Energie podlehla Motoru i potřetí v sezoně, z jihu si veze bod

ČEZ Motor České Budějovice - HC Energie 2:1 sn. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Energetici nedokázali v prestižním souboji prvních dvou celků tabulky porazit českobudějovický Motor. Jihočechům podlehli na nájezdy, ve kterých se jim letos příliš nedaří, a kromě jednoho bodu si domů odvážejí třetí letošní porážku od tohoto soupeře. V páté sérii nájezdů rozhodl tradiční kat Karlovarských Petr Vampola.
WSM Liga, 37. kolo, so 6.1.2018, Budvar aréna
České Budějovice
2:1sn
0:0, 0:1, 1:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 45. Rob (Vampola), rozhodující nájezd Vampola – 26. Flek (Skuhravý). Rozhodčí: Wagner, Veselý – Podrazil, Springl ml.. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 37:26.
České Budějovice: Kváča – Kutlák (C), Kučný, Fillman, Vráblík, Pavlin, Pýcha – L. Květoň, Galamboš, Nedorost (A) – M. Bárta, Vampola, Čermák – Heřman, Rob, Jonák – Dostálek, Vlček, Martin Novák
Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák, Krejčí, M. Rohan, Podlipnik, T. Kvapil, Kovačevič, Šafář – T. Rachůnek, Balán, Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Tuominen, Skuhravý, Gorčík – Vachovec, M. Zadražil, A. Rulík

Zápas začal prudce a zostra, což se od prvního střídání projevilo v počtu vyloučených. Už šestačtyřicet vteřin po úvodním buly si šel za podražení sednout Peter Galamboš, Vary ale během výhody nic velkého nepředvedly. Nedlouho po něm si na trestnou šel sednout Miloslav Čermák, který zahákoval Jakuba Fleka. V této přesilovce už byli Západočeši lepší a Kváča spolu s obranou měl plné ruce práce. Nakonec ale Motor přestál i druhé oslabení a mohl zaútočit. Miloslav Čermák dostal obtížně zpracovatelnou přihrávku, přesto se mu podařilo vystřelit nebezpečný projektil a Filip Novotný musel prudce vytrčit beton. Motor během první třetiny také dostal možnost vyzkoušet si početní výhodu, když Adam Rulík tvrdým zákrokem koleno na koleno poslal k zemi Pavlina. Jedinou větší šanci ale měl až devět sekund před vypršením Martin Heřman, který se ocitl sám před Novotným, karlovarský gólman ale stál přesně tam, kde měl stát. Budvar aréna viděla během třetiny ještě několik dalších vyloučení na obou stranách, pořádná mela se ale strhla až v závěru Nejprve se Vlastimil Dostálek dostal do samostatného úniku, který musel Novotný pokrýt betonem, následně překvapil Novotného Filip Vlček, když se po boji u mantinelu kotouč zničehonic objevil právě u něho. Otevřít skóre utkání se pokusil za Karlovy Vary Adam Rulík, prudkou přihrávku, na kterou čekal u Kváčovy tyčky ale zastavil Václav Nedorost a do kabin se tak šlo za bezbrankového skóre.

Do druhé třetiny vstoupila Energie stejně aktivně jako ve třetině první a začala si budovat tlak. Nejprve Jakub Flek tečoval už tak prudkou střelu Vladimíra Sičáka, následně se nikým nehlídán Petr Stloukal objevil před Kváčou, na jeho prudkou dělovku ale Kváča stačil zareagovat lapačkou. Energie nakonec ale vybudovaný tlak zvládla využít, a to dokonce při vlastním oslabení. Gólman Novotný svůj záměr rozehrát o plexisklo sice dobře připravil, provedení už ale šlo nad hranu plexiskla a za zdržování si tak šel sednout Tuominen. Už osm sekund po zahájení trestu se ale dostal k puku Jakub Flek, vymíchal tři budějovické beky a prostřelil Kváču z bezprostřední blízkosti. To Jihočechy na chvíli opařilo a zpomalilo, za chvíli ale Lukáš Květoň našel dobrým pasem Václava Nedorosta, který se tak spolu s Vampolou dostal do přečíslení dva na jednoho. Nedorost ale s přihrávkou váhal příliš dlouho a Vampolův projektil tak šel jen do levé tyče Novotného klece. Veškeré další pokusy domácího celku zůstaly bez úspěchu a do kabin tak šel s gólovou ztrátou.

Začátek třetí třetiny si už ale Motor pohlídal. Nejprve Mitch Fillman od modré vypálil tečovanou dělovku, proti které musel Novotný vytáhnout obtížný zákrok, jen aby o chvíli později musel hasit dorážku Petra Vampoly. Situace se o chvíli později opakovala, jen tentokrát se po střele Pavlina o dorážku pokoušel Martin Heřman. Filip Novotný zvládl i tuto situaci, nakonec ale i on kapituloval. V jeden moment se Energie ocitla na ledě v šesti a přesilovou hru zužitkoval dorážkou do prázdné klece po střele Petra Vampoly Luboš Rob. V zápětí mohli domácí jít do vedení, do střely Lukáše Květoně si ale klekl jeden z beků. Budějovice držely vytvořený tlak po celou třetinu. Václav Nedorost například na sebe dokázal v útočném pásmu nabalit hned čtveřici hostujících hráčů a přitom přihrát Pýchovi, který ale Novotného překonat nedokázal. Postupně tak začal tlak domácích opadat a naopak se začala probouzet Energie. Daniel Krejčí nejprve trefil pukem jen Heřmana, při druhém pokusu pak jen těsně minul domácí branku. Následně musel Kváča vytasit lapačku proti projektilu Podlipnika. Nikdo ale rozhodující branku ale vsítit nedokázal a došlo tak na prodloužení. To mohl Motor rozhodnout už sedm vteřin po úvodním buly, když Kutlák získal puk a poslal ho Václavu Nedorosti, který zkusil pozornost Novotného. Gólman Varů sice puk zachytil, nebyl si ale vůbec jistý a kotouč upustil. Následně ho ale, už mnohem jistěji, dostal pod kontrolu. Do útoku se dostala i Energie, která celé čtveřici domácích včetně Kváči pořádně zatopila, budějovická jednička ale svůj tým obrovsky podržela. Sedm vteřin před koncem přišlo obrovské drama. Pod náporem Motoru na Novotného zalehl Vladimír Sičák puk v brankovišti, za což sudí po konzultaci nařídil trestné střílení. Toho se ujal Luboš Rob, snažil se Novotného roztáhnout a položit na led, nakonec ale trefil jen skóroval jako první Václav Nedorost, na což Energie dokázala odpovědět trefou Fleka, Petr Vampola ale ukončil veškeré drama, když zamířil Novotnému mezi nohy a gólmanovi Varů puk propadl za čáru.

Luboš Rob (ČEZ Motor České Budějovice): Když jsou oslavy, je vždycky takové nepříjemné mrazení, že zápas nedopadne dobře. Od začátku hrály Karlovy Vary směrem dopředu, kazily nám rozehrávku a my se dostávali do hry postupně. Když kritizovat, tak je třeba i pochválit obě mužstva za výborné výkony. Takhle by mělo slavnostní utkání vypadat. Myslím, že pro diváky to byl moc hezký zápas. Soupeři děkuji za to, že k oslavě našeho klubu přispěl rovněž dobrým hokejem. Ve třetí třetině jsme hosty přitlačili s tím, že zkusíme za každou cenu vyhrát. Ten bod pak byl příjemnou odměnou.

Tomáš Mariška (HC Energie): Viděli jsme utkání vynikajících parametrů. Od začátku bylo vyrovnané, hrálo se v parádní atmosféře nahoru dolů. Šťastně jsme se dostali do vedení, jenže soupeř po našem chybném střídání vyrovnal. Potom už to byla bitva o ten bonusový bod. Možná jsme k němu měli na začátku prodloužení o něco blíž, nakonec jsme přivítali, že se utkání dostalo do penalt. Hráčům musím poděkovat za vynikající obětavý výkon. Rozhodně se nemáme za co stydět. Domácím gratulujeme k výbornému utkání a zároveň oceňujeme gesto Petra Vampoly, který v tak vyhroceném duelu odvolal faul. Nakonec se mu to vrátilo při nájezdech.