Junioři: V Plzni ani jedna branka!

P l z e ň - Zatímco paralelní duel dorostu nabídl střelecké hody, skončilo západočeské derby konané v rámci druhého kola juniorské extraligy fotbalovým výsledkem 0:0. Převážná část hrací doby proběhla v režii Karlovarských, veškeré jejich pokusy však ztroskotaly na výborném brankáři Štelmachovi. Na druhé straně i energetik Pavel Jakubal předvedl několik kvalitních zákroků a potvrdil tak oprávněnost svého jmenování na post týmové jedničky.
Extraliga juniorů, 2. kolo, so 10.9.2005, Zimní stadion Plzeň
Plzeň
0:0
0:0, 0:0, 0:0
Bez branek . Rozhodčí: Šindler - Pešek, Šatava. Vyloučení: 8 - 10, navíc Sedláček (KVA) 10 minut, Hajšman (PLZ) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 73. Průběh utkání: 0:0.
Plzeň: Štelmach - Štich, Gajda, Martinec L., Heršálek, Krajčík, Černý L., od 31. Kreuzman - Kica, Holý, Malý - Holub, Kocman, Špinka - Kepl, Žbontar, Šlauf - Hajšman, J. Setikovský
Karlovy Vary: Jakubal - Karpíšek, Kloz, Štourač, Schmidt, Brňák, Mašek - Sedláček, Bauer, Gasparik - Hamerle, Budínský, Bušta - Kuběna, Bauer, Sláma - Kalousek

Bratříčkování, které se vznášelo mezi hráči při rozbruslení, bylo po úvodním hvizdu sudího Šindlera tatam. Od začátku se zdálo, že hosté jsou ve větší ráži. První šanci pohnout s ukazatelem skóre na multifunkční kostce visící nad ledem měli však domácí ve 4. minutě, kdy si vynutili faul Budínského. Přesilovka ovšem viditelně svědčila více Karlovarským - Mašek nejprve ohrozil Štelmacha v brance Plzně střelou na vyrážečku, leč neuspěl, stejně jako Sedláček o pár vteřin později. Energetici měli i nadále více ze hry, Plzeň nepouštěli skoro do žádných šancí, navíc sami neustále zaměstnávali domácího brankáře. V 8. minutě prověřil jeho připravenost Bušta od modré, napodobil ho i Schmidt a o chvilku později i Budínský, který tečoval ránu Schmidta těsně mimo - vše bez gólového efektu. Přesilová hra přišla naproti i hostům - Heršálek nedovoleně bránil a tak skončil "za katrem". Však jediná střela Schmidta prošla až ke Štelmachovi, svoji funkčnost totiž propagovala plzeňská defenzíva. O veselý moment se postarala obě mužstva, když po odehrání puku vysokou holí Karlovarskými se všichni shlukli okolo ležícího touše a obě strany pak vyčkávaly, kdo se ho první dotkne - "válku nervů" pak prohrál a onen pomyslný oříšek rozlouskl karlovarský Bušta, čímž sebe a své spoluhráče vykázal z těžce nabytého útočného pásma. V 15. minutě měl velikou šanci Karpíšek, který si sjel až k brance, ale nedal. Na Štelmachovi ztroskotal i Hamerle, který rychlou kličkou puk za roztaženého brankáře Plzně neprostrčil. Plzeň se těžko dostávala do šancí, jednu z mála, střelu Kicy, zastavil pozorný Jakubal. Poslední velikou šanci třetiny měl hostující Schmidt, který si najel na příhru a příklepem si vynutil parádní semafor od plzeňského kouzelníka.

Druhá třetina se rozkouskovala sérií vyloučení, při kterých došlo i na pěstní výměny názorů. Rozhodčí se nebál vylučovat a proto mu chvíli jedna strana vzdávala hold a o pár vteřin mu zase spílala. Plzeň svoji cestu druhou třetinou začala střelou Jana Setikovského, který rozbušil srdce Jakubala ranou do jeho hrudi, poté na druhé straně změnil Bauer směr střely těsně před mladým Plzeňákem v brance, leč bezúspěšně. Plzeňáci postupně vyrovnali hru, ve 25. minutě pálil příklepem zprava Kocman, brankář Varů však puk vyrazil hokejkou do rohu. Obrovskou šanci spálil ve 28. minutě Bauer, který zachytil mezi kruhy chybné vyhození, naštěstí pro Plzeň znovu "spadly šraňky" v brance Plzně - Štelmach čaroval... Karlovarští dostali znovu střeleckou chuť a ve 30. minutě si otevřeli střelnici v plzeňském obranném pásmu, ale ani Bauer, ani Kloz puk do sítě nedostali. Po překročení poloviny zápasu se poprvé a naposledy na ledě zajiskřilo tak, že by Neandrtálec možná mohl vykřesat trochu ohně - oba kohouty, Maška i domácího kapitána Hajšmana, aktéry pěstního souboje, usměrnil nekompromisní sudí, Plzeňáka navíc poslal expresně až pod sprchy. Karlovarští borci ale nic kloudného nevymysleli a pokud se jim přeci jen něco povedlo, stála jim v cestě zeď jménem Štelmach.

Třetí třetina už byla o poznání klidnější než třetina předchozí, navíc přibylo i pěkných šancí. Agilní Bauer zkusil pevnost Štelmachovy vesty bombou z mezikruží, na druhé straně střelou z úhlu neuspěl Setikovský. Všem příznivcům domácích začalo zvonit v uších ve 47. minutě, kdy Bauer svoji dělovku nasměroval do břevna. Štelmach svoji chladnokrevnost prokázal o minutu později, to nejprve zlikvidoval únik Slámy, poté dorážku Bauera (který se pak chytal za hlavu) a následně i pokus Kuběny. Plzeň vystrčila drápky ve 49. minutě, kdy Kreuzman táhlou střelou od modré provětral odpočívajícího Jakubala, jehož branku jen těsně minul pár vteřin poté svým projektilem Štich. Plzni se následně nepovedla ani další přesilová hra, během které se nedostala do jediné šance. Jednu z posledních šancí zápasu si schovali domácí na 56. minutu, kdy Kocman naneštěstí pro Plzeň neviděl úplně volného Holuba u druhé tyčky a tak dlouho váhal, až ho zpacifikoval karlovarský obránce Mašek. Plzeň si ještě v čase 59:04 vzala oddechový čas, ale nic dalšího - ani gól, který jako jediný aspekt tomuto utkání chyběl - nepřišlo.

Jiří Kučera (Plzeň): "Myslím, že Karlovy Vary byly rozhodně lepší, pro nás je ten bod nesmírně cenný. Navíc toto utkání, myslím jako výsledek, stál hlavně na našem brankáři, který chytal skvěle. Hráli jsme dobře, ale občas jsme si to sami zbytečně komplikovali. Při těch vyloučeních ve druhé třetině jsem měl strach, aby se to nevyhrotilo, naštěstí se to uklidnilo a hrálo se pak dál v klidu. Po zbytek utkání jsme pak hráli na dlouhý puky, nikdo nechtěl udělat nějakou zbytečnou chybu a přijít tak o ten hodně cenný bod."

Zdeněk Kostourek (Karlovy Vary): "My jsme spolu sehráli jedno přípravné utkání, které bylo také takto vyrovnané, toto bylo jen tvrdší, protože oba týmy si uvědomily, že už jde o ligové utkání. Většinou se tedy jednalo o boj ve středním pásmu. Myslím, že druhá třetina se rozkouskovala těmi vyloučeními, ale jinak pan rozhodčí nezasahoval příliš do hry. Navíc slova uznání patří oběma brankářům, kteří podali doslova heroické výkony. S ohledem na průběh utkání a naše předzápasové prognózy jsme spokojeni s bodem."