Energie nevyzrála na Vítkovice ani napočtvrté

HC Vítkovice Steel - HC Energie 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Domácí byli od začátku aktivnějším týmem a tahali za delší konec provazu. Ke dvěma brankám z úvodního dějství přidali Vítkovičtí postupně další dvě a zdálo se, že si hladce dokráčí za výhrou s čistým kontem. O čisté konto byl však domácí Málek obrán Janem Košťál (na snímku) v přesilové hře. Energetici prokázali bojovnost až do poslední vteřiny a šest sekund před závěrečným hvizdem ještě korigoval Sloboda na závěrečných 4:2.
Tipsport extraliga, 43. kolo, pá 21.1.2011, ČEZ Aréna
Vítkovice
4:2
2:0, 1:0, 1:2
Branky a nahrávky: 1. Tomas (Ovčačík), 4. Huna, 31. Rehák (Tomas, Pohl), 49. Tomas (Strapáč, Húževka) - 53. Košťál (Kumstát, Nosek), 60. Sloboda (Rohan T.). Rozhodčí: Minář, Trombík - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 4079. Průběh utkání: 4:0, 4:2.
Vítkovice: Málek - Vosátko, Trnka, Ovčačík, Rehák, Punčochář, Voráček, Bartoň - Huna, Burger, Szturc - Strapáč, Húževka, Tomas - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík, J. Sýkora, Káňa
Karlovy Vary: Závorka (4. Sáblík) - Nosek, Gřegořek, Dobroň, Čutta, Sloboda, M. Rohan, Přindiš, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Sailer, Pech, Zaťovič - Skladaný, T. Klíma, Dej - L. Klíma, Vachovec, T. Rohan

V prvních vteřinách zápasu se zdálo, že aktivnější dorazil hostující celek, který si jako první vytvořil šanci. Hned z kontru ale domácí brzy skórovali. Roman Tomas si po pasu sjel až před Závorku a otevřel páteční účet. Netrvalo však dlouho a mladý brankář musel puk ze sítě lovit znovu. Ve 4. minutě podobně jako předtím Tomas ujel Rudolf Huna a domácí rázem vedli o dvě branky. Ihned po brance vystřídal Tomáše Závorku v brance Lukáš Sáblík.

Ten zažil svůj kritický moment ve 13. minutě. Střelu Pohla tečoval betonem a puk se pomalu klouzal do karlovarské svatyně. Pohotový Prošek však odpálil kotouč z nebezpečné zóny. Hosté pak měli ještě navrch při přesilové hře po vyloučení Skuhravého, ale Sáblík již všechny šance Steelu vychytal. Hosté zahrozili v samém závěru, když Kumstát propálil klubko hráčů před ním, ale na lapačku Málka byl krátký.

Druhou třetinu zahajovali domácí v početní nevýhodě, ale neškodní energetici nijak vážněji klec Málka neohrozili. Ovšem ve 23. minutě po nenápadné střele Huny zazvonila za Sáblíkem tyčka. Následoval hokej nahoru dolu, přičemž oba týmy důsledně dodržovaly defenzivní činnost. Velkou šanci měli Karlovarští ve 28. minutě, ale ani 41 vteřin v pěti proti třem k hostující brance nevedlo.

Rytířům se podařilo skórovat až v polovině druhého dějství, kdy potrestali chvilkovou ztrátu koncentrace hostů. Vítkovičtí předvedli parádní souhru na několik doteků, po které se k puku dostal Denis Rehák, pro něhož bylo propálení dezorientovaného Sáblíka lehkým úkolem. Paradoxně ani domácí nevyužili nabídku početní výhody o dva muže po trestech pro Zaťoviče a následně i Slobodu.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili aktivněji hosté z Karlových Varů. Do úniku dvou na jednoho se dostalo duo Gřegořek - Dej, ale neprůstřelný Málek jejich šanci nepustil. Na druhé straně ujeli Tomas s Burgerem , ale i jejich únik ztroskotal na brankářském umění Sáblíka. Na první branku ve třetí třetině si muselo vítkovické hlediště počkat až do 49. minuty, Strapáčův pokus se odrazil od hostujícího beka na hůl Romana Tomase, který pohotově z první vedení navýšil.

Energetici se přesto z moravské tvrze nevracejí s debaklem. O karlovarský čestný úspěch se postaral Jan Košťál. V 53. minutě dostal jmenovaný střelec v přesilové hře přesný pas od Kumstáta a bleskurychlou ranou snížil kruté skóre. Energetici bojovali dál a šest vteřin před závěrečnou sirénou upravil Karol Sloboda na konečných 4:2.

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): Na počátku jsme dali dva rychlé góly, které nás uklidnily. Možná až trochu moc. Bylo tam ještě v první třetině pár dalších situací, které jsme měli důrazně zakončovat, ale místo toho jsme puk ještě zbytečně sehrávali. Ve druhé třetině se nám ale podařilo ubránit přesilovku soupeře pět na tři a od toho jsme se odpíchli dál. Bohužel jsme udělali chybu v oslabení a v závěru připustili, aby Karlovy Vary výsledek zkorigovaly.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): My jsme dneska pro domácí nebyli nebezpečným soupeřem. Vyrobili jsme obrovské individuální chyby, které soupeř potrestal už v prvních čtyřech minutách. Definitivní zlom nastal v polovině zápasu, kdy jsme nevyužili přesilovku pět na tři a vzápětí soupeř zvýšil na 3:0. S výkonem, jaký jsme předvedli, jsme na bodový zisk nemohli myslet.