3:1. Hruška si tak připsal druhý gól v zápase. Karlovy Vary si žádný závěrečný tlak nepřipravily a utkání tak skončilo 3:1.

Brněnská Kometa si díky třem bodům připsala nový klubový rekord v novodobé historii po návratu do extraligy. V součtu už po osmačtyřiceti kolech získala devětaosmdesát bodů. Proti energetikům zaznamenala třetí výhru v sezoně a v tabulce udržela třetí místo před pražskou Spartou. Karlovy Vary po prohraném zápasu prakticky přišly o poslední naději na účast v předkole play-off.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Čekali jsme urputný zápas, Vary mají výbornou defenzivu. První třetina byla vyrovnaná, těžko jsme se prosazovali. V další části jsme změnili hru a povedlo se nám dát vedoucí branku. Hodně dalších šancí ale pochytal výborný Závorka. V poslední třetině jsme nechtěli udělat zbytečnou chybu, což se nám podařilo. V závěru jsme pak vstřelili rozhodující branku, za což jsme rádi.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): První třetina byla hodně vyrovnaná, z naší strany nejlepší, ale po hloupé chybě jsme nechali Komety vyrovnat. Od druhé třetiny měli domácí tlak, jen díky výbornému Závorkovi jsme nedostali víc branek. Ve třetí části jsme chtěli srovnat, ale Kometa nás do moc šancí nepustila, naopak mohla svůj náskok ještě navýšit. Zaslouženě dnešní utkání vyhrála.