Energie přežila klinickou smrt a veze tři body ze Sparty!

P r a h a - Parádní kousek se povedl karlovarským hokejistům v pátečním extraligovém kole. Jako teprve třetímu týmu v letošním ročníku se totiž Západočechům podařilo odvézt všechny tři body z ledu pražské Sparty! Velký podíl na nečekaném úspěchu má jistý výkon brankáře Málka a branky Jana Alinče, Jana Košťála a vítězný gól Františka Ptáčka. Karlovarští se dvakrát radovali z využité přesilovky. Po třetinách 1:1, 1:1 a 0:1 vyhrály Karlovy Vary nad Spartou 3:2, a protože Litvínov prohrál se Slavií, zůstávají ve hře o play-off.
Tipsport Extraliga, 50. kolo, pá 25.2.2005, T-Mobile Aréna
Sparta
2:3
1:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 6. Chabada (Marek), 25. Ton (P. Nedvěd, Richter) - 20. Alinč, 38. Košťál (Skuhravý, Petr Kumstát), 53. Ptáček (Hlavačka, Alinč). Rozhodčí: Homola, Mikula - Čech, Machálek. Vyloučení: 7:8, navíc Havlát 5 min. a do konce utkání, P. Nedvěd (oba Sparta) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4849.
Sparta: Bříza - Richter, J. Řezníček, Pilař, Melichar, Majeský, Jan Hanzlík, Dobroň - Ton, Marek, Chabada - Havlát, P. Nedvěd, D. Výborný - Broš, Kratěna, Hlaváč - Olesz, Kašpařík, Sivek.
Karlovy Vary: Málek - Ptáček, Kutlák, Harant, J. Polák, Hlavačka, Krajíček, Bauer - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Kucharczyk, Alinč, Kraus - M. Dvořák, Kraft, A. Nedorost - Bednařík, Pech, V. Polák.

S gratulací Ondřeji Kratěnovi, který nastoupil k pětistému utkání odstartovalo klání mezi Vary a Spartou. Ton si klestil cestu k brance, nadvakrát se zkoušel zblízka prosadit také Výborný. Holešovičtí vlétli do utkání plni elánu. Nahození Hlaváče šibalsky tečoval Broš, Kašpaříkova dorážka tancovala vteřiny po brankové čáře. V 6. minutě si Chabada převzal puk od Marka a vyslal na Málka nechytatelnou střelu zápěstím, která zacinkala o tyče a zapadla do sítě. Střelou z úhlu vyzkoušel pozornost Břízy Polák, Košťál trefil jen připraveného sparťanského gólmana. Toho nenachytal z prostoru mezi kruhy ani Kucharczyk. Po vhazování z otočky pokoušel štěstí také agilní Výborný. V závěru třetiny hosté rozehráli téměř dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku na jejímž konci se mohli radovat z vyrovnání. Ve 20. minutě se kotouč odrazil od zadního mantinelu přesně na hůl osamoceného Alinče, který zamířil lehce jen do odkryté branky.

Se začátkem prostředního dějství se útočným výpadem blýskl obránce Kutlák, na druhé straně stejnou mincí kontroval Nedvěd. Ve 25. minutě domácí znovu vedli. Nedvěd našel za brankou číhajícího Tona, jenž obkroužil svatyni a zasunul puk k tyči za překvapeného Málka. Tváří v tvář karlovarskému mágovi se ocitl Havlát, ale nezvolil ideální zakončení. Pohlednou akcí se vytáhlo duo Ton – Marek, ale rychlými přihrávkami pozorného Málka nezmátli. Dvojnásobnou početní výhodu měla také Sparta. Jenže Broš ani Hlaváč nedokázali zamířit do odkryté klece. Kratěnovu střelu neusměrnil ideálně mezi tyče Hlaváč. Hosté častěji drželi kotouč na hokejkách, Alinč trefil pouze lapačku Břízy. Ve 38. minutě Skuhravý za brankou šibalsky oklamal Břízu a naservíroval kotouč přesně na hůl osamoceného Košťála, který pohodlně vyrovnal do prázdné klece.

Ve třetí třetině Hanzlíkova jedovka jen těsně minula vzdálenější tyč, Nedvěd hledal skulinku v Málkově výstroji z mezikruží. Na opačné straně odpovídal Kucharczyk. Kraft v přečíslení přihrál Harantovi za jehož střelou se bezmocný Bříza jen ohlédl, ale zachránil. Po souhře Marka a Richtera hasil nebezpečí před hostující brankou Kutlák. Poté Havlát za sekání se odešel předčasně osprchovat a Varům tak nabídl pětiminutovou přesilovku. Tu nejdříve přerušily dva fauly hostí, ale nakonec se stejně radovali západočeši. V 53. minutě si Ptáček na modré čáře několikrát prohodil kotouč s Hlavačkou a potom napřáhl a tvrdou ranou po zemi poslal Energii do vedení. Vyrovnat mohl Kratěna, ale nezamířil přesně do protipohybu vyjetého Málka. Závěr se nesl v množství faulů na domácí straně a tím ubývala šance na vytoužené vyrovnání. V poslední příležitosti zápasu trefil Marek jen masku gólmana hostí.

Slavomír Lener (Sparta): "Naše mužstvo musí mít ze soupeře respekt. My ho měli jen prvních pět nebo sedm minut. Potom jsme už nedělali to, co jsme si řekli. To znamená bruslit, kombinovat a chodit do branky. Jsem velice nespokojený, protože zbývajících asi 55 minut jsme to neplnili. Naše přesilovky byly neefektivní. Je to varování před play off. Na sobotu jsme neměli nic plánováno, ale začneme v 8:30 tréninkem."
Radim Rulík (Karlovy Vary): "Podali jsme dobrý výkon. Báli jsme se, abychom po případném rychlém gólu Sparty utkání zvládli. Ač jsme rychlý gól dostali, mužstvo celých šedesát minut bojovalo a já mu děkuji, že zápas zvládlo."