Energie si z Plzně veze bod

ELH: HC Škoda Plzeň – HC Energie Karlovy Vary 4:3sn (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0)
Pro nové trenérské duo Mlejnek – Kverka byla zkouška na ledě úřadujícího mistra velmi těžkým křtem. Plzeň byla favorizovaným celkem a svou dominanci potvrdila kvalitním vstupem do utkání. Nakonec ale Energie držela krok, jednou dokonce vedla a dokázala dokonce odpovědět na branku z 59. minuty. V nájezdech byli lepší domácí a připsali si bonusový bod navíc. První gól po příchodu do Karlových Varů vstřelil Milan Kytnár.
Tipsport extraliga, 6. kolo, pá 27.9.2013
Plzeň
4:3sn
1:1, 1:1, 1:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 6. Lev (Dvořák), 40. Kašpařík (Kratěna, Straka), 59. Duda (Pletka, Kašpařík), rozh. náj. Vlasák – 10. Koblasa (Látal, Vlach), 39. Kytnár (Zaťovič), 60. Hruška (Bičánek, Gulaši). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Ondráček, Komárek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5435. Střely na branku: 37:22. Vhazování: 33:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3.
Plzeň: Mensator – Hanzlík, Slovák, Jeřábek, Mozík, Frolo, Růžička, Boháč – Pletka, Straka, Duda – Vlasák, Kašpařík, Kratěna – Vlček, Sýkora T., Sýkora J. – Schleiss, Lev, Dvořák
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Grman, Drtina, Šmach, Gulaši, Parýzek – Zaťovič, Hruška, Hovorka – Koblasa, Vlach, Látal – Dlouhý, Kverka, Zucker – Kytnár, Balán, Flek – Tomeček

Úvodní pozdravy si oba týmy vyměnily poměrně rychle. Hned po úvodním vhazování se do dobré příležitosti dostal Duda, Závorkovi pomohla tyč. Mensator si musel poradit sám, ale Vlachův pokus před brankovou čarou také udržel. Když začínala běžet šestá minuta zápasu zvedl Michal Dvořák diváky ze sedadel krásnou akcí. Jeho střelu však Závorka pokryl. Na dorážku Jakuba Lva už ale stačit nemohl a domácí vedli 1:0. Poté se dostal do samostatné úniku Ján Sýkora, ale nezakončil přesně. O chvíli později dopadl stejně Radek Duda, s jehož střelou mezi betony si Závorka poradil. Skoro přesně v polovině první dvacetiminutovky se Energii podařilo vyrovnat. Akce to byla také velmi pohledná. Látal dobře viděl nikým nehlídané najíždějícího Petra Koblasu, který krásnou střelou nekompromisně poslal puk na Mensatorovu vyrážečku - 1:1. Plzeňský gólman neměl tu nejmenší šanci proti střele zasáhnout. Vary krátce nato dostaly možnost své skóre navýšit, neboť na trestnou lavici odešel pykat Hanzlík. V oslabení ale měli největší šanci domácí, konkrétně Straka. Plzeňský kapitán souhru s Dudou zakončit nedokázal. Také Karlovarští párkrát prověřili Mensatora, ale plzeňský gólman udržel vyrovnaný stav a Hanzlík se nemusel z trestné lavice vracet předčasně. Další možností domácích byl bekhendový pokus Jána Sýkory, rozvlnila se však jen boční síťka. Skóre se ale až do sirény nezměnilo, Závorka ani Mensator za svá záda další puk nepustili.

Také na začátku druhé části hry musel Závorka brzy zasahovat. Straka dostal přihrávku od Vlasáka a pálil. Závorka puk vyrazil betonem. Na druhé straně obraně domácích unikl Kverka, Mensator vyrazil kotouč ramenem. To byla obrovská šance hostujícího celku. Další nebezpečná střela na plzeňského gólmana, který působil dlouhá léta v Karlových Varech, šla z hole Gulašiho. Vyrážečka Mensatora byla rychlá a poslala puk mimo tři tyče. Domácí brankář se ve druhé třetině rozhodně nenudil. Skrumáž před ním vytvořili Balán a Flek. A Mensator se měl co ohánět, aby za pomoci obránců udrželi černý nesmysl před brankovou čarou. Na druhé straně ujížděli dva na jednoho Pletka se Strakou. První jmenovaný však poslal puk přímo na jediného karlovarského obránce, takže z akce nebylo nic. To na druhé straně pálil Zucker velmi nebezpečně, Mensator opět vyrazil. Téměř přesně v polovině zápasu se dostal k puku Ján Sýkora, vystřelil z hranice kruhu, Závorka se za jeho pokusem jen ohlédl, ale zachránilo ho břevno. Největší šanci druhé třetiny ale spálil Tomáš Vlasák. Tváří v tvář Závorkovi, nikým neatakován, vyšachoval gólmana, ale opět jen zvonila tyč. Se svou dorážkou Dudovy střely neuspěl ani Straka. Zápase se odvíjel ve férovém duchu. Plzeň si svou první přesilovku zahrála až ve 37. minutě. A čtyřicet dva vteřin dokonce měli možnost hrát i v pěti proti třem. Jenže místo toho, aby se domácí vrátili do vedení, udělali Slovák s Dudou chybu na modré čáře, tu vystihl Zaťovič a poslal puk z pásma v momentě, kdy se vracel z trestné lavice Milan Kytnár. Duda ho jen marně stíhal, útočník Energie si se svým nájezdem poradil - 1:2. Plzeň přesto dokázala klasickou početní výhodu ještě využít. Pavel Kašpařík zužitkoval svůj důraz na brankovišti a dostal puk za Závorku - 2:2.

Jak se již stalo v tomto zápase tradicí, domácí začali třetinu velkou šancí. Kratěna střílel z kruhu, Závorka jeho pokus vytěsnil. Na druhé straně prověřil Mensatorovu pozornost Zaťovič. Plzeň se tlačila do útoku, chtěla rychle zápas zvrátit na svou stranu. Nastěhovala se tedy před Závorku, a ten se musel hodně otáčet. Neuspěl proti němu ale ani Kašpařík a ani Duda s dotírajícím Pletkou. Hosté čekali na brejky. Jeden takový se málem podařil Vlachovi s Látalem. Do přesného zakončení se však nedostali. Přesto musel být Mensator pozorný. Na druhé straně hrozila trojice Straka, Kratěna a zakončující Vlasák. Plzeňský střelec však tentokrát přestřelil. Stejně tak se vedlo Frolovi při jeho pokusu od modré. Ondřej Kratěna objevil díru v hostující obraně a vydal se po ní i v 53. minutě dobýt útočné pásmo. Dostal se i k zakončení, ale opět nebylo přesné. Z bezprostřední blízkosti se vzápětí neprosadil ani Duda. Pět minut před koncem třetí třetiny Tomáš Slovák podnikl útočný výpad a dlouho chvíli pletl hlavy hostující obraně. Nakonec se po jeho kličkách dostal ke střele Duda, Lev se pokusil ještě dorážet, ale Závorka byl pevnou závorou. Plzeňské střelecké trápení po krásné střele bekhendem nad lapačku bezmocného Závorky ukončil až Radek Duda a poslal necelé dvě minuty před koncem domácí do vedení - 3:2. Ale to moc dlouho nevydrželo, přesně minutu a vteřinu, neboť domácí hráli oslabení, Mensator přišel o hokejku a Radim Hruška díky teči vyrovnal - 3:3. Podruhé za sebou tedy plzeňská ČEZ Aréna viděla prodloužení.

Plzeň v prodloužení dostala možnost početní výhody. Ale i když se Energie téměř nedostala z obranného pásma, Závorka příliš práce neměl. Už při stejné počtu hráčů na ledě se dostal ke střele Slovák, ale Závorka i tento pokus vyrazil.

O majiteli druhého bodu musely rozhodnout samostatné nájezdy. Jako první jel Duda, ale neproměnil. Stejně se vedlo, spíše nevedlo, Zaťovičovi. To Vlasák si se svým pokusem poradil lépe a proměnil ho střelou mezi Závorkovy betony. Hovorka Mensatora nepřekonal, Ján Sýkora dal precizně provedeným nájezdem definitivní pečeť na plzeňské vítězství. Plzeň tak podruhé v řadě dokázala zvládnout dovednostní soutěž a drží domácí neporazitelnost.

Milan Razým (HC ŠKODA PLZEŇ): Musím kluky pochválit za enormní snahu, ale momentálně se nám nedaří střelecky. Paradoxně nás v současné době sráží přesilovky, hraje se nám lépe ve hře pět na pět. Nechci kluky kritizovat, svoji kvalitu mají a už jí prokázali. Je jen otázka času, kdy to protrhnou. Všichni se snažili a prostě se nám momentálně nedaří úplně podle našich představ. Dva body jsou cenné a zasloužené. Chtěl bych pochválit fanoušky, že nás podporovali po celý zápas. Ondra Kratěna tam v závěru udělal chybu, najel do hráče a byl to faul, což ví, naštěstí není jeho zranění vážné. U Frola je to vážnější, má krevní podlitinu.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Chtěl bych pogratulovat soupeři k vítězství. Potvrdil svoji kvalitu a po většinu zápasu byl lepší. Se získaným bodem jsme maximálně spokojeni. Chtěl bych, abychom pokračovali v předvedené hře i příště. Za maximálně obětavý výkon si hráči zaslouží pochvalu.