Junioři: Kometa odletěla i s body

Junioři: HC Energie - HC Kometa 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)
Po výhře nad Znojmem se nejstarší mládežnické kategorii druhé víkendové utkání nepovedlo. Přestože se hned od prvních minut energetici usadili v obranném pásmu hostů, prohrávali vinou individuálních chyb po první části o dvě branky. V polovině střetnutí se podařilo snížit Janu Topinkovi, ale efektivní soupeř opět odskočil na rozdíl dvougólový rozdíl. V závěrečné power play dokázali energetici již jen snížit, a do moravské metropole tak putují všechny tři body.
Extraliga juniorů, 16. kolo, so 20.10.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Brno
3:4
0:2, 1:1, 2:1
Branky a nahrávky: 29. Topinka (Mareček, Rohan), 43. Dej (Záhora), 60. Budínský (Přindiš) - 6. Grmela (Stehlík, Jarůšek), 18. Popolanský (Smolík), 40. Jarůšek (Svoboda, Stehlík), 49. Mišura (Svoboda). Rozhodčí: Uřídil - Brejcha, Valenta. Vyloučení: 6:10, navíc Kuběna (KVA) 10 min. OT. Využití: 1:1. Diváci: 87. Střely na branku: 42:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
Karlovy Vary: Panec - Schmidt, Jemeljanov, Přindiš, Novák, Tomeček, Boguský, Zmeškal, M.Rohan - Šnajdr, Topinka, Záhora, Chaljavin, Mareček, Sláma, Mistoler, Dej, Majer, Budínský, Kuběna, T. Rohan
Brno: Čiliak - Vejvar, Babic, Žalud, Reschowský, Koš, Pospíšil, Skočovský, Vozdecký - Stehlík, Svoboda, Mišura, Jarůšek, Staša, Šidák, Smolík, Štěpánek, Grmela, Zima, Popolanský, Kožár

Že ani útočná hra a vytrvalý tlak k úspěchu nestačí ukázala první třetina střetnutí mezi Energií a Kometou Brno. Hned v prvních minutách chtěli domácí ukázat, kdo je na ledě pánem, a jali se dobývat Čiliakovu branku. Několik příležitostí pro své spoluhráče připravil energetik s reprezentačními zkušenostmi Pavel Kuběna, hostující brankář ale předváděl, že svoji kůži neprodá lacino. Při útočných manévrech však západočeši zapomínali na zadní vrátka. Prvním varováním jim byla tvrdá rána Skočovského od modré a opravdový trest za nedůslednost přišel v šesté minutě. Ondřej Stehlík a Jan Grmela s přehledem zvládli situaci dva na jednoho, když druhý jmenovaný ranou nad lapačku otevřel skóre.

Hra pokračovala dle zavedeného scénáře, jen hlad domácích po brance se snad ještě trochu zvýšil. K vyrovnání jim mohly pomoci dvě přesilové hry, brankář Marek Čiliak však hýřil jistotou a puky, které nepochytal on, zneškodnila pozorná obrana. V šestnácté minutě se na samotného Čiliaka řítil Matěj Záhora, těsně před zakončením mu však obránce šikovnou rybičkou vypíchl kotouč z hole. Přesto se před první sirénou skóre nakonec změnilo, když domácí pykali za příliš mnoho hráčů na ledě a hokejisté Brna svojí první početní výhodu v zápase využili. Po střele a sérii dorážek nakonec za Pancova záda zapadl oblouček Tomáše Popolanského.

Hned na úvod prostřední části hráli domácí další přesilovou hru, ale nebýt pozorného zákroku obránce Energie, mohla je dvojice Popolanský – Vozdecký poslat do kolen. Přes vytrvalý tlak se Karlovarským dlouho nedařilo skórovat, obránci Komety obětavě padali do střel. Červené světlo za Čiliakem se nakonec rozsvítilo v 29. minutě. Dlouhé obléhání vyústilo v nepřehledný chumel hráčů před brankou, ve kterém se nejrychleji a nejpřesněji zorientoval Jan Topinka. Další pohromě pro Kometu zabránil Čiliak, když proti nájezdu Budínského vytasil bleskový zákrok lapačkou.

V době, kdy se domácí nadechovali k vyrovnání, však přišlo několik zbytečných vyloučení, která aktivitu přenesla opět na hokejky modrých. V 46 vteřin dlouhé dvojnásobné přesilovce ještě hosté působili neškodně, Stehlíkova střela z otočky již Pance vylekala a opravdový úder si Kometa schovala až do poslední minuty druhého dějství. Zatímco domácí již nejspíš mysleli na čtvrthodinovou přestávku, Richard Jarůšek prokličkoval jejich obranou a střelou do horní poloviny branky rozjásal své spoluhráče.

Další okénko v obraně Energie se objevilo hned po přestávce, nájezd Popolanského a Smolíka na jediného obránce však Panec zneškodnil efektním a efektivním zákrokem. A opět – nedáš, dostaneš. Trochu bezradné počínání svých spoluhráčů v přesilové hře ukončil až Rastislav Dej, když si od mantinelu najel do výhodnějšího úhlu a zamířil přesně do bližšího horního růžku. Honbu za vyrovnáním si domácí opět zkomplikovali nedovoleným zákrokem a ve chvíli, kdy se vyloučený Zmeškal vrátil na led, udeřili Brňané počtvrté prostřednictvím Mateje Mišury.

Karlovarští měli na vstřelení dvou branek 10 minut hracího času, ale hosté bránící na hranici sebeobětování přečkali i dlouhé čtyřminutové oslabení při vyloučení Stehlíka. Po dalším faulu měli domácí dokonce 99 vteřin dvojnásobnou výhodu, nic kloudného v ní ale nedokázali vymyslet. Radovali se až v závěrečné power play, kdy na 3:4 snížil Vít Budínský. Na víc jim už nezbyl čas a hosté si díky vhodně zvolené taktice podpořené zákroky Marka Čiliaka odvezli plný počet bodů.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Začali jsme dnes lehkovážně a nehráli jsme dostatečně důrazně do branky. Předváděli jsme takový hokejíček na krásu a ne na efekt. Někteří hráči bohužel neplní to, co si v kabině říkáme, a budeme z toho muset vyvodit důsledky. Střeleckých příležitostí jsme měli spoustu, stačilo párkrát zvednout puk a všechno mohlo být jinak. Další věcí se kterou se potýkáme je zodpovědná hra dozadu. Z té musí náš hokej vycházet.

Lubomír Oslizlo (Kometa Brno): Věděli jsme, že Karlovy Vary mají jeden z nejlepších útoků v lize a museli jsme tomu přizpůsobit naší taktiku. Dokázali jsme trestat jejich chyby a hodně nás také podržel brankář. Se třemi body jsme velice spokojení.