Energetici smazali dvoubrankové manko a zvítězili po nájezdech

Energetici začali utkání lépe než jejich soci z hlavního města a v druhé půli první třetiny vsítili i úvodní branku, o kterou se postaral z trestné lavice vracející se Rastislav Dej. Sparta se však nevzdala a během dvou minut vsítila dvě branky. Vyrovnání přinesl Kumstát, který se nejlépe zorientoval ve skrumáži před brankou Duby. Sparta však i na to dokázala odpovědět. Ve hře čtyři na čtyři překonal Sáblíka Petr Ton. Energetici se do třetí třetiny pustili se snahou o vyrovnání, ale místo toho přišla studená sprcha v podobě čtvrté branky utkání. Karlovy Vary ale ukázaly, že mají srdce a dobrým výkonem dokázaly během dvou přesilových her vstřelit dvě branky a dohnat ztrátu. Utkání dospělo do prodloužení, kde branka nepadla, a tak se jely samostatné nájezdy. Jako jediný v nich vsítil branku osvědčený exekutor Jan Košťál, čímž rozhodl napínavé utkání.
O2 extraliga, 36. kolo, st 2.1.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Sparta
5:4sn
1:2, 1:1, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 15. Dej (Melenovský), 27. Kumstát (Řezníček), 54. Bílek (Pech), 55. Grof (Skuhravý) - 19. Netík (Sivek), 20. Švagrovský (Ptáček), 37. Ton (Netík), 49. Sivek (Netík) . Rozhodčí: Homola - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 2860. Průběh utkání:1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 5:4.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Mudroch, Duben, Grof, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Pech, Milan Procházka - Melenovský, Kristek, Skladaný - Tvrdek, Dej, Zaťovič
Sparta: Duba - Ptáček, Tabaček, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Jerofejevs - Netík, Vaic, Sivek - Ton, Langhammer, Melichárek - Mrňa, Dragoun, Hromas - Becker, Švagrovský, Podlešák

Novoroční utkání se soupeřem z Prahy se rozjíždělo pozvolna, bylo však jasné, že se přitvrdí. Energie předváděla slušné kombinace, ovšem na světelné tabuli svítily dlouho dvě nuly. To se změnilo v patnácté minutě. Rastislav Dej po naskočení z trestné lavice zpracoval přihrávku od Melenovského a ze samostatného nájezdu se nemýlil. Duba na přesnou střelu mezi betony zareagovat nestačil. Díky premiérové extraligové trefě slovenského mladíka se Karlovy Vary ujaly vedení. Spartě pomohla následná přesilová hra, kterou využil doklepnutím puku do prázdné brány Netík. A u vyrovnání nezůstalo. Těsně před koncem třetiny vystřelil ze středního pásma Tabaček a odražený puk Švagrovský propasíroval za Sáblíkova záda.

Na herním projevu energetiků byla v prostředním dějství patrná nervozita. První formace však opět zaúřadovala. Zkušený obránce Řezníček vystřelil, Duba puk procedil mezi chrániči a Petr Kumstát si s volným pukem věděl rady. V sedmadvacáté minutě se tedy mohlo začít „nanovo“. Hra se nevzdalovala od sparťanské branky, domácí předváděli pěkné kombinace, jak v plném počtu, tak i v přesilových hrách. Utkání rozhodně nepostrádalo šmrnc a napětí. Energie předváděla doslova nálety na sparťanskou branku, leč výsledek se zatím nedostavoval. Karlovarští si v útoku dokázali vypracovat spoustu šancí, góly však střílela Sparta, jmenovitě Petr Ton. Výborně hrající Netík ujel obráncům Energie, přihrál sparťanskému ostrostřelci a ten se z první nemýlil.

Důraz byl ve třetí třetině vidět z každého zákroku energetiků, kteří se snažili opět vyrovnat. Sparta byla klidnější, ale rozhodně ne pasivní. Každý útok domácích se dočkal patřičné odezvy. Devětačtyřicátá minuta zápasu přinesla další pohromu pro domácí. Netík vystřelil v přesilovce od modré, puk proklouzl mezi betony Sáblíka a důsledný Sivek opuštěný puk doklepl za brankovou čáru. Málokdo by za takové situace sázel na vítězství Energie, ale přesto se podařilo Bílkovi snížit. Velkou zásluhu na gólu měl nahrávající Lukáš Pech. Chvíli na to byl vyloučen Sivek za hru vysokou holí. I tuto početní výhodu Karlovarští využili, když Skuhravý na modré našel volného Jakuba Grofa a šikovný bek se mohl radovat z vyrovnávací branky. Necelé tři tisíce karlovarských fanoušků rázem ožily a začaly mohutně hnát svůj tým za vítězstvím.

Obrovský kámen z pomyslného hokejového srdce spadl energetikům, když rozhodčí po zásahu brankáře do masky neuznal Spartě pátou branku. Nerozhodný stav pak vydržel až do šedesáté minuty a zápas dospěl do prodloužení. V něm byla trochu lepší Sparta, která měla výhodu přesilové hry. Dobrá obranná hra Karlových Varů ji však skórovat nedovolila a i třetí utkání těchto soupeřů v letošní sezoně musely rozsoudit samostatné nájezdy.

První nájezd domácí Bílek neproměnil a Netík ho posléze okopíroval. Jan Košťál měl mušku lepší a jeho gól po povedeném blafáku byl nakonec rozhodující. Další hráči už totiž puk do brány nedostali. Po dnešním utkání přibyly Energii dva body. Domácí tým, kterému několikrát během hry teklo do bot, předvedl obdivuhodný výkon, který je o to cennější, když soupeřem byl kvalitní tým Sparty.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): Ve třech zápasech se Spartou byly třikrát nájezdy, což svědčí o tom, že obě mužstva jsou vyrovnaná. Za stavu 2:4 to s námi vypadalo dost nepříjemně. Strašně si cením těchto dvou bodů a toho, že to hráči nezabalili.

František Výborný (Sparta): Utkání bylo vyrovnané a pro nás se vyvíjelo velice příznivě. Závěr jsme ale nezvládli. A když hrajete v prodloužení čtyři na tři a nedáte gól, urazíte hokejového boha. V nájezdech už rozhodlo štěstí.