Energie uspěla v Pardubicích a stáhla jejich náskok

HC Dynamo Pardubice - HC Energie 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Souboj posledních dvou celků tabulky skončil výhrou karlovarských hokejistů, kteří tak ukončili třízápasovou sérii porážek. Na ledě Dynama byli Západočeši téměř celou dobu v těsném vedení, a to také uhájili do závěrečné sirény. Náskok Pardubic v tabulce tak energetici stáhli na dva body.
Tipsport extraliga, 36. kolo, pá 6.1.2017
Pardubice
2:3
1:2, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 5. P. Sýkora (Nahodil, Redenbach), 39. Čáslava (Redenbach) – 4. Tomáš Dvořák (Gorčík, Vachovec), 8. Gorčík, 27. T. Rachůnek (Tuominen, Mikulík). Rozhodčí: Hodek, Kika – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 6:5, navíc Johnson (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6414. Střely na branku: 25:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.
Pardubice: J. Hübl – Schaus, Havlík, Leduc, Čáslava, Ščotka, Ovčačík, Nedbal – P. Sýkora, Redenbach, Johnson – Klimenta, Nahodil, Rolinek – Beran, Tomášek, Hubáček – Bárta, T. Kaut, Starý – Mallet
Karlovy Vary: Honzík – Benák, Harant, Sičák, M. Rohan, Rýgl, Tomáš Dvořák, Baránek – Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek – Gorčík, Skuhravý, Vachovec – V. Tomeček, Dušek, Mullane – Flek, Gríger, Kindl

Takzvaný zápas o šest bodů rozehráli lépe hosté, kteří měli po většinu první třetiny převahu a už ve čtvrté minutě slavili jednobrankové vedení. Milimetrově přesnou střelou do horního rohu branky se prosadil obránce Tomáš Dvořák – 0:1.

Pardubice pak dostaly k dobru přesilovou hru a tu dokázaly po 25 vteřinách využít. První rána Petra Sýkory se ještě neujala, ale za chvíli bombarďák Dynama napřáhl znova a tentokrát už gólman Honzík nedosáhl – 1:1. Energie si mohla vzít vedení rychle zpět, ale Hübl si poradil jak průnikem Rachůnka, tak o chvíli později se střelou Tomečka.

Nicméně aktivita karlovarským hokejistům vydržela a v polovině třetiny znovu vedli. Sebastián Gorčík vystihl chybu v pardubické rozehrávce, nasměroval si to přímo před Hübla a díky trpělivosti pak zakončoval do prázdné branky – 1:2.

Dynamo bylo v útlumu, naopak Energie se tlačila dopředu a mohla přidat i další branky. Hübl musel čelit dalším 14 střelám, vystrašila ho i malá domů od Leduca. K další změně skóre nevedla ani slepená vyloučení na obou stranách a hra ve čtyřech.

Zápas byl z obou stran bojovný a ani po pauze nepřinášel mnoho šancí. Nic na tom nezměnila ani karlovarská přesilovka, kterou Dynamo bez větších obtíží ubránilo. Zničehonic pak ale přišla třetí branka Energie. Tomáš Rachůnek nic nevymýšlel a přízemní ranou od mantinelu poslal kotouč k pravé Hüblově tyči – 1:3.

Karlovy Vary mohly svůj náskok znásobit při pětiminutové přesilovce, který dostaly za faul Johnsona. Jenže o dvě minuty převahy Energie přišla kvůli vlastnímu faulu a ve zbytku se domácí čtveřice dokázala ubránit. Jedinou šanci si karlovarští hráči připravili až po vypršení trestu, kdy Hübl nadvakrát vychytal Tuominena.

Dynamo postupně přidalo na své střelecké aktivitě a ještě před koncem druhé třetiny se dostalo na rozdíl jediné branky. V přesilovce ještě neuspěl Tomášek, jehož ránu z mezikruží Honzík zneškodnil. Na konci 39. minuty však vystřelil od modré čáry Petr Čáslava a kotouč proletěl až do sítě – 2:3.

Karlovy Vary svůj jednobrankový náskok pečlivě bránily a také díky dvěma přesilovkám v řadě nepustilo Pardubice k nějakému většímu tlaku. Při druhé výhodě navíc mohl přidělat domácím další starosti Vojtěch Tomeček, který měl po pěkné zadovce před sebou už jen odkrytou branku, avšak trestuhodně ji přestřelil.

Dynamu se nedařilo přes poctivou karlovarskou defenzívu prokousat a dostávalo se spíše jen ke střelám z dálky. Šest minut před koncem už bylo před Honzíkem rušněji. Nahodil se po krátkém náporu dostal ke střele z mezikruží a karlovarský brankář musel vytasit reflexivní zákrok.

Neméně dobře si Honzík vedl také tři minuty před koncem, kdy Schaus pěknou kličkou vymyslel šanci pro Rolinka, ale ten pálil jen do rychle se přesunujícího gólmana. Další naděje Pardubic zmařil v závěru faul a přesilovka hostí, díky které už Energie jednogólový náskok nepustila.

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice): Čekali jsme náročné utkání, které asi nebude zrovna krásné. Opět jsme v první třetině dostali po chybách góly. Snažili jsme se hráče usměrňovat, aby mysleli jen na důležitost utkání a ne na to, co se děje s klubem. Ten zápas byl ale z naší strany špatný. Karlovy Vary jsme dokázali přetlačit jen při přesilovce, jinak ve hře pět na pět jsme byli horší a soupeř zaslouženě vyhrál.

Jan Tlačil (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme, že to bude především psychicky náročné utkání, protože jsme pořád vzadu a dotahujeme ztrátu. Do zápasu jsme vstoupili dobře a vstřelili gól, ale poté jsme neuhlídali přesilovku soupeře. Zápas se pro nás vyvíjel hodně slušně, měli jsme řadu příležitostí, ale pořád se trápíme v koncovce a hlavně nás ubíjejí naše přesilovky, konkrétně součinnost a načasování. Tým si jinak zaslouží pochvalu za to, jak utkání zvládl.