Energie žije! Kraftovými trefami udolala Litvínov

L i t v í n o v - Stejně jako v předchozím zápase se Znojmem našla Energie i v neděli ve svých řadách jen jednoho střelce. Hrdinou důležitého souboje s Litvínovem se stal Milan Kraft, který se dvěma zásahy podílel na těsné výhře 2:1 (0:0, 1:1 a 0:1). Odhodlaný kolektivní výkon podpořený opět výtečným Romanem Málkem znovu slavil úspěch a udržel tak Karlovy Vary, i přes vítězství Plzně nad Jihlavou, stále v boji o postupovou osmičku.
Tipsport Extraliga, 44. kolo, ne 30.1.2005, Zimní stadion Litvínov
1:2
0:0, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 24. Čaloun (Prorok, Šlégr) - 30. Kraft (A. Nedorost), 50. Kraft (Harant, Dvořák). Rozhodčí: Rejthar - Český, Pešek. Vyloučení: 5:8, Trávníček 10 min., Šlégr, Čaloun - Harant všichni 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5510.
Litvínov: Jarina - Šlégr, Buzek, Škoula, Ťupa, Kroupa, Skuhrovec - Čaloun, V. Hübl, Prorok - Zálešák, P. Martinec, Balázs - Trávníček, Kubinčák, Gombár - Klobouček.
Karlovy Vary: Málek - Kutlák (30. Suur), Ptáček, J. Polák, Harant, Bauer, Hlavačka - Košťál, Skuhravý, Bednařík - Hurtaj, Milan Procházka, Pech - A. Nedorost, Kraft, Dvořák - Kucharczyk.

Již 32. pokračování bojů o Podkrušnohoří hostil litvínovský stadion Ivana Hlinky a každý, kdo hokejovou extraligu alespoň po očku sleduje, musel tušit, že půjde o utkání nejvyšší důležitosti. Do souboje dvou dobyvatelů postupové osmičky nemohli zasáhnout karlovarští Alinč, Vojtěch Polák ani obránce Krajíček, proto musel trenér Rulík počítat pouze se třemi kompletními formacemi. Domácím zase chyběly hvězdy Reichel, Ručinský a Daniel Branda.

Zpočátku o něco nervóznější Chemopetrol byl sice aktivnějším týmem, jenže jeho ataky ztroskotávaly na výborném Málkovi v brance Karlových Varů. Už v první minutě vybídl Balázs přihrávkou za obranu ke skórování Čalouna, který ještě ale na západočeského mága nevyzrál. Stejné obsazení měla i další zajímavá situace ze 3. minuty a opět byl úspěšný Málek, když i s trochou problému udržel Čalounovu střelu švihem z prostoru mezi kruhy. Karlovarští spoléhali na rychlé protiútoky a v jedné z rušivých akcí trefil připraveného Jarinu hbitý Hurtaj. V jedné z přesilových her měl pěknou příležitost Richard Bauer, ale ani on na domácího gólmana nevyzrál. Možná nejpohlednější kombinaci úvodní dvacetiminutovky si tak trochu pokazili sami Litvínovští. Martinec vyslal zadovkou do přečíslení Škoulu, ten se ještě snažil přihrát Zálešákovi, jenže to už se hostující obrana stačila srovnat a celou akci zneškodnila.

Zajímavému, i když opatrnému hokeji, nadále kralovali především oba brankáři. Až ve 24. minutě jako první kapituloval Roman Málek. Prorok zabojoval u mantinelu, dojel takřka ztracený kotouč, bleskově naservíroval Janu Čalounovi, který z blízka rozvlnil síť. Z Litvínovských rázem spadla nervozita a začali na ledě dominovat. Od modré čáry si až před Málka sjel Buzek, jenže stejně jako brejk Zálešáka, skončil blafák urostlého obránce v brankářových chráničích. Energetikům se ulevilo ve 28. minutě, kdy na trestnou lavici usedl Kubinčák. Po minutě přesilovky se však mezi časoměřiče odebral i Bednařík a litvínovské manévry mohly pokračovat. Jenže se stal pravý opak. Nedorostův pokus v oslabení vyrazil Jarina jen před najíždějícího Milana Krafta, jenž nikým neatakován vyrovnal a zaznamenal teprve druhý karlovarský gól sezóny v oslabení. S vyrovnání se do hry vrátila nervozita a opět začaly mít navrch obrany. Za zaznamenání stojí další příležitost neúnavného Čalouna, kterému ale v rozhodující moment sklouzl puk z čepele a na druhé straně přečíslení energetiků zakončené Dvořákem. Výborným zákrokem se proti střele varského bojovníka blýsknul Kamil Jarina.

Třetí třetina – nervák se vším všudy! Karlovarští v jejím úvodu praktikovali účelný hokej s vyčkáváním na protiútoky. Do jednoho takového ujel Milan Procházka, jenže byl zahákován Buzkem a rozhodčí Rejthar se nerozpakoval nařídit trestné střílení. K souboji jednoho proti jednomu se rozjel nejproduktivnější energetik Ĺubomír Hurtaj. Jeho klamání rameny i holí ale Jarina odhalil. Domácí s chycenou penaltou sice ožili, ale opět je postihla stejná katastrofa jako ve druhé třetině. Kamil Jarina neudržel Harantovu ránu, puku se chopil opět hrdina zápasu Milan Kraft a dorážkou poslal Západočechy do rozhodujícího vedení. I přes důslednou obranu Energie se v závěru dostali chemici do několika vyložených šancí. Patrik Martinec zachyboval, když místo přímé střely hledal pokrytého spoluhráče, Čaloun směřoval příhru na brankovišti na Hübla, který i s trochou smůly kotouč za čáru nedotlačil a v poslední vážné příležitosti vychytal Málek z úhlu pálícího Buzka. Poslední vteřiny ještě okořenila bitka Čalouna, Šlégra a Haranta, na konečné výhře už to ale nic nezměnilo.

Stovka fanoušků z Karlových Varů si mohla po závěrečném hvizdu společně se svými hokejisty vychutnat po delší době plný bodový zisk z ledu soupeře i udržení nadějí na play-off.

Petr Rosol (Litvínov): "Byl to vyrovnaný zápas a asi vyhrál šťastnější tým. Měli jsme několik dobrých příležitostí, ale vyhořeli jsme v koncovce. Bez gólů nemůžeme vyhrát, bohužel je střílí pouze jediná naše formace."
Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Věděli jsme, že to bude pro nás jeden z klíčových zápasů. Jsme rádi, že to nakonec takhle dopadlo. Oceňuji, že jsme po neúspěšném trestném střílení dali rozhodující gól a pohlídali si výsledek."