Energie venku nadále stoprocentní!

L i b e r e c - I ze svého třetího letošního utkání na ledě soupeře přiváží Energie do Karlových Varů plný bodový zisk. O vítězství 3:1 rozhodli energetici již v průběhu úvodní části, kdy dokázali překonat nešťastného Faltu v liberecké bráně hned třikrát. Svou první extraligovou trefu v karlovarském dresu zaznamenal Petr Kumstát. Jediný puk za záda Rudolfa Pejchara dopravil v závěru druhého dějství slovenský útočník Verčík.
Tipsport Extraliga, 6. kolo, pá 26.9.2003
Liberec
1:3
0:3, 1:0, 0:0
Branky: 39. Verčík - 7. Kumstát (Alinč, Ptáček), 9. Alinč (Galvas), 12. Netík (Bacul). Rozhodčí: Havlík - Čížek, Padevět. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 2031.
Liberec: Falta (od 12. O. Svoboda) - Čakajík, J. Moravec, Šmíd, Jiruš, J. Nedvěd, Jakeš, od 24. navíc Holub, Krstev - Kropáč, M. Straka, S. Procházka - Rozsíval, Plodek, Korhoň - V. Novák, Kašpařík, Verčík - Pabiška, Musil, M. Hájek
Karlovy Vary: Pejchar - F. Ptáček, Galvas, Bauer, Rodin, Vantroba, Krajíček - Němčický, Skuhravý, L. Svoboda - Tvrdík, Alinč, Petr Kumstát - Netík, Bacul, Košťál - Bednařík, Pavliš, Kraus

Domácí Liberec sice vstoupil do zápasu od prvních vteřin aktivněji, dokonce si vypracoval i několik slibných příležitostí, ale stejně jako dorážka Strakovy střely v podání drze se prodírajícího Rudolfa Verčíka, ani zajímavě sehraná přesilovka radostí Bílých Tygrů neskončila.

Po šesti odehraných minutách přišly velké, pro pozdější vývoj střetnutí určitě nejdůležitější, chvíle karlovarského mužstva. V sedmé minutě nasměroval Jan Alinč přesnou přihrávku na Petra Kumstáta. Obr ve službách Energie zmátl libereckou obranu a za padajícím brankářem Faltou poprvé rozsvítil červené světlo. Neuběhly ani tři minuty, když se ve vlastním obranném pásmu výborně zorientoval Lukáš Galvas, našel na útočné modré číhajícího Alinče, který si pohodlně dojel až před brankáře, zamířil přesně mezi jeho chrániče a pak již mohl jen v oslavném gestu zvednout ruce nad hlavu. Silnou karlovarskou pětiminutovku završil v čase 11:29 lehkým nahozením směrem na soupeřovu branku Tomáš Netík. Puk skončil nejen k jeho údivu v liberecké brance. Gólman Falta, notně zdecimovaný trojicí puků ve své síti, raději přepustil místo v brankovišti kolegovi Oldřichu Svobodovi.

Liberec se až do konce úvodní třetiny jen těžce vzpamatovával z trojnásobného šoku, naopak solidním náskokem povzbuzení energetici si bez komplikací počkali na závěrečný hvizd a zaslouženou přestávku.

Nicméně do konce utkání zbývalo ještě dlouhých čtyřicet minut a Liberec rozhodně nechtěl dát svou kůži lacino. Byli to totiž právě Tygři, kdo byl ve zbývajícím průběhu zápasu lepším týmem. Nebýt Svobodovy pohotové rány z prostoru kruhů, připsali by si téměř všechny útočné akce jen hráči domácího celku. Samostatnou akci Čakajíka zakončenou střelou přes obránce i pokus o překvapení z hole Angela Krsteva Pejchar s přehledem vyřešil. Zapotit se ale zkušený brankář musel při ukázkové kombinaci Musila, Hájka a Pabišky. Posledně jmenovaný však sérii rychlých přihrávek zhatil nepřesným zakončením. Výborného Pejchara nedokázal přehodit ani Novák. Zkorigovat se podařilo Libereckým až ve 39. minutě. Při Vantrobově vyloučení propasíroval Rudolf Verčík záhadně, a pravděpodobně i za pomoci několika tečí, puk takřka zpoza branky až za Pejcharova záda.

V závěrečné dvacetiminutovce měli hokejisté z úpatí Ještědu stále herní převahu, ale dobře rozestavená obranná hráz západočeského týmu přílišné ohrožení vlastní branky nedovolovala. Za zmínku stojí snad jen Plodkova snaha natlačit se před branku. Výbornou práci holí Pejchar rodící se příležitost zlikvidoval. Neujala se ani další samostatná akce stejného hráče v 50. minutě. Kotouč vypálený z bezprostřední blízkosti i nyní zastavila opět takřka nepropustná Pejcharova výstroj.

Střetnutí se po minutách odehraných v uctivé vzdálenosti od obou branek dobralo až ke svému vyvrcholení. Závěrečný tlak Bílých Tygrů se ale soustředil jen do dělovek Nedvěda a Nováka od modré. Liberec však při hře vabank zapomněl bránit. Na půlící čáře převzal přihrávku Libor Pavliš a vydal se nikým neatakován vstříc Oldřichu Svobodovi. Poslední liberecká instance předvedla proti blafáku vedoucího čtvrtého útoku Energie úspěšný zákrok a zachovala tak pro své spoluhráče ještě alespoň teoretickou šanci na úspěch. Avšak i ta měla jepičí život. Devět sekund před závěrečnou sirénou vyhodil puk z obranného pásma Richard Bauer a mohl si s ostatními spolubojovníky vychutnat slastný pocit ze čtvrtého letošního vítězství.

Po třetinách 0:3, 1:0 a 0:0 si tedy Energie připsala do extraligové tabulky další tříbodový zisk. Navíc si ze všech utkání hraných na kluzištích soupeřů přivezla vždy výhru. Další šanci k ukončení vítězné série dostane v úterý 30. září mistrovská Slavia. Ještě předtím, v neděli 28. září, můžete sledovat aktuálně čtvrtý celek extraligy v domácím prostředí v souboji se Zlínem.

Josef Jandač (Liberec): "Dostali jsme v první třetině rychlé góly, byla to lekce z produktivity. Brankáři Faltovi, který chytal na Kladně výborně, dnes utkání nevyšlo. Ale je třeba dodat, že ani spoluhráči mu nepomohli. Proti dobře bránícímu mužstvu Karlových Varů, které je dobře organizované, jsme se za stavu 0:3 těžko prosazovali. Trápíme se v koncovce, na góly se hrozně nadřeme."

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Vyšla nám taktika typická pro hostující mužstva. To znamená hrát ze zajištěné obrany a snažit se o brejky, které se nám v první třetině dařily. V dalším průběhu jsme ubránili velkou zbraň Liberce, tedy jeho přesilovky. Kromě toho podal vynikající výkon náš brankář Pejchar."