Energie udržela Bílé Tygry na uzdě

K a r l o v y  V a r y - Důležitou výhru si na své konto připsali karlovarští energetici. V důrazném a urputném boji s Bílými Tygry z Liberce dlouho vedli po trefě obránce Zdeňka Kutláka nejtěsněji 1:0. Místo brankového účtu narůstal seznam vyloučených, až ve třetí třetině domácí v přesilových hrách definitivně rozhodli. I když necelou půlminutu před koncem přišel Zdeněk Šmíd o čisté konto, panuje v lázních spokojenost se třemi body za vítězství 3:1, po třetinách 1:0, 0:0 a 2:1.
Tipsport Extraliga, 15. kolo, út 19.10.2004, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
3:1
1:0, 0:0, 2:1
Branky: 15. Kutlák (Skuhravý), 52. Ptáček (Hlavačka, Tomík), 54. M. Dvořák (Alinč, Košťál) - 60. Čermák (Rataj). Rozhodčí: Husička - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 9:10, navíc Bauer - S. Procházka 10 minut. Využití: 2:1. Diváci: 3000. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
Karlovy Vary: Z. Šmíd - Bauer, Polák, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur, Harant - Dvořák, Alinč, Bednařík - Tomík, Lipianský, Hurtaj - Kumstát, Skuhravý, Kraus - Míka, Krátoška, Košťál.
Liberec: Falta - L. Šmíd, Jiruš, Holub, Duben, Moravec, Hanzlík, Krstev, Jareš - Čermák, Rataj, Tomajko - Novák, Plodek, Procházka S. - Vaic, Vampola, Rozsíval - Vrbata, Nedorost, Víšek.

Trenér Paleček před dnešním zápasem svých Bílých Tygrů na ledě karlovarské Energie sebevědomě prohlásil, že si po dvou porážkách v řadě chtějí spravit chuť právě v Karlových Varech. Úlohou domácích gladiátorů bylo poškádlit jazýček mlsných šelem tak, aby zapomněly, proč vlastně přijely.

Hned v první minutě oslabil Tygry Tomajko, za zbytečný faul v útočném pásmu. Potrestat mohl hosty Bauer, který ve vyložené pozici minul skákající puk. Mezihra přinesla především urputný souboj o střední pásmo. Od začátku 6. minuty hráli domácí druhou přesilovku při vyloučení Vrbaty. Hezkou střelou se předvedl Kraus, který vypálil z první po Kutlákově přihrávce, ale o centimetry minul levou tyč. Vrbata vydržel na trestné lavici celé dvě minuty a Liberec přestál oslabení bez úhony.  Snaha domácích o ztečení Faltovy svatyně se tříštila o pečlivou defenzívu Liberce a ten čekal na sebemenší příležitost, aby potrestal jakékoli zaváhání Energie. V 11. minutě spálil obrovskou šanci Hurtaj, sám před Faltou tak : „dlho miešal, miešal až sa umiešal za brankovú čiaru“. Razantnější zakončení volil ve 13. minutě Bednařík, ale i jeho prudká rána skončila na rameni dobře postaveného Falty. Až konec 15. minuty rozjásal karlovarský hokejový lid. Na dvakrát prostřelil Faltu Kutlák, který se do samostatného nájezdu dostal po geniální přihrávce Skuhravého od pravého mantinelu. 1:0. Hned vzápětí byl vyloučen za sekání domácí Bauer. Tygři si otevřeli před Šmídem střelnici a beci Jiruš se Šmídem pálili několikrát tvrdě od modré, ale domácí brankář odolal. Hosté se v přesilovce dostali do tempa a pokračovali v tlaku i při hře pěti proti pěti. Zásluhou slovenské  energetické eskadry se domácí  záhy vymanili z vlastní defenzívy a oplatili hostům stejnou mincí. Gól to však až do první sirény nepřineslo.

Skvělý obranný zákrok předvedl hned v první minutě druhé třetiny Tomáš Harant, který vypíchl puk v ten jediný správný okamžik, aby zmařil nájezd dvou libereckých útočníků na jednoho obránce. Tygři se o něco více než v první třetině tlačili do útoku, ale obraz hry to nijak výrazně nezměnilo. Boj o střední pásmo  stále dominoval. Ve 23. minutě se v obrovské šanci ocitl Rataj, ale ani jeho opakovaná bekhendová střela za Šmídova záda neprošla. Domácí publikum ocenilo zákrok domácího gólmana skandováním jeho jména. Ve 25. minutě si našlápl do šance liberecký Nedorost, za záchrannou brzdu zatáhl Ptáček a byla z toho druhá přesilovka hostí. Po dalších 56 sekundách zbytečně fauloval Skuhravý a Liberec hrál pět na tři. Akcie Energie držel nad vodou svými skvělými zákroky Zdeněk Šmíd. Domácí oslabení přežili a sami ve čtyřech podnikli výpad do obrany Liberce, jejich útok zabrzdil nedovoleně Vaic a karty se obrátily. Dvě velké šance Karlových Varů zlikvidoval Falta, který svým uměním v ničem nezaostával za Šmídem. Nehezký zákrok předvedl liberecký Víšek na konci 31. minuty. Po zásluze dostal za  faul kolenem 2 minuty. Obdobnou situaci přinesla 35. minuta, rozhodčí ji k překvapení všech aktérů posoudil úplně obráceně. Faulovaného Košťála vyloučil na dvě minuty za faul kolenem. Aby domácí rozhodčího přesvědčili, že se mýlil, sehráli oslabení spíše jako přesilovku a vytvořili si tři gólové šance. Liberec se tentokrát před Šmída vůbec nedostal. Výsledek zápasu byl stále na vážkách a z každého pohybu hráčů na ledě bylo znát, že rozhodnout může jedna jediná chyba. Blízko ke korekci skóre měli liberečtí při dalším vyloučení Skuhravého. Zvukový signál však oddělil prostřední část hry od té třetí, aniž se na ukazateli cokoli změnilo.

37 sekund zbývalo Skuhravému k návratu na led, když rozhodčí vhodil zahajovací bully poslední třetiny mezi hokejky obou dnešních soupeřů. Ani zbytek početní výhody hosté nevyužili a  hokejové drama pokračovalo s plným počtem hráčů na obou stranách. Aktivnější hosté hledali cestu do domácí branky střelami ze střední vzdálenosti a jejich aktivita minutu od minuty rostla. Domácí se prosazovali z brejků. Tomíkův slibný nájezd ve 45. minutě zlikvidoval výtečný Falta. Hlavní rozhodčí na chvíli povolil tvrdší hru a na ledě se začalo jiskřit. Judistický chvat Procházky na Dvořáka posoudil pan Husička oboustranným vyloučením. Po 42 sekundách fauloval zcela zjevně Vaic, který zabránil průniku Lipianského na Faltu. Přesilovka 4 na 3 netrvala dlouho, Hlavačka podrazil Tomajka, který se dostával sám před Šmída a na ledě zůstalo po třech hráčích na každé straně. Urputný hokej, či spíše přetlačovaná pokračovala i na začátku poslední desetiminutovky. Na začátku 52. minuty se zároveň dopustili přestupku dva liberečtí hráči. Tomajko posunul branku v nouzi nejvyšší a Jiruš držel Hurtaje, který se dral do šance. Za 12 sekund přišel zasloužený trest. Ptáček vypálil od modré a Falta byl bezmocný. 2:0. Trvalý tlak domácích v pokračující přesilovce řešil Procházka dalším faulem a Liberec byl znovu ve třech. Domácí vědomi si dvoubrankového náskoku předváděli ukázkové akce. Nejkrásnější předvedli Alinč s Dvořákem, který přidal třetí gól do prázdné branky. Tygrům zřetelně vytekly nervy a hrubé zákroky Husička po zásluze trestal. V 55. minutě nabídl domácím další přesilovku  Holub.

Závěr zápasu byl ve znamení snahy Liberce dát alespoň čestný úspěch. Domácí bohužel neudrželi čisté konto, když se v 59.minutě nechal zbytečně vyloučit Tomík za vysokou hůl a toho následoval půl minuty před koncem Bauer. Následnou přesilovou hru využil po samostatném průniku Čermák. Konečný výsledek odpovídal vývoji střetnutí a tři body zůstaly po zásluze v Karlových Varech.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Liberec po posledních neúspěšných zápasech zmobilizoval síly a chtěl nám sebrat body. Takže jsme se nevrhali do bezhlavého útočení, neotvírali jsme prostor a hráli trpělivě. Vše podpořil dobrým výkonem brankář Šmíd."

Josef Paleček (Liberec): "V Karlových Varech jsme chtěli vyhrát, abychom získali zpět ztracenou sebedůvěru. Ale narazili jsme na dobře zorganizovanou a těsnou obranu soupeře. Velkou překážkou byl také brankář Šmíd."