Junioři deklasovali Plzeň a drží se na postupových příčkách

K a r l o v y V a r y - HC Energie Karlovy Vary - HC Lasselsberger Plzeň 6:0 (2:0, 1:0, 3:0) Západočeské derby zvládli juniorští energetici na výbornou a soupeře přehráli rozdílem třídy. Díky tomu jim stále patří poslední postupová příčka do play-off s dvoubodovým náskokem na pražskou Slavii. Strůjcem karlovarského úspěchu byl i Tomáš Chyba, jenž zaznamenal dvě branky a asistenci.
Extraliga juniorů, 43. kolo, po 21.2.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Plzeň
6:0
2:0, 1:0, 3:0
Branky: 1. Gasparik (Jakub Bauer, Kloz), 10. Jan Bauer (Kuběna), 39. Chyba (Jakub Bauer), 47. Chyba (Bušta, Hamerle), 48. Kalousek (Sedláček, Jakub Bauer), 59. Loučka (Štourač, Chyba). Rozhodčí: Bitner. Vyloučení: 9:11, Jan Bauer a Hobl 10 min (nesportovní chování). Využití: 2:0. Diváci: 50. Průběh utkání: 6:0.
Karlovy Vary: Jirkův - Mašek, Kocek, Štourač, Kloz, Tomaška, Karpíšek, Hlubuček, Loučka - Jan Bauer, Hartman, Kalousek, Gasparik, Hamerle, Bušta, Sedláček, Zaťovič, Jakub Bauer, Chyba, Kuběna
Plzeň: Halmoši - Kreuzman, Černý, Samec, Lichtenberk, Krňoul, Gajda - Michal Polák, Cimburek, Holý, Setikovský, Furbacher, Holub, Suchý, Hajšman, Hobl

V pondělní odpoledne se na karlovarském zimním stadionu konalo letošní v pořadí již třetí západočeské derby extraligy juniorů. Mužstvo Plzně se svými výkony drží na devátém (předposledním) místě s velkým odstupem jak od postupového šestého místa, tak i poslední Mladé Boleslavi. Obě letošní vzájemná utkání patřila Karlovarským, kteří doma zvítězili 5:1 a v Plzni 1:3.

Poté co se energetici v minulém střetnutí poučili, že na Plzeň platí rychlý úvodní nápor, vlétli na soupeře a ten než si vůbec mohl prohlédnout karlovarský rezavějící stadion, prohrával již 1:0. Po přesné nahrávce Jakuba Bauera skóroval Petr Gasparik. I nadále to byli Karlovarští, kdo udával tempo hry, a ve čtvrté minutě zazvonila po samostatném úniku Jana Bauera tyč plzeňské branky. Na druhý střelecký úspěch domácích si tak několik desítek přihlížejících muselo počkat do desáté minuty. To hrály Vary přesilovou hru, neboť za faul loktem odpočíval na trestné lavici Krňoul. Velký tlak a následné střelecké pokusy Sedláčka, Gasparika a Kocka brankář Halmoši ještě ustál, na kombinaci Kuběny a Jana Bauera však byl již krátký. Poté se zběsilé tempo přece jenom uklidnilo a na stavu 2:0 nic nezměnily ani dvě přesilové hry, po jedné na obou stranách.

Druhou dvacetiminutovku začali hosté přesilovkou, za nedovolené bránění šel posedět k časoměřičům Kalousek. Hosté zahrozili hlavně dělovkou Černého z levého kruhu, která probrala domácího brankáře Ondřeje Jirkůva ze vzpomínek na první minuty odchytané v A-týmu Energie. Své kvality potvrdil i v následném zákroku proti pokusu Hajšmana. V osmadvacáté minutě pykal další karlovarský hráč, tentokrát Hlubuček za nedovolené bránění. Snad nejvíce Plzeňské mrzela neproměněná superšance Hajšmanova, jinak hosté příliš nebezpečných akcí nepředvedli. Karlovarským juniorům se však nejspíše zalíbily slečny v boxech časoměřičů, neboť jen co vypršel Hlubučkův trest, obsadil jeho zahřáté místo hákující Jan Bauer. Ani do třetice se však Plzni nepodařilo početní výhodu využít, a tak jediné, co musel Jirkův lovit ze své branky, byl jeden přespříliš aktivní útočník hostí. Od poloviny zápasu se rozhodčí Bitner rozhodl pro změnu vylučovat i na druhé straně, emoce se mu však tím utišit nepodařilo, a o drobné potyčky a rozmíšky tak v této fázi utkání nebyla nouze. Lépe své nervy nakonec zvládli energetici, v čase 38:14 se ze závaru před Hálmošiovou brankou vymotal Tomáš Chyba a zvýšil na rozdíl tří branek. Tento rozdíl vytrval do konce druhé třetiny, a mladíci tak odcházeli zchladit horké hlavy za stavu 3:0.

Závěrečné dějství přineslo (podobně jako to druhé) mnoho vyloučení, ale i kombinace zakončené pěknými brankami. Herně měly navrch stále Karlovy Vary, které vzadu navíc jistil výtečný Jirkův. Rezignovaná Plzeň se spíše než na hru soustředila na nedovolené zákroky, a další tři puky v její síti tak byly jen logickým vyústěním tohoto herního projevu. Skóre třetí třetiny načal Tomáš Chyba, když v 47. minutě předvedl ukázkový bekhendový blafák. O půl minuty později zakončil Jan Kalousek kombinaci s dvojicí Sedláček, Jakub Bauer dalším kotoučem za Halmošiovými zády. V závěru třetiny si časoměřiči na nudu rozhodně stěžovat nemohli, rozhodčí Bitner jim postupně poslal tři plzeňské společníky k rozhovoru a výsledkem byla 72 vteřin dlouhá přesilová hra 5 na 3 pro domácí. Situace se chopil obránce Jakub Loučka a uzavřel skóre zápasu na 6:0.

I třetí letošní západočeské derby tak skončilo vítězstvím Karlových Varů. Ty si tím zvýšily šance na účast v play-off, ještě je však čeká tuhý boj. Vždyť na záda jim dýchá pražská Slavia, která ztrácí pouhé dva bodíky. Další utkání sehraje juniorka ve čtvrtek v Litvínově, domů opět zavítá v sobotu, kdy hostí Spartu Praha.