Energie proti Moře na úspěch ve Zlíně nenavázala

HC Energie - HC Olomouc 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Po úspěchu ve Zlíně přivítala Energie na svém ledě dalšího moravského soupeře. Do KV Areny dorazili Hanáci, kteří snažili hrát spíše defenzivněji a domácím znepříjemňovali zápas tvrdou hrou, což rozhodně přinášelo své ovoce. Až na menší výpadek ve druhé třetině totiž Olomouc držela Energii v závěsu, v závěrečné dvacetiminutovce pak domácím definitivně odskočila a gólem do prázdné branky své body potvrdila. Domácí tak vyšli z utkání bodově naprázdno.
Tipsport extraliga, 48. kolo, út 23.2.2016
Olomouc
3:5
0:1, 2:1, 1:3
Branky a nahrávky: 22. Rachůnek (Marosz, Rohan), 27. Huna (Haščák, Bartek), 51. Marosz (TS) – 19. Skrbek (Valenta), 38. Vyrůbalík (Mikúš, Skladaný), 42. Mikúš (TS), 49. Húževka (Skrbek, Mikúš), 60. Herman. Rozhodčí: Fraňo, Souček – Belko, Hynek. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 2109. Střely na branku: 30:35. Zblokované střely: 4:4. Hity: 8:4. Vhazování: 38:40. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 3:4, 3:5.
Karlovy Vary: Habal – Bičánek "C", Dvořák, Gulaši, Rohan, Sičák "A", Baránek, J. Tomeček – Rachůnek, Marosz, Svoboda – Vachovec "A", Haščák, Bartek – Gorčík, Flek, Huna – Koblasa, Osmík, V. Tomeček Trenér: Karel Mlejnek
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík "C", Skrbek "A", Staněk, Houdek, Ondrušek "A", Jaroměřský – Laš, Herman, Buc – Holec, Řípa, Eberle – Mikúš, Húževka, Skladaný – Vodný, Rác, Valenta Trenér: Zdeněk Venera

Utkání začalo ve velkém tempu, sudí poslal hned zkraje na trestnou lavici Řípu a po vypršení jeho trestu také Rachůnka na druhé straně. Oba týmy se tak procvičily jak v ofenzivě, tak v defenzivě, ale branky se ani jeden nedočkal. V následujících minutách první třetiny se hrál velmi zajímavý hokej, více aktivity by se nejspíše našlo na straně domácích, což jednoznačně potvrzoval i poměrně vysoký počet šancí z jejich strany. O jednu z těch zajímavějších se postaral například Haščák, který se pokusil zaskočit Konráda svižnou ranou z první, ale branku těsně minul.

Také Olomouc měla několik zajímavých šancí a na rozdíl od domácích, dokázala jednu z nich v závěru úvodního dějství také využít. Po pravé straně se nečekaně protáhl bek Pavel Skrbek, kterému jeho bekhendový pokus sice nejspíš nesedl podle představ, ale i díky tomu nakonec rozvlnil síť pokusem, který zamířil přímo do bližší šibenice. Gól do šatny tak pro Olomouc znamenal po první třetině jednobrankové vedení.

Do druhého dějství naskočila Energie velmi zakřiknutě a Olomouc měla hned v úvodu několik zajímavých šancí, ale paradoxně sama inkasovala. Do rychlého protiútoku se vydali Marosz a Rachůnek, prvně jmenovaný jen přihrál puk trochu naslepo před brankáře, který se jej snažil vypíchnout, ale Tomáš Rachůnek u něj byl dřív, udělal brankáři kličku a zasunul puk do prázdné branky. Vyrovnání pak Energii velmi nabudilo a začala mít znovu navrch. Předváděla skvělé přechody přes střední pásmo a velmi agresivně se tlačila do branky, což přinášelo divákům také řadu menších šarvátek a následných vyloučení.

Tím zajímavějším však byla ukázková kombinace Karlovarských v početní výhodě, která znamenala průběžný obrat utkání na jejich stranu. Přes Barteka a Haščáka se kotouč dostal až k Rudolfu Hunovi, který už před sebou měl jen prázdnou branku, kterou bez zaváhání trefil. A Energie byla i nadále velmi při chuti a prezentovala se perfektní souhrou. Dělala však stále mnoho chyb, čehož Kohouti dokázali využít. Domácí bek nechal před Habalem clonit efektivně Hůževku a skvělé příležitosti nemohl nevyužít Martin Vyrůbalík střílející na bližší tyč. Třetinu tak opět ukončil olomoucký zásah, domácí však měli menší výhodu, do třetího dějství si totiž přenášeli zbytek své přesilovky.

Energetici však početní výhody nevyužili a vzápětí už navíc museli lovit puk z vlastní branky. Sudí po podražení Mikúše Dvořákem před prázdnou brankou odpískal trestné střílení, kterým Tomáš Mikúš parádním blafákem vrátil svému týmu vedení. O to více se začala Energie snažit a zanedlouho už měli domácí vyrovnání na dosah, když druhá karlovarská formace roztočila defenzivu hostí, která dostala soupeře pod výrazný tlak. Vojtěch Tomeček dokonce později nastřelil i tyčku, ale zásahu se nakonec dočkala beztak opět Olomouc, když se v předbrankovém prostoru po střele Skrbka prosadil Peter Hůževka.

Domácí se ale nevzdali a po několika dalších šancích se dočkali konečně také. Po faulu při samostatném úniku si Konráda při trestném střílení vychutnal parádním zásahem Rostislav Marosz a domácí byli zpět ve hře o body. Energii tento impuls opět velmi nabudil a začala být ještě daleko aktivnější. Olomouc měla obrovské problémy a Konrád musel likvidovat jeden pokus za druhým. Domácí však tlačili marně. Olomouc v poslední minutě zpečetila svou výhru gólem do prázdné branky, kterou trefil Jakub Herman. Tři body tak vezou domů Kohouti.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Bohužel jsme dnes prohráli díky dvěma laciným brankám. Po první laciné brance si mužstvo obrátilo na dva jedna, ale myslím, že i druhá branka byla velice laciná. Poté před třetí brankou z trestného střílení předcházela naše hrubá chyba ve středním pásmu po ztrátě kotouče. Branka na dva čtyři vlastně byla také po standardní situaci po prohraném buly.Bylo to vyrovnané utkání, našim hráčům nelze upřít snahu, ale bohužel po takových minelách a následných brankách se body těžko sbírají. V takovémto vyrovnaném průběhu se pak štěstí přikloní k aktuálně lepšímu soupeři, který tomu jde asi více naproti.

Jan Tomajko (HC Olomouc) Pro nás jsou dnes nejdůležitější tři body. Jednalo se o vyrovnaný zápas, dali jsme v první třetině na jedna nula. Ve druhé třetině jsme potom špatně začali, kdy jsme prohrávali jedna dva. Naštěstí jsme to zase srovnali a dá se říci, že náš třetí gól byl dnes rozhodující.