Junioři: Vydařené střetnutí s nováčkem

K a r l o v y  V a r y - Úvodní branka Hradce Králové z páté minuty dala energetikům varování, že i papírově slabší soupeř umí pěkně kousat. Na straně Energie však byly znát dlouholeté extraligové zkušenosti a domácím se bez větších obtíží podařilo zápas zvrátit a dovést do vítězného konce. Na výsledku 5:2 se největší měrou podílel Jan Bauer, jenž skóroval hned třikrát a u jedné branky navíc asistoval.
Extraliga juniorů, 7. kolo, so 24.9.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Hr.Králové
5:2
1:1, 4:0, 0:1
Branky a nahrávky: 8. Jan Bauer (Jakub Bauer, Sedláček), 26. Jan Bauer (Kuběna), 26. Jan Bauer (Jakub Bauer), 28. Sláma (Kuběna, Gasparik), 40. Sedláček (Jakub Bauer, Jan Bauer) - 5. Čermák (Luštinec), 45. Janoušek. Rozhodčí: Zubzanda - Fiala, Merc. Vyloučení: 5:6, navíc Dvořák (HKR) 10 min. za nesp. chování. Využití: 3:0. Diváci: 83. Střely na branku: 41:15. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2.
Karlovy Vary: Jakubal - Brňák, Mašek, Boguský, Satora, Schmidt, Kloz, Štourač - Kalousek, Šnajdr, Hamerle, Gasparik, Kuběna, Sedláček, Bušta, Jakub Bauer, Jan Bauer, Budínský, Sláma, Zucker
Hr.Králové: Svoboda - Spudil, Marša, Šafář, Plíhal, Jelínek, Samec, Burdych - Janoušek, Šejnoha, Dulovec, Luštinec, Košina, Dvořák, Hloušek, Vlašín, Jirousek, Petružálek, Čermák, Petr

V utkání sedmého kola juniorské extraligy nastoupili energetici proti nováčkovi soutěže z Hradce Králové. Ten v lize zatím předvádí sympatický výkon a díky cenným výhrám nad Slavií a Litvínovem se drží nad sestupovými příčkami.

Aktivity se v prvních minutách chopili domácí a Roman Svoboda v brance Hradeckých se měl co ohánět. Hned ve třetí minutě nalezl Bušta na branku najíždějícího Hamerleho, ale jeho střela skončila jen na brankářově betonu. Hosté poprvé zahrozili v minutě čtvrté, Petružálek zkoušel bekhendem překvapit Pavla Jakubala v energetické svatyni. Branky se Hradec nakonec dočkal o minutu později, ujala se nenápadná střela ze střední vzdálenosti, kterou vedle Jakubalova ramena vyslal Miloslav Čermák. A překvapení bylo tu! Karlovarští si tuto lekci z produktivity vzali k srdci a o tři minuty později bylo vyrovnáno. Po střele Sedláčka doslova vyrval kotouč ze Svobodových spárů Jakub Bauer a předložil jej Janu Bauerovi, pro něhož již bylo maličkostí dopravit kotouč do téměř prázdné branky. Vyrovnání domácí nabudilo a soupeř na některé jejich kombinaci doslova „zíral s otevřenou pusou.“ V desáté minutě vydoloval puk ze závaru před brankou hostí aktivně hrající Sláma, jeho pokus minul klec jen o centimetry. Karlovy Vary si vyzkoušely i přesilovou hru, v té však paradoxně jejich šancí ubylo. Většinu totiž odehrály staticky u zadního mantinelu, i když i odtamtud se dá vstřelit branka, jak ukázal další vývoj zápasu. První třetina již změnu skóre nepřinesla, ač si Energie vypracovala několik solidních příležitostí. Hradec Králové jednoznačně držel nad vodou výkon brankáře Svobody.

Po návratu z kabin se opět na úvod mohli radovat hosté. Situaci dva na jednoho úspěšně zakončil Ondřej Kosina, ale veselí jeho i celého hradeckého týmu zmrazil rozhodčí Zubzanda svým rezolutním gestem paží naznačujíc postavení hráče v brankovišti. Touto akcí hosté nejspíše vyčerpali veškeré své útočné plány pro druhou třetinu, a tak se pokračovalo v nastoleném trendu, kdy Karlovarští téměř permanentně okupovali útočné pásmo. Brankář Svoboda vydržel vzdorovat do 26. minuty. Během hry čtyř proti čtyřem (po předešlém kočkování Gasparika se Spudilem) se Jan Bauer vydal na vyjížďku hradeckým obraným pásmem, během níž stačil zmást několik obránců, položit gólmana Svobodu, trefit kotouč do odkryté horní poloviny branky a nakonec triumfálně skočit na mantinel. Čistý hattrick završil karlovarský ostrostřelec Jan Bauer hned po 37 vteřinách, když v přesilové hře zvýšil na 3:1. Střílení branek se energetikům evidentně zalíbilo, a tak si po necelých dvou minutách udělali radost znovu. Opět v přesilové hře, ale tentokrát bez Bauera, protože i hrdinové musí někdy odpočívat. Parádní akci na jeden dotek započal Gasparik, pokračoval Kuběna, jenž na zlatém podnose naservíroval kotouč Tomáši Slámovi přesně před branku. Tlak domácích byl v těchto fázích zápasu skutečně drtivý a nezničilo jej ani vyloučení Jana Bauera za podražení. Koordinovanou hrou nedovolili energetici Hradeckým usadit se v pásmu, nebo dokonce vystřelit na brankáře Jakubala. Bauer se tak vrátil na led a show mohla pokračovat. V 36. minutě neproměnil obránce Kloz samostatný nájezd a bylo nutno vymyslet jiný způsob k překonání výborného Svobody. Těsně před druhou sirénou jej v přesilové hře objevil Pavel Sedláček, který od zadního mantinelu nahodil kotouč na Svobodu a ten si ho nešťastně srazil přímo do branky. Po druhé třetině ukazovala světelná tabule stav 5:1 a dalo se tvrdit, že v Karlových Varech je rozhodnuto.

Hosté do utkání šli nejspíše s předsevzetím střílet branky jen v úvodech třetin a v závěrečné části se jim to opět podařilo. Kotouče v útočném pásmu se chopil Jiří Janoušek a překvapil všechny včetně vychladlého Jakubala. Hosté konečně začali předvádět, jak je možné, že se dostali do nejvyšší soutěže, a snažili se odčinit nevalný dojem své hry z druhé třetiny. Sympaticky vydrželi bojovat až do posledních minut, ale Energie si taktickou obrannou hrou svůj tříbrankový náskok uhájila. Závěrečné emoce a pošťuchování již byly úplně zbytečné.

Po třetinách 1:1, 4:0 a 0:1 porazila HC Energie Karlovy Vary tým HC VČE Hradec Králové 5:2. Domácí se díky tomuto zaslouženému vítězství dostali na pátou příčku tabulky. Nejlepším hráčem utkání byl jednoznačně nezadržitelný Jan Bauer, který zaznamenal 4 kanadské body (3+1). Pochvalu však zaslouží i hradecký brankář Svoboda.