Junioři: Zlepšená obrana stačila pouze na bod

HC Energie Karlovy Vary - HC Rabat Kladno 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

K a r l o v y V a r y - Páté kolo juniorské extraligy přiválo na karlovarský stadion hokejisty z tradiční líhně hokejových talentů HC Rabat Kladno. Atraktivní utkání, ve kterém se jedna útočná vlna valila přes druhou, muselo diváky bavit. Energetici vybojovali brankou Pavla Kuběny bod za remízu po šedesáti minutách, v prodloužení si dodatečný bod připsali techničtější hosté.

Extraliga juniorů, 5. kolo, po 18.9.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Kladno
1:2p
0:0, 1:1, 0:0 - 0:1
Branky a nahrávky: 27. Kuběna - 23. Knotek (Bláha), 62. Valský (Hudíček). Rozhodčí: Zubzanda. Vyloučení: 6:9. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 150. Střely na branku: 28:44. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Karlovy Vary: Závorka - Tollinger, Mašek, Schmidt, Boguský, Satora, Zmeškal, Přindiš - Šnajdr, Bauer, Zucker, Kuběna, Baran, Smolík, Sláma, Záhora, Tomiš, Mareček, Rohan, Budínský, Topinka
Kladno: Cikánek - Sedláček, Trončinský, Gudas, Mizera, Babický, Kříž, Souček, Piskáček - Knotek, Procházka, Valský, Hoffman, Rudovský, Kazatel, Bláha, Hudíček, Ibl, Lhotský, Hauer, Hlusička

První část duelu mezi juniory Energie a Kladna přinesla pro diváky pohledný hokej s několika brankovými šancemi na obou stranách. Od počátku se hrálo ve vysokém tempu a mírně navrch v kombinaci měli domácí. V úvodu zaujala technická paráda Jana Bauera, jenž si pohrál se soupeřem u mantinelu, uvolnil se a z mezikruží vypálil. Jeho pokus ale neměl dostatečnou razanci a skončil na betonech brankáře Cikánka. V šesté minutě se po vyloučení Hlusičky energetici dostali ke své první početní výhodě, mimo tvrdé střely Slámy z kruhu ale výrazněji nezahrozili. V deváté minutě spustili kombinační kolotoč před Závorkou hosté a vybojovali vyloučení Zbyška Satory. Největší šanci v této početní výhodě měl Knotek, když individuálně probruslil až na hranici brankoviště. Zde však kotouč napálil pouze do betonů brankáře. Hra v plném počtu hráčů na ledě pak již patřila opět energetikům, ti však své největší šance promarnili. Nejprve Topinka našel před brankou volného Marečka, ten však tváří v tvář golmanovi přestřelil. Neprosadil se ani Kuběna ze samostatného úniku, a po dvaceti minutách se tak do kabin odcházelo za bezbrankového stavu.

Po přestávce již diváci na první branku příliš dlouho čekat nemuseli. Po zmatcích v obraně Energie v třiadvacáté minutě se střelou ze střední vzdálenosti prosadil Tomáš Knotek, asistoval mu Jan Bláha. Pro Západočechy mohlo být ještě hůře, když je o několik minut později poslal rozhodčí do tří. A gól skutečně padl. Byla to ovšem síť hostí, kterou puk rozvlnil. Pavel Kuběna vyšťouchl kotouč nejistému hráči na modré, vyhrál nad ním i v bruslařském souboji a po bekhendové střele se radoval z vyrovnání. Rabat pak ještě dohrával klasickou přesilovou hru, Hauer krásně našel Lhotského před brankou, ale ten šancí na opětovné získání vedení pohrdl. Po těchto dramatických okamžicích tempo opadlo a i druhá přestávka se konala za nerozhodného stavu.

V závěrečné části se začala projevovat celkově vyšší technická vyspělost kladenského mužstva a gólman Energie se měl co ohánět. V dvaačtyřicáté minutě střílel po závaru v pásmu domácích Knotek na poloodkrytou klec, ležící Závorka však zázračně zvedl v poslední chvíli ruku, touš zachytil a vysloužil si uznalá gesta svých spoluhráčů. Trend častých vylučování je znatelný i v juniorské extralize, a domácí mohli o několik minut později hrát 77 vteřin v pěti proti třem. Jejich statické rozestavění a místy až křečovitá snaha neudělat chybu však pro tři kladenské bojovníky znamenaly pramalé nebezpečí. Srdíčko fandů karlovarských mladíků naopak zaplesalo v čtyřiapadesáté minutě, kdy krásnou individuální akci předvedl Martin Šnajdr. Ten na červené nabral rychlost, oklamal dva bránící hráče a nabruslil si až před Cikánka. Střela mu však vyšla na bekhend a brankář Kladna ji v pohodě ztlumil ve svých betonech. Závěr zápasu nabídl skutečně vysoké tempo, prakticky se nebránilo a obě mužstva sympaticky bojovala o plnohodnotné tříbodové vítězství. Remíza po šedesáti minutách však nakonec byla spravedlivým vyjádřením sil na ledě.

Hra v prodloužení ve čtyřech lépe vyhovovala techničtějším hokejistům Kladna, kteří se již po minutě radovali z bonusového bodu. Hudíček dlouho míchal puk za karlovarskou bránou, rozhodl se nakonec správně, našel nikým nekrytého Jakuba Valského, jenž bez přípravy téměř protrhl síť za Závorkou.

Mikuláš Antonik (Energie Karlovy Vary): Myslím, že to bylo hodně kvalitní utkání. Pro nás bylo důležité, že jsme se zlepšili v obraně. Pořád nám vázne rozehrávka, ale po kolapsu v Ústí to byl docela slušný reperát.

Petr Tatíček (Rabat Kladno): Do Varů jsme přijeli s respektem, protože se zde hraje srdnatý kontaktní hokej. Utkání bylo celkem vyrovnané, i když jsme měli více šancí. Po vyrovnání na 1:1 jsme věřili, že domácí přehrajeme v prodloužení. Přece jen jsme techničtější mužstvo. A opravdu stačily dvě šance a vstřelili jsme branku. S výsledkem jsme velice spokojení, protože před zápasem by nám býval stačil i bod.