Junioři Energie porazili České Budějovice

K a r l o v y V a r y – Se dvěma významnými posilami nastoupili junioři karlovarské Energie k předehrávce III. části juniorské extraligy. Hráči se zkušenostmi z mužské první ligy i extraligy Lukáš Pech a Kamil Tvrdek, vhodně doplněni o kapitána Martina Vrbu, vstřelili všechny branky utkání a zařídili druhou výhru svého týmu nad Jihočechy v letošní sezóně. Úspěch se však nerodil snadno, v polovině utkání šli do vedení hosté brankou Řehoře, ale rychlé vyrovnání a následný obrat kombinovaný s výbornou obranou domácích nedal hostům šanci na úspěch. Energie Karlovy Vary tak porazila HC České Budějovice 3:1, po třetinách 0:0; 2:1; 1:0. Nejlepším mužem utkání se stal Kamil Tvrdek, který vstřelil vítěznou branku a na obě další přihrál.
Extraliga juniorů, 56., čt 11.3.2004
České Budějovice
3:1
0:0; 2:1; 1:0
Branky: 28. Vrba (Pech, Tvrdek), 37. Tvrdek (Tašner, Pech), 47. Pech (Vrba, Tvrdek) - 28. Řehoř (Mrkvička, Novotný).
Rozhodčí: Florián - Havelec, Fiala. Vyloučení: 6:5, navíc Novotný (CEB) 5+DKU. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 95.
Karlovy Vary: Jirkův - Tašner, Bauer, Bušta, Hamerle, Nový, Prštický Tomáš, Charousek, Kocek, Tomáška, Sadloň, Polák, Chyba, Vrba (C), Karpíšek, Prštický Ondřej, Pech, Pražák, Tvrdek.
České Budějovice: Anderle - Macháček, Černý, Vondráček, Baran, Mrázek, Mrkvička, Hanzal, Novotný (C), Gulaš, Šulčík, Bendík, Mertl, Černý, Kudláček, Škoda, Řehoř, Hanzal, Suchý.

Posílena o dva prvoligové borce Lukáše Pecha a Kamila Tvrdka přivítala karlovarská Energie HC České Budějovice. Právě tito hráči mohli otevřít skóre utkání již po 13. sekundách. Po úvodním vhazování prokličkoval Lukáš Pech středním pásmem a po levém křídle sjel až před branku. Místo střely zvolil křižnou přihrávku na Kamila Tvrdka. Rychlou radost jim zkazil včasným skluzem brankář Jiří Anderle. Energie nepolevila, po minutě hry zpoza branky přihrával Petr Nový na v mezikruží zcela volného Jakuba Bauera, tomu ale nešťastně sklouzl puk. Počáteční nápor Karlových Varů uzavřel bombou od modré čáry Ján Tomáška. Od této chvíle opticky převzali hru České Budějovice. Domácí se začali soustředit na pečlivé bránění středního pásma, obrané modré čáry a při dobré příležitosti vyráželi do smrtících protiútoků. Hosté několikrát uzamkli Energii v její třetině, ale místo střel se hrála hra „honění puku po mantinelu“. Jihočeši se tak za první třetinu dostali jen ke třem šancím. V sedmé minutě vypálil z pravého kruhu kapitán Novotný, důrazem a najetím do brankáře se snažil uspět Hanzal a bombou z levého kruhu vyzkoušel domácího brankáře Jirkůva Jan Řehoř. Naopak domácí hrozící z protiútoků měli dobrých šancí hned několik, ale skóre se neměnilo ani při skoro čtyřminutové přesilové hře domácích na konci třetiny. Několik vteřin před koncem prvního dějství unikl do nájezdu Jiří Hanzal, místo složitých kliček volil střelu do horního růžku ze střední vzdálenosti. Brankář Jirkův zasahovat nemusel, střela minula branku.

Mnohem hokejovější druhá třetina přinesla ve své první a druhé čtvrtině přelévavou hru v níž „každý chvilku tahal pilku“, ve třetí čtvrtině drtivý tlak domácích a v polední čtvrtině sérii vyloučení. V polovině 22. minuty se po přihrávce Bauera ocitl sám před brankářem Roman Pražák. Za brankou se již rozsvítilo červené světlo, ale to jen díky unáhlenému brankovému rozhodčí. Jiří Anderle vytáhl svou lapačku a bravurně velkou šanci zlikvidoval. Ve vlastním oslabení ujel jeden na jednoho opět Roman Pražák. V souboji s českobudějovickým Suchým si počínal nadmíru dobře, ale střelu včas do bezpečí tečoval navrátivší se obránce. Na druhé straně se ve veliké šanci ocitl Martin Hanzal, pokusil se o kličku a zasunutí mezi betony, jenomže pokus postrádal rychlost a tak vyřešení situace nebylo pro domácího brankáře velkým problémem. V polovině osmé minuty se již skóre konečně měnilo a to zásluhou hostů. Skoro minutu a půl trvající tlak zužitkoval střelou z ostrého úhlu Jan Řehoř - 0:1. Jenomže domácí odpověděli velmi rychle. Za pouhých 19 vteřin vtipně objel branku Lukáš Pech, brankář Anderle jeho pokus o zasunutí vyrazil přímo na hůl Martina Vrby a karlovarský kapitán už volné místečko v brance našel - 1:1. Stejný hráč mohl otočit skóre přesně v polovině zápasu. Při nájezdu jeden na jednoho bravurní kličkou nedal šanci českobudějovickému obránci Vondráčkovi, s brankářem Anderlem si neporadil. Karlovy Vary se pustily do mohutné ofenzívy a více než pět minut se hosté nedostali z vlastního pásma. Pečlivá obrana Jihočechů ale nedovolila domácím ohrozit branku, teprve v 16. minutě se hosté pokusili o první protiútok po dlouhé době, avšak na útočné modré ztratili puk a po přihrávce Tašnera nedal v samostatném nájezdu Kamil Tvrdek brankáři sebemenší šanci – 2:1. Tento fakt neunesl kapitán Roman Novotný a při následné šanci Energie krosčekoval domácího hráče do hlavy. Verdikt rozhodčího byl jasný – trest do konce utkání. V následné plejádě vyloučení se hrálo dokonce i 3 na 3. Ani jeden tým si do konce třetiny již nedokázal vypracovat vyloženou šanci.

Z předchozí třetiny dohrávali domácí přesilovou hru a tak úvod logicky patřil Energii. Postupně brankáře Anderleho vyzkoušeli Vrba, Tašner, Tvrdek a Hamerle, na rozuzlení zápletky se však stále čekalo. To mohlo nastat ve 44. minutě. Kamil Tvrdek ujel obraně a tváří tvář brankáři prostřelil škvírku mezi betony. Jenomže Českobudějovické zachránila tyč a čekalo se dál, ale už jen minutu. Ukázkový přechod středního pásma po ose Tvrdek – Vrba – Pech, zakončil Lukáš Pech únikem a střelou nad lapačku brankáře - 3:1. Tlak Karlových Varů stále neutichal, zvýšit mohl Tomáška, Pražák, Tvrdek, Vrba, Pech i další. Když 50. minutě minul hostující Šulčík po přihrávce Gulaše úplně prázdnou branku, o vítězi již nebylo pochyb. Hosté na začátku 59. minuty ještě snížili, ale gól nebyl uznán pro sevření kotouče rukou.

Domácí odvedli výborný výkon a především v poslední třetině soupeře viditelně přehráli. Jako klíčová se ukázala spolupráce dvou posil Kamila Tvrdka a Lukáše Pecha. Výborný výkon odvedl také rozhodčí Jiří Florián, který udržel přísný a vyrovnaný metr až do posledních vteřin zápasu.