Energie padla v podkrušnohorském derby

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
V rámci devátého kola nejvyšší české hokejové soutěže se Energie postavila před domácími diváky v podkrušnohorském derby litvínovské Vervě. Ani v derby se jí ale příliš nedařilo. Druhé poloviny třetin měla až katastrofické a Verva se v nich vždy ujala vedení. I tak byla Energie dlouho ve hře. Odskočit na rozdíl dvou branek se však hostům podařilo až ve třetí třetině. Energii už se vrátit do zápasu i přes veškerou snahu nepodařilo. Nakonec se musela sklonit před dalším soupeřem.
Tipsport extraliga, 9. kolo, ne 2.10.2016
1:3
0:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 29. V. Tomeček (M. Rohan) – 10. Sörvik (R. Hanzl, J. Černý), 35. T. Pavelka (Lukeš, Sörvik), 44. J. Černý (Sörvik, R. Hanzl). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3137. Střely na branku: 25:34 Zblokované střely: 10:6. Hity: 9:11. Vhazování: 36:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Karlovy Vary: Závorka (Honzík) – Harant, Dujsík, Sičák, M. Rohan, Tomáš Dvořák, Benák, Weinhold, Šidlík – T. Rachůnek, Stloukal, Kohout – Mullane, Skuhravý (C), V. Tomeček – T. Rohan, Matuš, Harkabus – Gríger, Flek.
Litvínov: Janus (J. Hübl) – Kubát, Gula, Z. Sklenička, F. Pavlík, Sörvik, T. Pavelka, Kokeš – Lukeš, V. Hübl, Nejezchleb – J. Černý, R. Hanzl, Martynek – Trávníček (C), Reichel, M. Hořava – Gerhát, Válek, Jurčík.

Od začátku se hrál velmi ofenzivní hokej. Zpočátku celkem vyrovnaný. Hra se přelévala ze strany na stranu a ze šance do šance. Asi největší měl Vojtěch Tomeček, který obkroužil branku, ale pak nedokázal puk zasunout do prázdné branky. Postupně ale začala iniciativu přebírat Verva, která dostávala domácí tým stále více pod tlak. To nakonec vyústilo v první branku utkání. V početní výhodě napřáhl na modré ke střele Daniel Sörvik, který přesnou střelou do horní poloviny branky síť rozvlnil. Od té doby se domácí nedokázali pořádně vzpamatovat. Několikrát je musel zachraňovat brankář Závorka, jednou i tyčka. Nakonec ale zbytek třetiny přežili a do šaten se odcházelo za stavu 0:1.

Energie začala opět poněkud rozpačitě a zdálo se, že se k žádnému výraznému zlepšení nechystá. Třetinu začala málem vlastní brankou, když Šidlík svou rozehrávkou málem překonal vlastního gólmana, který nakonec celou situaci s velkými obtížemi vyřešil. Pak ale Energii pomohlo vylučování soupeřů, což jí hodně pomohlo dostat se do tempa a zároveň i vyrovnat. Ve druhé přesilovce střílel z mezikruží po dobré práci Mullanea Martin Rohan, jehož pokus do prázdné branky dorazil Vojtěch Tomeček vyčkávající u tyčky. Posléze se ale Verva dostala opět do hry a začala soupeře výrazně přehrávat.

Závorka musel například likvidovat samostatný únik Trávníčka a další velké šance. Nakonec byl ale přeci jen prostřelen. Puk si po zmatečném závaru v brankovišti srazil do vlastní branky domácí hráč. Branka byla připsána Tomáši Pavelkovi. I tentokrát měla Verva drtivý závěr a pořádně v něm Závorku prověřila, ale nakonec do šaten odcházela opět jen s jednobrankovým náskokem.

Domácí do třetiny vlétli a naplno a hned se snažili v rychlosti vyrovnat. Ale marně. Vzápětí se navíc podařilo tečovat nahozený puk od modré za Závorkovy záda Jakubu Černému a Litvínov byl ve dvoubrankovém vedení. Zdálo se, že je rozhodnuto. Domácí se ale stále odmítali smířit s porážkou a dělali vše pro to, aby se do zápasu, co nejrychleji vrátili. Šancí si domácí dokázali vytvořit celkem dost, ale v koncovce už se jim nedařilo. I hosté ale měli pár dobrých střeleckých pokusů. S těmi si ale Závorka poradil. Energii nepomohla ani závěrečná dvojnásobná početní výhoda a hra bez gólmana. Západočeši padli i v podkrušnohorském derby.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Z naší strany to dnes nebylo takové, jak jsme si představovali. Pohyb nebyl z naší strany dostatečný, prohrávali jsme osobní souboje ve kterých byl Litvínov silnější, držel nás na mantinelech a nepouštěl do předbrankového prostoru. Důležitý byl rovněž šťastný gól soupeře na 2:1, kdy jsme udělali chybu při střídání, byla tam střela, která se od gólmana odrazila nahoru a kluci byli trošku dezorientovaní. Poslední třetinu jsme zkoušeli snížit, možná se pokusit urvat na bod, ale bohužel už těch pár příležitostí, které jsme si vytvořili, tak jsme nezužitkovali. Vyšli jsme dnes bohužel opět bodově vniveč.

Darek Stránský (HC Verva Litvínov): Musím dnes v prvé řadě pochválit kluky za koncentrovaný, bojovný a zodpovědný výkon, zejména směrem dozadu. Věděli jsme, že Vary jsou velice pohyblivé, rychlé a agresivní mužstvo, čemuž jsme také přizpůsobili taktiku. Myslím, že první dvě třetiny jsme hráli velice dobře dozadu a nepouštěli jsme soupeře do žádných větších akcí, kdy obě branky padly z přesilovek. Hodně nám pomohl poměrně šťastný gól na 2:1. Hra soupeře po vstřelení naší třetí branky již byla vabank, kdy se tam pár šancí objevilo, které však pokryl gólman. Myslím, si, že dnes si po právu odvážíme zasloužené tři body.