Energie odvedla čistou práci a bodovala už desektrát v řadě

HC Energie - HC Litvínov 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
Parádní představení připravili karlovarští hokejisté svým příznivcům na páteční večer. Vše načal už v úvodu utkání přesnou ranou Michal Dobroň, kterého po chvíli následovali úspěšní střelci Melenovský a Kristek. Přestože Litvínovští bojovali do posledního dechu, dnes jim více než jedna trefa přána nebyla. Spoustu šancí pochytal výborný Mensator (na snímku), a když ve druhé třetině dorazil Zaťovičovu individuální akci do sítě počtvrté Skuhravý, začalo být jasno. Vítězný večírek ještě okořenil svou druhou trefou v sezoně Rastislav Dej. Energie bodovala podesáté v řadě a poskočila na čtvrtou příčku extraligové tabulky.
O2 extraliga, 44. kolo, pá 23.1.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
5:1
3:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 4. Dobroň (Sailer), 5. Melenovský (Pech), 14. Kristek (Kumstát), 34. Skuhravý (Zaťovič, Němec), 59. Dej (Skuhravý) - 14. Jenáček (Branda) . Rozhodčí: Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 3700.
Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Dobroň, Němec, Duben, Prošek, Mudroch, Čutta, K. Černý - Dej, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Kristek, Sailer - Melenovský, Pech, Skladaný - Zaťovič, Milan Procházka, Zucker
Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Švarný, Walter, Punčochář, Vobořil, Skuhrovec - J. Černý, Reichel, Lukeš - Trávníček, V. Hübl, Kubinčák - Jánský, Branda, Jenáček - Bahenský, Heinisch, Rindoš

Tento večer patřil Energii. Už v první minutě si hbitým pohybem vybojovala svou premiérovou přesilovku, a přestože z velkého tlaku vedoucí branka nepřišla, slušně naplněný stadion se radoval už ve 4. minutě. Až ke kruhům si pro odraženou střelu sjel Michal Dobroň a přesnou ranou k tyči otevřel skóre. Snový úvod domácích podpořil po 40 vteřinách dalším přesným švihem Marek Melenovský. Ten se dostal do přečíslení s Pechem po zaškobrtnutí Šlégra na modré čáře.

Zaskočení Severočeši jen těžko odolávali dalším nájezdům hráčů v zelených dresech. Blízko dalšího úspěchu byl důrazný Skuhravý, Řezníčkovu tečovanou střelu poté zastavil Hübl až těsně před brankovou čarou. Třetí branka tak přišla ve 14. minutě. Kumstát se neukvapil se střelou a u tyče našel zcela volného Kristka, jemuž stačilo lehce dorazit.

Že to nebudou mít domácí tak jednoduché, se ukázalo chvilku po vhazování. Snaživý Jenáček vracel puk od zadního mantinelu před branku a snad ani on sám neví, kolik odrazů musel puk absolvovat, aby doskotačil až za překvapeného Mensatora.

Litvínovští ožili a rázem se hrál oboustranně útočný hokej, diváci se museli skvěle bavit. Na kontakt se mohli chemici dostat ve 26. minutě. Lukešova přihrávka mířila před prázdnou branku, Kubinčákovi se ale puk zamotal mezi nohama. Do poloviny duelu ještě nebezpečně střílel Jánský a Jenáček. Mensator měl práce skutečně dost.

Pravděpodobně klíčový moment přinesla 34. minuta. Zaťovič se odvážně vytočil v rohu kluziště a prosadil se až ke střele. Na to čekal na brankovišti připravený Skuhravý, aby doklepnul kotouč na místo určení.

Ani pak se Litvínovští nevzdali a jen smůla je dělila od snížení. Viktor Hübl už střílel do prázdné branky, v poslední chvíli ovšem přeťal dráhu puku kotník výborně hrajícího Jakuba Čutty.

Třetí třetina už nabídla o poznání méně ofenzivní přestavení. Domácí se do útočného dobrodružství nehnali, naopak Litvínovu si pomalu začala sedat nervozita na hokejky. Energii pomohla ke klidnějšímu závěru rovněž série soupeřových nedovolených zákroků. Ještě zvýraznit vedení mohl Kumstát, jeho dorážku ale zastavila tyčka.

S blížícím se koncem se spíše slavilo v ochozech, oba celky si už byly vědomé neměnnosti dnešního výsledku. Přesto padla ještě jedna branka. Elitní formace energetiků vyprodukovala před Hüblem pořádný zmatek a Rastislav Dej mohl snadnou dorážkou oslavit minutu před koncem svůj druhý gól sezony.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Věděli jsme, že Litvínov je pro nás letos velice nepříjemný soupeř. O to větší byla naše motivace. Hráli jsme výborně zejména v první třetině, kdy jsme vstřelili tři branky. Ve druhé třetině nás Litvínov zatlačil. Tlak jsme však přestáli a zápas zaslouženě dotáhli do vítězného konce."

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Ačkoliv jsme se na zápas připravovali, tak si myslím, že jsme zaslouženě prohráli. Nezvládli jsme začátek zápasu, kdy prohrávat na začátku ve Varech 3:0 je luxus. Domácí zaslouženě vyhráli, byli jsme horším týmem."